Քաղաքացիական հասարակության կոալիցիան դատապարտում է Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի վրա կատարված հարձակումը
October 1, 2019
Հոկտեմբերի 1,  2019
Մենք՝ Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի անդամներս, դատապարտում ենք Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի վրա վերջերս կատարված հարձակումը: Վերջինս Քաղաքացիական հասարակության կոալիցիայի անդամ է և բուլղարական առաջատար իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպություն: Հայտնում ենք մեր աջակցությունն ու սոլիդարությունը Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեին և կոչ ենք անում Բուլղարիայի իշխանությանը՝ ապահովել, որ կազմակերպությունը կարողանա ծավալել իրավապաշտպան իր իրավաչափ և կարևոր աշխատանքը առանց միջամտության, ահաբեկումների և ոտնձգությունների:
2019թ. սեպտեմբերի 30-ին Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպությունը, որը Բուլղարիայի իշխանության կոալիցիայի կազմում է, հայցել է գլխավոր դատախազին հարուցել վարույթ՝ Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի գրանցումը չեղարկելու համար: Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպության ներկայացուցիչները պահանջում էին զրկել Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեին իրավական կարգավիճակից, ինչը դե ֆակտո կնշանակեր, որ կազմակերպության գործունեությունը կարգելվի:
Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեն հայտնի հարգված հասարակական կազմակերպություն է, որը նպաստում է մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների հանդեպ հարգանքի ձևավորմանը և պաշտպանում է մարդու իրավունքների խախտումների հետևանքով տուժածների, այդ թվում նաև Բուլղարիայի փոքրամասնությունների և գաղթականների իրավունքները: Այն դիմումներ է ներկայացնում դատարանին,  կազմակերպում է սեմինարներ և այլ կրթական միջոցառումներ դատախազների և դատավորների համար և ներկայացնում է հաճախորդներին ներպետական դատարաններում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: Համաձայն Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպության՝ այս գործողությունները «դատական համակարգի միջամտություն» են և հակասում են Բուլղարիայի  Սահմանադրության Հոդված 117-ին, որը սահմանում է, որ դատական իշխանությունն անկախ է:
Առաջին անգամը չէ, որ աջ թևի կուսակցությունը նախաձեռնում է նման գործողություններ: Նախկինում երկու անգամ Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպությունը ահաբեկումներ և ոտնձգություններ է ձեռնարկել Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի և դրա տնօրեն Կրասիմիր Կանևի դեմ, ով առաջատար իրավապաշտպան և միջազգային մարդու իրավունքերի փորձագետ է: 2017թ.-ին կուսակցության ներկայացուցիչները հայցել էին գլխավոր դատախազին՝ «սաբոտաժի» հիմքով հետապնդում սկսել պարոն Կանևի դեմ՝ հղում անելով վերջինիս՝ Եվրոպական հանձնաժողովին ուղղված նամակին, որում նա իր մտահոգությունն էր հայտնել այն մասին, որ Բուլղարիայում ԼԳԲՏԻ իրավունքները երաշխավորված չեն ոչ օրենքով և ոչ էլ պրակտիկայում: Ավելի վաղ՝ 2014թ.-ին, նույն կուսակցությունը նամակ էր գրել Ազգային եկամուտների գործակալությանը՝ հայցելով հետաքննել Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի ֆինանսներն այն բանից հետո, երբ կազմակերպությունը դատապարտեց Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպության քաղաքական գործիչների՝ գաղթականներին ուղղված ռասիստական հռետորաբանությունը: Թեև գլխավոր դատախազը ոչինչ չձեռնարկեց առաջին հայցից հետո և Ազգային եկամուտների գործակալությունը որևէ շեղում չգտավ Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի ֆինանսներում, այնուամենայնիվ այս գործողությունները ճնշում գործադրեցին պարոն Կանևի և Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի վրա:
Մտահոգիչ է, որ Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպությունը, օգտագործելով կառավարող կոալիցիայում իր զբաղեցրած պաշտոնը, որով այն ունի աննախադեպ մեծ ազդեցություն, կրկին հարձակում է գործում Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի և վերջինիս ղեկավարի վրա: Մենք մտահոգված ենք, որ կուսակցության նոր նախաձեռնությունը կարող է Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեի և պարոն Կանևի հանդեպ կասկած և անվստահություն առաջացնել և վատագույն դեպքում հրահրել նրանց դեմ այլ թշնամական գործողություններ:  Հարկ է հիշել, որ 2016թ.-ին պարոն Կանևի վրա ֆիզիկական հարձակում եղավ Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում անհայտ հանցագործների կողմից, ովքեր չհայտնաբերվեցին և պատասխանատվության չենթարկվեցին:
