ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավական աջակցության շնորհիվ՝ զինծառայողը ճանաչվել է ոչ պիտանի զինծառայությանն ու վաղաժամ զորացրվել
December 10, 2019
Լոռու մարզի Դարպաս գյուղի 18-ամյա բնակիչ Պ.Մ.-ը, որ բանակ էր զորակոչվել  «ռեակտիվ արթրիտ» նախնական ախտորոշմամբ, ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար և վաղաժամ զորացրվել:
Մինչ առողջական խնդիրներով բանակ զորակոչված տղան հայտնվում է Մարտակերտի հոսպիտալում, նրա մայրը՝ Ս.Մ.-ը   դիմում է ՀՔԱՎ գրասենյակ՝ տղայի խախտված իրավունքներն ու արդարությունը վերականգնելու: Տղայի մայրը գտնում է, որ առանց մանրամասն  հետազոտելու նրա առողջական վիճակը, զորակոչային հանձնաժողովի եզրակացությամբ որդին անհիմն զորակոչվել է բանակ՝ ճանաչվելով պիտանի զինծառայությանը սահմանափակումով, մինչդեռ զորակոչի ժամանակ տղան արդեն իսկ ունեցել է առողջական խնդիրներ:  Գրասենյակին ուղղված գրության մեջ նշված է, որ Պ.Մ.-ը շարունակական գանգատներ է ունեցել գոտկաշրջանի և թիակային շրջանի ցավերից, որոնք տարածվել են նաև ստորին վերջույթներում և նա ստիպված է եղել տանը տեղաշարժվել անվասայլակով, դրսում՝ ձեռնափայտով:
Չնայած այս ամենին՝  Պ.Մ.-ին 2019-ի հուլիսին 31-ին զորակոչել են բանակ: Նա ծառայության է անցել ԼՂ Մարտակերտի զորամասերից մեկում: Ուշագրավ է, որ զորակոչվելու հենց հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 1-ին նրան տեղափոխել են բուժկետ, 4 օր անց՝ Մարտակերտի հոսպիտալ: Այստեղ  անցել է մի շարք հետազոտություններ, որոնց արդյունքում՝ սեպտեմբերի 12-ին, Պ.Մ-ի մոտ ախտորոշվել են հետևյալ խնդիրները՝ պարբերական հիվանդություն, կրծքային ձև՝ բնորոշ նոպաներով, որոնք, ինչպես պարզվում է՝ ունեն 1 տարվա վաղեմություն:
Վերոնշյալ ախտորոշումից հետո տղան ներկայացվել է Կենտրոնական ռազմական բժշկական հանձաժողովի նիստերի, որը, սակայն,  Պ.Մ.-ի՝ զինծառայությանը պիտանիության վերաբերյալ այդպես էլ որոշում չի կայացրել, նրան չի տրամադրվել նաև կոլխիցին դեղամիջոցը, որը ցուցված է եղել մշտական օգտագործման համար:
ՀՔԱՎ գրասենյակը գրությամբ դիմել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն՝  առողջական լուրջ խնդիրներով բանակ զորակոչված երիտասարդի՝ զինվորական ծառայությանը պիտանիության օրինականությունը վերանայելու  և համապատասխան դեղորայքով ապահովելու նպատակով:
Արդյունքում՝  Պաշտպանության նախարարությունում տարվում է միջադեպի ուսումնասիրություն՝ պարզելու՝ որքանո՞վ է օրինաչափ եղել առողջական խնդիրներով հանդերձ՝ զորակոչիկին բանակ զորակոչելու գործընթացը:
Պատասխան  գրությամբ նախարարությունն իրազեկել է ՀՔԱՎ գրասենյակին, որ համաձայն ուսումնասիրության՝ Պ.Մ.-ը  հոսպիտալացվել է Երևանի կայազորային հոսպիտալ՝ «ձախ ստորին վերջույթի լիմֆոստազ»  ախտորոշմամբ, որից հետո արդեն բազմաթիվ այլ հետազոտություններով նրա մոտ ախտորոշվել է «պարբերական հիվանդություն, հոդային ձև՝ մուտացիոն գենոտիպով, սպլենոմեգալիա, լոկալսպոնդիլիտ, սպոնդիլոարթրիտ»:
Պաշտպանության նախարարության Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովը  փորձաքննության արդյունքում տվել է եզրակացություն՝ շարքային Պ.Մ.-ին զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչելու մասին: Եզրակացության մեջ նշված է նաև, որ  հիվանդությունը կապ չունի զինծառայության հետ:
ՀՔԱՎ գրասենյակն արձանագրում է բժշկական հանձնաժողովների կողմից ոչ պատշաճ բժշկական զննության իրականացումը: Մինչ զորակոչը համալիր և որակյալ բուժզննություն իրականացնելու արդյունքում՝ հնարավոր կլինի խուսափել առողջական խնդիրներ ունեցող բազմաթիվ անձանց բանակ զորակոչելուց և այնտեղ առողջական վիճակի հետագա բարդացումներից:

Due to the legal support provided by HCA Vanadzor, the serviceman was recognized unfit for military service and got an early military discharge
December 10, 2019
P.M., an 18-year-old resident of Lori region Darpas village, who was conscripted with “reactive arthritis” initial diagnosis, was recognized unfit for military service and got an early military discharge.
Before the conscripted boy with health problems appeared in the hospital of Martakert, his mother S.M. applied to HCA Vanadzor to restore his son’s violated right and justice. P.M.’s mother finds that her son was conscripted and recognized fit for military service with limitations without a detailed examination of his health state, while during the call-up the boy already had health problems.  In the letter addressed to the Organization, it is mentioned that P.M. had continual complaints of waist and scapular pains, which also spread to lower limbs and he had to use a wheelchair at home and a walking stick outdoors.
Despite all this, on July 31, 2019, P.M. was conscripted to the army. He served in one of the military units of Martakert, Nagorno-Karabakh. It is noteworthy that on August 1, i.e. on the next day of the conscription, he was transferred to the medical post and 4 days later he was transferred to Martakert hospital. There he underwent a number of examinations and as a result, on September 12, P.M. was diagnosed with Familial Mediterranean fever of breast type with typical seizures, which, as it turned out, had begun a year before.
After the above-mentioned diagnosis, Central Military Medical Committee sessions were conducted, which, however, did not make a decision on P.M.’s fitness for military service and did not provide him with Colchicin drug, which was prescribed for regular use.
HCA Vanadzor sent a letter to the RA Defense Ministry asking to review the legality of military service fitness of P.M., conscripted with health problems, and to provide him with the necessary medication.
As a result, the Ministry of Defense examines the incident to find out how legal the process of conscripting the conscript with health problems was.
In response, the Ministry informed, by a letter, that according to the examination, P.M. was hospitalized to Yerevan Garrison Hospital with “lymphostasis of left lower limb” diagnosis, after which, as a result of a number of other examinations, he was diagnosed with “Familial Mediterranean fever of joint type with mutation genotype,  splenomegaly, local spobdylitis, spondylarthritis”.
As a result of the expertise, MoD Central Military Medical Commission gave a conclusion on recognizing private P.M. as unfit for military service. It is also mentioned in the conclusion that the disease has no connection with the military service.
HCA Vanadzor records that improper medical examination was conducted by medical commissions. As a result of comprehensive quality medical examination conducted before the call-up, it will be possible to avoid the conscription of many persons with health problems and further deterioration of health state in the army.