Պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատվելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու համար տարիքային հիմքով միավորներ տրամադրելու իրավակարգավորումները պետք է վերանայվեն՝ բացառելու խտրականությունն ու ապահովելու հավասարության սկզբունքը
January 17, 2020
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
2020 թվականի հունվարի 16-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը գրությամբ դիմել է ՀՀ ԱՆ նախարար Ռուստամ Բադասյանին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի 2019 թվականի հունիսի 4-ի թիվ 198  հրամանի և 2018 թ. հուլիսի 12-ի թիվ 336-Լ  հրամանի թիվ 3 հավելվածի առնչությամբ:
Թիվ 336-Լ հրամանի N 3 հավելվածը սահմանում է այն վավերապայմաններն ու չափորոշիչները, որոնց համաձայն՝ պատժատեսակները փոխարինվում են՝ ելնելով ազատազրկված անձի՝ ըստ տարիքի հավաքած միավորներից:
ՀՔԱՎ մտահոգության առարկան ազատազրկված անձի՝ պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատվելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով  փոխարինելու համար անհրաժեշտ և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ու պրոբացիայի ծառայությունների զեկույցների համար դատապարտյալի անձնական գործի և վարքագծի փաստական նկարագրի վերաբերյալ տեղեկանքում ներառվող տեղեկության գնահատման հիմքում ընկած վավերապայմանների և չափորոշիչների անորոշությունն է:
Մասնավորապես՝ այդ չափորոշիչների «գնահատման վավերապայմանները» ներառող տեղեկանքի 5-րդ և 6-րդ կետերում համապատասխանաբար սահմանված են նույնաչափ միավորներ, որոնք տրվում են՝ հանցագործության կատարման պահին և գնահատման ներկա պահին դատապարտյալի տարիքի հիմքով. «տարիքը հանցագործություն կատարելու պահին» չափորոշիչով մինչև 28 տարեկան հասակում հանցագործություն կատարած լինելու դեպքում պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատվելու, կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով  փոխարինելու համար նախատեսվում է 0 միավոր, 28-55 տարեկանի դեպքում՝ 1 միավոր, 55-ից բարձրի դեպքում՝ 2 միավոր:
ՀՔԱՎ գրասենյակը, մշտապես պաշտպանելով պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատվելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով  փոխարինելու խնդրի հետ առնչվող թիրախ խմբի դատապարտյալների շահերը, առնչվելով վերը հիշատակված իրավակարգավորման հետ, հիմնվելով տարիքային հիմքով և անորոշ իրավական տրամաբանությամբ միավորներ տրամադրելու չափորոշիչների վրա, արձանագրում է ակնհայտ հակառակ մոտեցումներ՝ խտրականության արգելքի, իրավական որոշակիության և համաչափության սկզբունքների կիրառման տեսակետից:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Սահմանադրության 29-րդ հոդվածն արգելում է խտրականությունը՝ կախված սեռից, ռասայից, մաշկի գույնից (…), տարիքից կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներից, 78-րդ հոդվածն էլ սահմանում, որ հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման համար ընտրված միջոցները պետք է պիտանի և անհրաժեշտ լինեն Սահմանադրությամբ սահմանված նպատակին հասնելու համար, իսկ 79-րդ հոդվածով՝ հիմնական իրավունքները և ազատությունները սահմանափակելիս՝ օրենքները պետք է սահմանեն այդ սահմանափակումների հիմքերը և ծավալը, լինեն բավարար չափով որոշակի, որպեսզի այդ իրավունքների և ազատությունների կրողներն ու հասցեատերերն ի վիճակի լինեն դրսևորելու համապատասխան վարքագիծ:
Թիվ 336-Լ հրամանի և դրան կից հավելվածների գործնական կիրառության արդյունքում որևէ տրամաբանություն չգտնելուն զուգահեռ՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը միաժամանակ արձանագրում է, որ մինչև 28 տարեկան հասակում հանցագործություն կատարած լինելու դեպքում անձին պայմանական վաղաժամկետի կամ պատժի փոխարինման համար 0, իսկ 28-55 տարեկանի դեպքում 1 միավոր տրամադրելով, օրենսդիրն ակնհայտորեն խախտում է տարիքային հիմքով խտրականության սահմանադրական արգելքը: Ինչպես յուրաքանչյուր իրավակարգավորման մեջ, այստեղ ևս թույլատրելի և իրավական մտածողությանը համապատասխանելի են սահմանափակումները կամ որոշակի խմբերի անձանց տրվող արտոնությունները: Այդ ամենը, սակայն, պետք է տեղավորվի օրենքով սահմանված սկզբունքների շրջանակներում՝ տեղիք չտալով տարակարծությունների և մարդու իրավունքների խախտման:
Ամփոփելով՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը, մասնավորապես առաջարկում է վերանայել 12.07.2018թ. թիվ 336-Լ հրամանի N 3 հավելվածն ու ամբողջությամբ հանել հավելվածի՝ տարիքային հիմքով տրամադրվող միավորների հատվածը՝ 5-րդ և 6-րդ կետերը՝ բացառելու տարիքով պայմանավորված խտրականությունները, անհասկանալի իրավական մեկնաբանությունները և բոլորի համար ապահովելու հավասարություն:
