Բաց հասարակության հիմնադրամներ Հայաստանի ուղերձը լրատվամիջոցներին ու հանրությանը
Բաց հասարակության հիմնադրամները հիմնադրվել են Ջորջ Սորոսի կողմից, ով 1984 թ.-ից ի վեր 14 միլիարդ դոլար է նվիրաբերել բարեգործությանը: Հիմնադրամներն ամբողջ աշխարհում աջակցում են անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք պայքարում են մարդու իրավունքների պաշտպանության, արտահայտման ազատության, հաշվետու ու թափանցիկ կառավարման, արդարության և հավասարության համար: Հայաստանում հիմնադրամն իր գործունեությունը սկսել է 1997 թ-ին և այդ օրվանից աջակցում է մարդու իրավունքների պաշտպաններին, ընտանեկան բռնության և խոշտանգումների դեմ աշխատանք ծավալող կազմակերպություններին, հետաքննող լրատվամիջոցներին, ընտրությունների ու պետական/հանրային/համայնքային եկամուտների մոնիթորինգ անցկացնող կազմակերպություններին, կրթական, մշակութային, առողջապահական հաստատություններին: Հիմնադրամն ուղղակի և անփոխարինելի ներդրում ունի ՀՀ-ում մարդու իրավունքների ու ժողովդրադավարական արժեքների տարածման գործում և հպարտությամբ շարունակելու է այս ուղղությամբ աշխատանքը:
Հայաստանն արմատական փոխակերպման շրջադարձային փուլում է: Հեղափոխության սկզբից հիմնադրամը սատարել է սիրո ու համերաշխության վրա հիմնված փոփոխությունների գործընթացը: Մենք աջակցում ենք կայուն ու համակարգային փոփոխություններին, որոնք ուղղված են ավտորիտար ու կոռումպացված համակարգերի վերադարձի բացառմանը:
Սակայն արդեն տևական ժամանակ է հիմնադրամի և մեր գործընկերների դեմ իրականացվում է լայնածավալ հակաքարոզչություն ու տեղեկատվական աննախադեպ ագրեսիվ արշավ, որն ուղեկցվում է ատելության քարոզով ու հաճախ բռնության անթաքույց կոչերով: Այդ արշավի հեղինակները նենգափոխում են հիմնադրամի գործունեությունն ու դրա առաքելությունը, զրպարտում են Ջորջ Սորոսին և խեղաթյուրում մեր և մեր գործընկերների աշխատանքին վերաբերող փաստերը:
Մենք գիտակցում ենք, որ Հայաստանում համակարգային փոփոխություններ պահանջելու և դրանց աջակցելու քաղաքացիական հասարակության ներուժն է մեզ ու մեր գործընկերներին դարձրել այս զրպարտիչ արշավի թիրախը: Թիրախի տակ է հանրային վստահությունը մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների, տասնամյակներ անց լեգիտիմ ճանապարհով ընտրված Ազգային ժողովի ու ձևավորված կառավարության հանդեպ:
Մինչ այս պահը մենք ձեռնպահ ենք մնացել հիմնադրամի մասին տարածվող ստերին անդրադառնալուց՝ այս արշավը համարելով ռևանշիստական եւ հետադիմական ուժերի սադրանք՝ կեղծիքը ներմուծելու հանրային դիսկուրս: Սակայն վերջին ամիսներին նկատում ենք, որ որոշ լրատվամիջոցներ և լրագրողներ ներգրավվել են այս ապատեղեկատվության և զրպարտության տարածման գործընթացին՝ շրջանառելով կեղծ լուրեր և թողարկելով հարցազրույցներ, որոնց ընթացքում ակնհայտ ստեր են հրամցվում լայն հանրությանը:
Հանրության շրջանում վախ և անվստահություն սերմանելու քաղաքականությունն իրականացվում է ոչ միայն Հայաստանում: Այն լայնորեն կիրառվում է աշխարհի տարբեր ծայրերում, հատկապես ժողովրդավարության դեմ բացահայտ եւ քողարկված պայքար տանող երկրներում: Հենց այս իրավիճակում առանցքային է դառնում լրատվամիջոցների աշխատանքը, որոնց վերապահված է բացահայտել ճշմարտությունը և անաչառ տեղեկատվություն հաղորդել հանրությանը:
Մենք հորդորում ենք լրատվամիջոցներին չներքաշվել ատելության ու ստի արշավի մեջ, փոխարենը անաչառ լրագրությամբ բացահայտել և հանրությանը ներկայացնել ճշմարտությունը, հետաքննություններով ու պրոֆեսիոնալ լրագրողական նյութերով դիմակայել ապատեղեկատվությանը, կեղծիքին, զրպարտությանը և մանիպուլյացիաներին:
Վերջին շրջանում որոշ լրատվամիջոցների կողմից առավել հաճախ շրջանառված կեղծ լուրերից մի քանիսը ներկայացված են ստորև։
Սուտ: Ջորջ Սորոսն իր ունեցվածքը ձեռք է բերել տարբեր երկրներում արհեստական ճգնաժամեր ու հեղափոխություններ հրահրելով և Բաց հասարակության հիմնադրամները դերակատարություն են ունեցել դրանում:
Փաստ: Ջորջ Սորոսն իր ունեցվածքը ձեռք է բերել ժողովրդավարական երկրների ֆինանսական շուկաներում, որոնք վերահսկվում են խիստ կարգավորիչ մարմինների կողմից:
Սուտ: Հիմնադրամը ֆինանսավորել է Ադրբեջանի հանդեպ միակողմանի խաղաղասիրության քարոզը:
Փաստ: Հիմնադրամն Ադրբեջանի հանդեպ խաղաղասիրության քարոզ չի ֆինանսավորել: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված որևէ նախաձեռնություն երբևէ չի ֆինանսավորել:
Սուտ: Հիմնադրամը դրամաշնորհներ է տրամադրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանին, նախարարի տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանին, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանին և պետական պաշտոն զբաղեցնող մի շարք այլ անձանց:
Փաստ: Հիմնադրամը կազմակերպություններին է դրամաշնորհներ տրամադրել, որտեղ մինչ պետական պաշտոն զբաղեցնելն աշխատել են նշված անձինք:
Սուտ: Հիմնադրամը կապ ունի «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցության հետ:
Փաստ: Հիմնադրամը երբևէ որևէ կապ չի ունեցել և չունի «Սասնա ծռեր» կուսակցության հետ, չի աջակցել և չի աջակցում որևէ կուսակցության:
Սուտ: Հիմնադրամն աջակցում է Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ հակաքարոզչության իրականացմանը:
Փաստ: Հիմնադրամը պաշտպանում է յուրաքանչյուրի խղճի և դավանանքի ազատությունը: Ի դեպ, Հայ Առաքելական եկեղեցին այն միակ կրոնական կառույցն է, որին հիմնադրամը երբևէ ֆինանսավորել է: Մասնավորապես, դեռևս 2010-11 թթ-ին ՀԱԵ Արմավիրի թեմը հիմնադրամից 50,000 դոլար դրամաշնորհ է ստացել՝ սոցիալապես անապահով 130 երեխաների համար ամառային ճամբար կազմակերպելու նպատակով։
Սուտ: Հիմնադրամը ֆինանսավորել է «Իմ մարմինն իմ անձնականն է» գրքի հրապարակումը, «Մել» ֆիլմը, «Հուզանք ու զանգ» ներկայացումը, «Բռնության ձայնը» անանուն նամակների հրապարակումը, Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ պայքարը:
Փաստ: Հիմնադրամն աջակցում է մեր երկրում ամենաբարդ ու խնդրահարույց հարցերի բաց ու հանրային քննարկմանը, բայց չի ֆինանսավորել այդ նախաձեռնություններից որևէ մեկը:
Սուտ: Ջորջ Սորոսը և Հիմնադրամը քարոզում են աբորտները:
Փաստ: Հիմնադրամը պայքարում է սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների դեմ: Միևնույն ժամանակ Հիմնադրամն աջակցում է կանանց՝ առողջության պահպանման համապարփակ և անվտանգ ծառայություններ ստանալու իրավունքը, որ իրացնում են կամավոր եւ ինքնուրույն:
Սուտ: Հիմնադրամը խրախուսում է «տրանսգենդեր մարմնավաճառների քարոզը»:
Փաստ: Սա բացարձակ սուտ է: Հիմնադրամի կողմից երբևէ նման քարոզ չի իրականացվել:
Սուտ: Հիմնադրամն իրականացնում է մարդասպանների, ահաբեկիչների հերոսացման քարոզ:
Փաստ: Հիմնադրամը երբևէ նման քարոզ չի իրականացրել: Հիմնադրամը պայքարել և պաշտպանել է արդարադատության հասանելիության հիմնարար իրավունքը:

Open Society Foundations Armenia statement
The Open Society Foundations were founded by George Soros, one of the world’s foremost philanthropists, who since 1984 has given away $14 billion of a personal fortune. The Foundations have supported individuals and organizations across the globe fighting for freedom of expression, transparency, accountable government, and for societies that promote justice and equality. The Open Society Foundations–Armenia opened its doors in 1997. Since then, the foundation has supported a broad range of civil society groups, including organizations undertaking work against torture and domestic violence, investigative journalism outlets, human rights defenders, and organizations monitoring elections and public spending and cultural educational and health institutions promoting and protecting right to education and health.
