Անձնական խուզարկության ընթացքում անձը պետք է զերծ մնա խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի ենթարկվելու հնարավոր վտանգներից. ՀՔԱՎ գրասենյակի դիրքորոշումը
2019 թ. դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հանրային քննարկման է դրվել «ՀՀ Կառավարության 2009 թվականի ապրիլի 2-ի N 351-ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման նախագիծը (հետայսու նաև՝ Նախագիծ):
Ըստ Նախագծի հեղինակի՝ ուղեկցվող անձանց անձնական խուզարկության ենթարկելու և իրերը զննելու  դեպքեր և կարգ ՀՀ օրենսդրությամբ դեռևս սահմանված չեն: Պրակտիկայում  ձերբակալված և կալանավորված անձանց անձնական խուզարկությունն իրականացվում է ուղեկցող ստորաբաժանումների համապատասխան ծառայողների կողմից՝ սովորութային իրավունքի ուժով։
Նախագիծն առաջարկում է անձնական խուզարկության լրիվ իրականացում, երբ  ուղեկցողի մոտ կան հիմքեր ենթադրելու, որ ձերբակալված կամ կալանավորված անձի մոտ կարող են լինել արգելված իրեր, առարկաներ կամ սննդամթերք, և որոնց հայտնաբերումը մասնակի խուզարկության միջոցով հնարավոր չէ:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է իր  դիրքորոշումը  Նախագծի վերաբերյալ:
Մեր դիրքորոշմամբ՝ խուզարկությունը պետք է իրականացվի ընդունված միջազգային չափանիշներին  համապատասխան՝ հարգելով անձի արժանապատվությունն  ու մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիությունը, պահպանելով համաչափության, օրինականության և անհրաժեշտության սկզբունքները։ Մարմնի ինվազիվ՝ միջամտող խուզարկությունը, ներառյալ խուզարկություններն անձի մերկացմամբ իրականացումը և մարմնի խոռոչների զննումները, պետք է իրականացվեն միայն ծայրահեղ դեպքերում:
Անձնական խուզարկությունը կարող է դիտարկվել որպես խոշտանգում, եթե այն հետախուզվողին լուրջ հոգեկան տառապանքներ կամ ֆիզիկական ցավ պատճառի: Վտանգը, որ անձնական խուզարկությունը կարող է որակվել որպես խոշտանգում կամ այլ դաժան, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք, հատկապես մեծ է այն իրավիճակներում, երբ նման խուզարկությունն  իրականացվում է պարբերաբար, առանց խիստ անհրաժեշտության և անհամաչափորեն կիրառվում է կալանավորված անձանց հատուկ խմբերի նկատմամբ:
ՀՔԱՎ գրասենյակն առաջարկում է սահմանել՝
- Նախագծով սահմանված 82-րդ կետի առաջին նախադասությունը խմբագրել հետևյալ կերպ․ «Անձնական խուզարկությունն իրականացվում է լրիվությամբ՝ միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, եթե ուղեկցողն ունի հիմքեր ենթադրելու, որ ձերբակալված կամ կալանավորված անձի մոտ կարող են լինել այնպիսի արգելված իրեր, առարկաներ կամ սննդամթերք, որոնք հնարավոր չէ հայտնաբերել զննման համար նախատեսված տեխնիկական միջոցներով»,
- անձնական խուզարկությունն իրականացնել լրիվությամբ՝ մեկուսացված սենյակում, որն ունի բավարար լուսավորություն, անհրաժեշտ ջերմաստիճան և սանիտարահիգիենիկ պայմաններ,
- նախագծով սահմանված 84-րդ կետը խմբագրել հետևյալ կերպ․«Անձնական խուզարկությունը կատարվում է անձի՝ խոշտանգումից, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունքը չոտնահարելու սկզբունքի համաձայն»։

One must be free from the possible dangers of being subjected to torture, inhuman or degrading treatment or punishment during a body search. HCA Vanadzor position
On December 11, 2019, the RA Government draft decision “On making amendments and addenda to the RA Government decision N 351, dated April 2, 2009” (hereinafter referred to as the Draft) was placed in the RA Ministry of Justice unified website for publication of legal acts’ drafts for public discussion.
According to the author of the Draft, the RA legislation has not yet established cases and procedure of subjecting escorted persons to body search and inspecting personal belongings. In practice, body search of detained and arrested persons is conducted by relevant employees of escort subdivisions by customary law.
The Draft suggests complete body search in case an escort has grounds to suppose that a detained or arrested person might be carrying banned items, objects or food, whose discovery is not possible by partial inspection.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presents its position regarding the Draft
Our stance is that search must be conducted in line with international standards with respect towards a person’s dignity and the right to inviolability of private life, maintaining proportionality, legality and principles of necessity. The invasive search of the body, including the search by undressing a person and body cavity search should be conducted only in extreme cases.
Body search may be viewed as torture, if it causes serious psychological suffering or physical pain to the person inspected. The danger that  body search might be qualified as torture or other cruel, degrading treatment is particularly great in situations when such searches are conducted regularly, without strict necessity and disproportionally to special groups of detained persons.
HCA Vanadzor recommends the following.
- Edit the first sentence of  point 82 as set by the draft in the following way, “Body search is conducted in full only in case of strict necessity, if the escort has grounds to suppose that the detained or arrested person might be carrying banned items, objects and food that are hard to identify by technical means envisaged for inspection”,
- Conduct body search in full in an isolated room with sufficient lighting, required temperature and sanitary-hygienic conditions,
- Edit point 84 set by the Draft the following way, “Body search is conducted by the principle of not violating the right to be free from torture, inhuman or degrading treatment”.