Հաշվի առնելով նաև հանգամանքը, որ միավորներ ձեռք բերելուն միտված այս կետերը հանելուց հետո կառաջանա նաև խնդիր՝ սահմանված նվազագույն 28 միավորը հավաքելու հարցում, առաջարկում ենք միաժամանակ վերանայել և համամասնորեն նվազեցնել ՀՀ արդարադատության նախարարի N 198–Լ հավելվածում սահմանված 28 միավորի շեմը՝  վկայակոչված հավելվածները ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու, վերջինիս սկզբունքներից բխեցնելու, որևէ խտրականության տեղիք չտալու և բոլորի համար հավասար ու արդարացի պայմաններ ստեղծելու նպատակով:

Legal regulations on the provision of age-based points for the early release from punishment or replacing the rest of the punishment with a lenient one must be reviewed to exclude discrimination and secure the principle of equality
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
On January 16, 2020, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor applied to the RA Ministry of Justice Minister Rustam Badasyan regarding the RA Minister of Justice Minister’s order N198 dated June 4, 2019, and order N 336-L appendix 3 dated July 2018.
Appendix N 3 of order N 336-L sets the requirements and the standards according to which the types of punishment are replaced in accordance with the age-based points collected by the person deprived of liberty.
HCA Vanadzor is concerned about the uncertainty of requirements and standards that lie in the factual discription paper of the convict’s personal case and conduct envisaged for the reports of the RA Ministry of Justice penitentiary and probation services and required for the early release of a person deprived of liberty or replacing the rest of the punishment with a milder punishment type.
In particular, point 5 and point 6 of the information paper that includes the “assessment prerequisites” respectively set the same amount of points  that are given at the time of the commission of the crime and at the moment of assessment based on the convict’s age. According to the standard regarding “age at the moment of the commission of the crime”, in case of committing a crime by the age of 28, 0 point is envisaged for early release from the punishment or replacement of the rest of the punishment with a lenient punishment, 1 point is envisaged for persons aged 28-55 and 2 points are envisaged for persons older than 55.
HCA Vanadzor consistently protects the interests of convicts that comprise the target group who face the problem of early release from the punishment or replacement of the rest of the punishment with a lenient one. Dealing with the above-mentioned legal regulation and based on the standards of giving points with a vague legal logic, we record approaches that are apparently opposed to the prohibition of discrimination, legal certainty and proportionality.
Le us remind that Article 29 of the RA Constitution sets that “Discrimination based on sex, race, skin colour, (...) age, or other personal or social circumstances shall be prohibited”, while Article 79 sets that “When restricting basic rights and freedoms, laws must define the grounds and extent of restrictions, be sufficiently certain to enable the holders and addressees of these rights and freedoms to display appropriate conduct”.
Not finding any logic as a result of the practical application of order N 336-L and its enclosed appendices, HCA Vanadzor records that by envisaging 0 point for persons who committed a crime by the age of 28 to be early conditionally released from the punishment or to have their punishment replaced with a lenient one and  giving 1 point to persons aged 28-55, the legislator obviously violates the constitutional prohibition of discrimination based on age. Just as in any legal regulation, restrictions or privileges given to certain persons are also allowable and compatible with legal logic. However, all this must fall within the principles set by law without causing discord and violations of human rights.
Summing up, HCA Vanadzor particularly recommends reviewing N 3 appendix of order N 336-L dated 12.07.2018 and completely abolishing point 5 and point 6 of the appendix regarding the age-based points in order to exclude age-related discrimination, unclear legal interpretation and to provide equality for everyone.
Taking into account the condition that after eliminating the points regarding the acquisition of points, a problem will also arise related to collecting the minimum 28 points set, we also recommend reviewing and proportionally reducing the threshold of the points set in the appendix of order N 198-L by the RA Minister of Justice in order to make the invoked appendices in line with the RA legislation, make them stem from the principles of the legislation and not to allow for any discrimination and to create equal and fair conditions for everyone.