Վերոնշյալ զարգացումները հատկապես մտահոգիչ են մի երկրում, որտեղ անհանդուրժողականությունը գնալով մեծանում է և որտեղ փոքրամասնությունների և բնակչության ամենախոցելի խմբերի պաշտպանությամբ զբաղվող մարդկանց անվտանգությունն այլևս առանց ջանքերի չի տրվում: Մենք դատապարտում ենք Ներքին մակեդոնական հեղափոխական կազմակերպության գործողությունները և կոչ ենք անում բուլղարական իշխանությանը կատարել միավորումների ազատության և այլ հիմնարար ազատությունների մասով միջազգային պարտավորությունները՝ անմիջապես վերջ դնելով Բուլղարիայի հելսինկյան կոմիտեին ուղղված սպառնալիքներին և ապահովելով կազմակերպության և իր ներկայացուցիչների անվտանգությունն ու գործառնական կարողությունը:

We, members of the Civic Solidarity Platform (CSP) condemn the recent attack on the Bulgarian Helsinki Committee (BHC), a CSP member and leading Bulgarian human rights NGO. We express our support and solidarity with the BHC and call on the Bulgarian government to ensure that the organization can carry out its legitimate and important human rights work without interference, intimidation and harassment.
On 30 September 2019, the Macedonian Revolutionary Organization (VMRO), which is part of Bulgaria’s ruling government coalition, asked the Prosecutor General to initiate proceedings aiming at the de-registration of the BHC. VMRO representatives called for the withdrawal of BHC’s legal status, which de-facto would mean that the organization would be prohibited from undertaking its work.
The BHC is a well-known and respected NGO that promotes respect for international human rights standards and protects the rights of victims of human rights violations, including minorities and migrants in Bulgaria. It provides submissions to courts, organizes seminars and other educational events for prosecutors and judges, and represents clients before domestic courts and the European Court of Human Rights (ECtHR). In the opinion of the VMRO party, these activities constitute “interference with the judiciary”, contrary to Article 117 of the Bulgarian Constitution, which provides that the judicial power is independent.
This is not the first time that this right-wing party initiates such actions. On two occasions in the past VMRO has used intimidation and harassment against BHC and its Director Krassimir Kanev, a leading human rights defender and international human rights expert. In 2017, party representatives asked the Prosecutor General to initiate prosecution against Mr. Kanev for “sabotage”, with reference to his letter to the European Commission in which he expressed concern that the rights of LGBTI in Bulgaria are not guaranteed neither in law nor in practice. Earlier in 2014, the same party wrote to the National Revenue Agency requesting an investigation of the BHC’s finances after the organization condemned the racist rhetoric of VMRO politicians against migrants. Although the first request was not acted upon by the Prosecutor General and the National Revenue Agency did not find any irregularity in the BHC’s finances, these actions nevertheless put pressure on Mr. Kanev and the BHC.
It is disturbing that the VMRO, using its position in the ruling coalition where it has greater influence than previously, now again attacks the BHC and its leader. We are concerned that the party’s new initiative may also reinforce suspicion and mistrust against the BHC and Mr. Kanev and, at worst, provoke other hostile actions against them. We recall that previously, in 2016, Mr. Kanev was physically attacked in the Bulgarian capital, Sofia by unknown perpetrators who were never found and prosecuted.
The developments described above are of particular concern in a country where intolerance is on the rise, and where the safety of those who work for the protection of minorities and the most vulnerable groups of the population can no longer be taken for granted. We deplore the VMRO’s actions and call on the Bulgarian government to abide by its international obligations with respect to freedom of association and other fundamental freedoms by immediately putting an end to the threats facing the BHC and ensuring the safety and operating capacity of the organization and its representatives.