ՀՔԱՎ փաստաբանը միջնորդել է վերսկսել զինծառայողի մահվան գործով կասեցված վարույթը և մի շարք քննչական գործողություններ կատարել
2020 թ․ հունվարի 30-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը միջնորդել է վերսկսել 2018-ին մահացած զինծառայող Մարտին Խաչատրյանի գործով վարույթը և մի շարք քննչական գործողություններ կատարել։
Մ․ Խաչատրյանը մահացել էր 2018 թ․ մայիսի 22-ին ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի մարտական դիրքում որովայնի շրջանում ստացած հրազենային վիրավորումից։ Նույն օրը քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ինքնասպանության հասցնելը), իսկ 2019-ի հոկտեմբերի 15-ին քրեական գործի վարույթը կասեցվել էր՝ որպես մեղադրյալ ներգրավվելու ենթակա անձի հայտնի չլինելու հիմքով։
ՀՔԱՎ փաստաբան Արայիկ Զալյանն ստանձնել է տուժողի իրավահաջորդի իրավունքների պաշտպանությունը։
ՀՀ  քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության ՀԿԳ քննիչ Հ․Ավետիսյանին ներկայացված միջնորդությամբ Ա․ Զալյանն արձանագրել է, որ նախաքննությունն իրականացվել է թերի, առկա են հակասություններ (այդ թվում՝ քրեական գործը կասեցնելու որոշման և իրականացված փորձաքննությունների եզրակացությունների միջև) ու պարզաբանման ենթակա հարցեր, որի համար անհրաժեշտ է վերսկսել գործի վարույթն ու իրականացնել դրանց պարզաբանմանն ուղղված քննչական գործողություններ։
Թերություններ կան նաև մյուս հետազոտություններում. ինքնաձիգի ձգան-բռնակից վերցված  քսվածքից փորձաքննությունն արձանագրել է, Մ․ Խաչատրյանից բացի, ևս մեկ անձի առկայություն, բայց վարույթն իրականացնող մարմինը չի փորձել պարզել՝ ով է այդ երկրորդը։
Պատշաճ չի հետազոտվել Մարտին Խաչատրյանի հեռախոսի տեղեկատվությունը, չեն վերծանվել զանգերը, որը էական նշանակություն կարող էր ունենալ։ Չեն վերծանվել նաև գործով իրավական կարգավիճակ ունեցող և նույն մարտական դիրքում նրա հետ ծառայություն իրականացրած անձանց զանգերը։
Ուշագրավ է, որ ինքնասպանություն որակված գործով չեն իրականացվել դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական փորձաքննություններ՝ պարզելու նրա բարոյահոգեբանական վիճակը։
Էական հակասություններ կան դատաբժշկական փորձաքննության ու քրեական գործի վարույթը կասեցնելու որոշման միջև․ չնայած փորձաքննությամբ արձանագրվել է, որ կրակոցը կարող է արձակված լինել ընդհուպից մինչև 25-30 սմ հեռավորությունից՝ վարույթն իրականացնող մարմինը հիմք է ընդունել փորձագետի եզրակացության մի մասը և արձանագրել, որ կրակոցն արձակվել է ընդհուպ հեռավորությունից։ Մինչդեռ մյուս հավանական հեռավորությունը հիմք ընդունելու դեպքում այլ հարցեր են առաջ գալիս, մասնավորապես՝ թե ինչպես է հնարավոր ինքնասպանություն գործել՝ ձեռքը հասցնելով ձգանին և միևնույն ժամանակ զենքը պահել 25-30 սմ հեռավորության վրա։ Խնդրահարույց են նաև զենքը պահելու դիրքի մասին քրեական գործի նյութերում առկա տվյալները։
ՀՔԱՎ փաստաբան Ա․ Զալյանը միջնորդությամբ արձանագրել է, որ այս հարցերին սպառիչ և հիմնավորված պատասխաններ տալու համար անհրաժեշտ է վերսկսել գործի վարույթն ու ձեռնարկել համապատասխան քննչական գործողություններ։

HCA Vanadzor lawyer petitioned to resume the suspended proceedings of a serviceman’s death case and conduct a number of investigative actions
February 3, 2020
On January 30, 2020, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor lawyer Arayik Zalyan petitioned to resume serviceman Martin Khachatryan’s (dead in 2018) case proceedings and conduct a number of investigative actions.
M. Khachatryan died on May 22, 2018, of a gunshot injury that he got on his abdomen in one of the combat positions of the RA Defense Ministry. On the same day, a criminal case was initiated by Article 110 (1) of the RA Criminal Code (inciting suicide) and on October 15, 2019, the criminal proceedings were suspended based on the condition that the person subject to being involved as the accused was unknown.
HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan undertook the protection of the rights of the victim’s legal successor.
In the petition made to the RA Investigative Committee Military Investigative Department PIC investigator H. Avetisyan, A. Zalyan recorded that the preliminary investigation had been conducted improperly and there were contradictions (including betweent the decision to suspend the criminal case and the conclusions of the expertise conducted) and matters subject to clarification, for which it was necessary to resume the proceedings and take investigative actions to clarify them.
There are also shortcomings in other examinations: the expertise of the material taken from the rifle trigger recorded that besides M. Khachatryan, there was also a second person. Nevertheless, the body conducting the proceedings did not try to find out who that second person was.
Martin Khachatryan’s phone information was not properly examined, his phone calls were not decrypted, which could be essential for the case. The phone calls from persons serving in the same military unit and having the same legal status were not decrypted, either.
It is noteworthy that in the frame of the case qualified as suicide, no forensic psychological or forensic psychiatric expertise was conducted to find out his moral-psychological state.
There are essential contradictions between the forensic medical expertise and the decision to suspend the criminal case. Though the expertise recorded that the gunshot could have been made from the distance of up to 25-30 cm, the body conducting the proceedings took a part of the expert conclusion as a basis and recorded that the gunshot was made with the gun placed on the victim. Whereas in case of taking as a basis the other possible distance, questions arise, in particular, how it could be possible to reach a hand on the rifle and at the same time hold the weapon at a distance of 25-30 cm. The criminal case data on the position of the weapon are also problematic.
HCA Vanadzor lawyer A.Zalyan recorded in the petition that it was necessary to resume the case proceedings and take the necessary investigative actions to give exhaustive and substantiated answers to these questions.