Հարցվածների շրջանում ամենահայտնի հակակոռուպցիոն գործունեություն ծավալող ՀԿ-ն ՀՔԱՎ-ն է
Հայաստանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային կարծիքի 2019-ի ուսումնասիրության համաձայն՝ հարցվողների մեծ մասը՝ 38,2 %-ը, Հայաստանում հակակոռուպցիոն գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպությունների շարքում առաջինը նշել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
ՀՔԱՎ-ին այդ շարքում հաջորդում է Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը՝ 14,9 %-ով, ապա՝ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը՝ 11,9 %-ով։ Մյուսները համապատասխանաբար ավելի քիչ են հիշատակվել։
Հետազոտությունն իրականացրել է Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստանը՝ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի պատվերով։
Ընդ որում՝ ՀՔԱՎ-ի հակակոռուպցիոն գործունեության մասին իրազեկվածները հիմնականում ոչ լրիվ ու լրիվ միջնակարգ (39,9%) և միջին մասնագիտական և թերի բարձրագույն կրթություն ունեցողներն են (51,7%)։ ՀՔԱՎ-ի հակակոռուպցիոն գործունեության մասին իրազեկվածության մակարդակը ցածր չէ նաև բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ունեցողների շրջանում (33,5%)։
Ընդհանուր առմամբ հասարակական կառույցների հակակոռուպցիոն գործունեությունը արդյունավետ է գնահատել հարցվածների  29,4 %-ը, գրեթե նույնքանն էլ՝ 30,9 %-ը հակադիր կարծիք ունի։
Այնուամենայնիվ զեկույցի հեղինակները նշում են, որ հարցվածների մեծ մասը՝ 94,3 %-ը, տեղյակ չի եղել կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաքելություն ունեցող, Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունների մասին։

The most popular anti-corruption NGO among respondents is HCA Vanadzor
According to the study of public opinion on corruption in Armenia in 2019, the majority of respondents, i.e. 38.2%, mentioned Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor in the first place on the list of non-governmental organizations engaged in anti-corruption activity
On that list, HCA Vanadzor is followed by the Union of Informed Citizens – 14.9 %, then Transparency International Anti-Corruption Center – 11.9%.  Accordingly, the rest were mentioned less.
The survey was conducted by Caucasus Research Resource Center by the order of Transparency International Anti-Corruption Center.
Moreover, those informed about HCA Vanadzor anti-corruption activity are mainly persons with incomplete and complete secondary education (39.9%) and persons with secondary vocational and incomplete higher education (51.7%). HCA Vanadzor anti-corruption activity awareness level is also not low among persons with higher and postgraduate education (33.5%).
In general, 29.4% of the respondents assessed NGO structures’ anti-corruption activity as effective, nearly the same percent (30.9%) have a contrary opinion.
Nevertheless, the authors of the report mention that the majority of the respondents, i.e. 94.3%, was not aware of NGOs with missions of struggling against corruption in Armenia.