Անկախ դիտորդ դաշինքի հայտարարությունը սահմանադրական հանրաքվեին ազգային փոքրամասնությունների մասնակցության մասին
March 3, 2020
Ընտրական գործընթացների և առավել ևս հանրաքվեների դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ապահովի ընտրության իրավունք ունեցող հավասար մասնակցության հնարավորություն։
ԵԱՀԽ (1994-ից ԵԱՀԿ) Մարդկային ուղղությանը նվիրված համաժողովի` Կոպենհագենի հանդիպման փաստաթղթի հոդված 34-ը սահմանում է, որ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները պիտի հնարավորություն ունենան պետական մարմինների հետ հարաբերություններում օգտագործել իրենց մայրենի լեզուն։
Կոպենհագենյան փաստաթղթի տարընթերցումներից խուսափելու համար նշենք, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից պատրաստված ձեռնարկը մեկնաբանում է 34-րդ հոդվածով սահմանված պարտավորությունները, որպես ազգային փոքրամասնությունների բնակության տարածքներում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ տեղեկատվության և նյութերի տարածումը նրանց լեզուներով։ Նույնը խորհուրդ է տալիս նաև Վենետիկի հանձնաժողովը՝ առաջարկելով ամբողջ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ունենալ ինչպես երկրի պաշտոնական լեզվով, այնպես էլ ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով։
Նշենք նաև, որ Հայաստանը վավերացրել է ԵԽ ազգային փոքրամասնությունների կամ Տարածաշրջանային լեզուների եվրոպական խարտիան, որով պարտավորվել է քայլեր ձեռնարկել եզդիերենի, քրդերենի, ասորերենի, հունարենի, ռուսերենի պահպանության համար:
Ապրիլի 5-ի սահմանադրական հանրաքվեի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների առջև դրված հարցը պետք է հասանելի լինի ՀՀ քաղաքացի ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին իրենց մայրենի լեզվով։
Վերոնշյալից ելնելով Անկախ դիտորդ դաշինքը գտնում է, որ
ընտրական գործընթացներին ազգային փոքրամասնությունների հավասար մասնակցությունը չապահովելը խնդրահարույց է և տեղ չի կարող ունենալ Հայաստանի Հանրապետությունում,
ապագա ընտրական գործընթացների ընթացքում ազգային փոքրամասնությունների հավասար մասնակցության հարցը պիտի դառնա մասնագիտական և լայն հասարակական քննարկումների առարկա,
պետք է մշակվեն մեխանիզմներ՝ ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով քվեաթերթիկների ապահովման, առանց վտանգելու քվեարկության գաղտնիությունը:
Որպես հրատապ և մասնակի միջոց, սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ, Անկախ դիտորդ դաշինքը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին առաջարկում է Ընտրական օրենսգրքի հոդված 65-ի 8 մասի համապատասխան ապահովել Սահմանադրության փոփոխվող հոդվածների տեքստի և քվեաթերթիկի նմուշի ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով թարգմանված տարբերակների առկայությունը տեղամասային կենտրոններում։

Statement by the Independent Observer Alliance on the participation of national minorities in the constitutional referendum
March 3, 2020
Activities | Electoral Process | Right to Vote and to Participate in a Referendum | Joint | Announcements | Civilian Oversight and Monitoring
During electoral processes and particularly, in case of referendums, the Republic of Armenia must ensure the opportunity of equal participation for persons who have the right of suffrage.
Article 34 of the Document of the Copenhagen Meeting of the Conference on the Human Dimension of the CSCE (OSCE since 1994) establishes that representatives of national minorities shall have the opportunity to use their mother tongue with public authorities.
To avoid misreadings of Copenhagen Document, it should be mentioned that the handbook prepared by OSCE/ODIHR interprets the obligations set by Article 34 as dissemination of information and materials on electoral processes in the areas of residence of national minorities in their languages. The same is recommended by Venice Commission by suggesting that all the information be available both in the official language of a country and in the language of national minorities.
It should also be mentioned that Armenia ratified the European Charter for Regional or Minority Languages and thus undertook the obligation to secure the Yazidi, Kurdish, Assyrian, Greek and Russian languages.
The question set before the RA citizens in the frame of constitutional referendum on April 5 should be available to representatives of RA citizen regional minorities in their mother tongue.
Based on the aforementioned, Independent Observer Alliance finds that
not providing equal participation of national minorities in electoral processes is problematic and cannot be accepted in the Republic of Armenia,
the matter of equal participation of national minorities in the future electoral processes should become a subject of professional and wide public discussions,
mechanisms should be developed to provide ballots in the languages of national minorities without compromising the confidentiality of voting.
Ahead of the constitutional referendum, as an urgent partial measure, the Independent Observer Alliance recommends the Central Electoral Commission to provide, in accordance with Article 65 (8) of the Electoral Code, availability of the text of the amended articles of Constitution and ballot sample translated into languages of national minorities in  precincts.