Armenia stands at a pivotal moment of transformation. Since the beginning of the Velvet revolution we have supported a peaceful process centered on love and reconciliation. Open Society Foundations-Armenia stands with civil society organizations and all Armenians working to advance sustainable, systemic, irreversible and democratic reforms for the benefit of all citizens.
A massive campaign to insight hate, mistrust, and even violence is unleashed against Open Society Foundations and its partners through undermining of our mission, vilification of George Soros, and falsifying facts related to our and our partners’ work.
We believe that it is the civil society’s capacity to support and demand systemic change that makes us and our partners the target of such smear campaign. It is the increased public trust in the society towards the democratic institutions, its first in decade legitimate parliament and government that is the target of such manipulations.
We have refrained from responding to such acts of defamation and lawlessness considering them provocations of revanchist forces aimed to put us on defensive for the lies and insults they generate. However, in the last month several mass media and journalists have engaged in disseminating defamatory and fake content in the form of re-broadcasting of “news” and hosting the interviews during which unrefuted and obvious lies are disseminated to broad audience.
The politics of fear and instigated mistrust are not specific to our country only. Unfortunately they have flooded discourses worldwide. In this situation, the mass media and journalism, whose mission is to unearth the truth and dispel lies in the name of public interest and informed citizenry is critical. And it is in this context that the media’s engagement in manipulations and dissemination of lies is inappropriate and dangerous.
We demand that the media refrain from disseminating the lies but instead engage in journalistic investigation and research and unearth the truth and informing the public thus build resilience against the disinformation and manipulation.
Some of the latest fabrications, picked up and disseminated by several media outlets, include but are not limited to the list attached to this statement.
Myths and Facts about the Open Society Foundations
Myth: George Soros made his fortune by instigating artificial crises, clashes and revolutions in various countries of the world and Open Society Foundations play a key role in it.
Fact: This statement is false. George Soros acquired his wealth in the financial markets of democratic countries, which are overseen by strict regulatory bodies.
Myth: The Foundation has funded a one-sided peace propaganda for Azerbaijan.
Fact: The Foundation has never funded initiatives related to Nagorno Karabakh conflict.
Myth: The Foundation has provided grants to Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan, Deputy Minister Gemafin Gasparyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Arevik Anapiosyan, and other government officials.
Fact: OSF Armenia has provided grants to the organizations, where these individuals were employed before holding public office.
Myth: The Foundation is financing or in any way supporting the Sasna Tsrer party.
Fact: The Foundation has no connection with Sasna Tsrer party, has never funded and will never fund political parties.
Myth: The Foundation supports propaganda against the Armenian Apostolic Church.
Fact: This statement is false. The Foundation defends the right to freedom of conscience and religion of everyone. Since 2010, the Open Society Foundation has support the AAC, including a $ 50,000 grant to organize a summer camp for 130 socially disadvantaged children.
Myth: We funded or supported “My Body is My Own” brochure publication, “Mel” movie, “Huzanq u zang” performance, “The Voice of Violence” campaign, protests against the operation of Amulsar mining.
Facts: The Foundation protects and promotes open public discourse on the most critical topics and problems in the country, but has not funded above mentioned events or initiatives.
Myth: George Soros and Open Society Foundations advocate abortions.
Fact: The Foundation stands against sex-selective abortions. Meanwhile, we support the rights of women to access comprehensive health care services.