Ոչ նյութական վնասի հատուցման դեպքերով արձանագրված խնդիրները․ ուսումնասիրություն
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է ոչ նյութական վնասի փոխհատուցման դեպքերով արձանագրված խնդիրները՝ Կազմակերպության վարած գործերի օրինակներով։
ՀՀ-ում ոչ նյութական վնասի հատուցման ինստիտուտի բացակայության պատճառով տարիներ շարունակ անձը զրկված է եղել իրավունքների և ազատությունների խախտման դեպքերում ոչ նյութական վնասի հատուցում ստանալու իրավունքից։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը որպես ռազմավարական նշանակություն ունեցող խնդիր Կազմակերպություն դիմաց քաղաքացիների մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտումների դեպքերով ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջով Հայաստանի Հանրապետության դեմ հայցեր է ներկայացնում դատարաններ` նպատակ ունենալով նպաստել նշված նորմերի կիրառման ձևավորմանը։
Ուսումնասիրությունը ներկայացնում է արձանագրված հետևյալ խնդիրները՝ դրանք քննարկելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համատեքստում, ինչպես նաև վեր հանելով ՀՀ օրենսդրության տարբեր դրույթների հակասությունները՝ այս խնդիրների առնչությամբ։

A study on problems recorded within cases of compensation for non-pecuniary damage
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Legal Support | Legal Support | Law Enforcement Practice Analysis | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | Legislative Proposals and Analysis
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presents problems recorded within cases of compensation for non-pecuniary damage by the examples of cases undertaken by the Organization.
As a result of the lack of an institute of redress for non-pecuniary damage in the RA, for years on end, one has been deprived of his/her right to get a compensation in case of the violation of his/her rights and freedoms.
As a problem of strategic importance, HCA Vanadzor submits lawsuits to courts against the Republic of Armenia claiming a compensation for non-pecuniary damage on cases of violations of rights and freedoms of citizens who apply to the Organization, with the purpose of contributing to the formation of application of the mentioned norms.
The study presents the following recorded problems by discussing them within the context of European Convention of Human Rights, as well as raising the contrast of different provisions of RA legislation with regard to these problems.
1. Illegal distribution of burden of proof of the fact of the violation of a right,
2. the statute of limitation of one year (for submitting a claim for the compensation of damage) not being legal