Դատարանը մեղավոր է ճանաչել ոչ պատշաճ բուժզննության ենթարկված ու զինծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչված զորակոչիկին՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայությունից խուսափելու համար
Զորակոչիկ Ա. Դ.-ի իրավունքների խախտմամբ կայացված դատավճիռը ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանը բողոքարկել է ՀՀ քրեական վերաքննիչ դատարան
2016 թվականից ՀՔԱՎ գրասենյակն զբաղվում է վանաձորցի Ա. Դ.-ի իրավունքների պաշտպանությամբ, ով, չնայած առողջական խնդիրներին, ճանաչվել է պիտանի զինծառայությանը՝ սահմանափակումով: Համաձայն չլինելով Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացությանը՝ Ա.Դ.-ը չի մեկնել զինծառայության: 2016 թ. սեպտեմբերին նրա նկատմամբ հարուցվել  է քրեական գործ: Իրավական աջակցության նպատակով նա դիմել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ: Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում  Ա. Դ.-ի շահերը ներկայացնող ՀՔԱՎ փաստաբաններ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, ապաև Հայկ Հակոբյանը, գործի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզել  են, որ 2016 թ. զորակոչի ժամանակ Ա․Դ.-ը առողջական վիճակի պատշաճ ու համալիր հետազոտություններ չի անցել, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել, որ քաղաքացին  չհամաձայնի Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի որոշման հետ ու չմեկնի զինծառայության։
2020 թվականի փետրվարի 7 –ին Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նիստը նախագահող դատավոր Մուշեղ Հարությունյանի գլխավորությամբ, կայացրել է վճիռ՝ մեղավոր ճանաչելով  Ա. Դ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից, վարժական հավաքներից կամ զորահավաքներից խուսափելը…1. Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորավարժանքից խուսափելը՝ այդ ծառայությունից ազատվելու՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում)  նախատեսված  հանցագործության կատարման մեջ և դատապարտել  ազատազրկման՝ 1 տարի ժամկետով: Պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել: Սահմանվել է փորձաշրջան՝ ՀՀ ՔՕ 70-րդ հոդվածի համաձայն (Պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը): Ա. Դ.-ի վարքագծի նկատմամբ վերահսկողությունը դրվել է Արդարադատության նախարարության պրոբացիայի պետական ծառայության՝ զորակոչիկի բնակության վայրի համապատասխան ստորաբաժանման վրա, միաժամանակ կիրառվել խափանման միջոց՝  ստորագրություն չհեռանալու մասին:
ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը 2020 թ. մարտի 2-ին վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2020 թ. փետրվարի 7-ի դատավճիռն ու արդարացնել Ա.Դ-ին՝ նրան մեղսագրված արարքում՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով
Հ. Հակոբյանը գտնում է, որ  Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը  կայացրել է չհիմնավորված վճիռ՝ թույլ տալով դատական սխալ՝ նյութական ու դատավարական իրավունքի խախտում, ինչն էլ ազդել է գործի ելքի վրա: Մասնավորապես՝ վարույթն իրականացնող մարմինը գործով մի շարք կարևոր հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ չի իրականացրել պատշաճ քննություն, չի պարզել՝ որքանո՞վ են իրավաչափ եղել Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի գործողությունները:
Ա.Դ-ի գործով նշանակված և անցկացված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ հաստատվել է, որ նա զինծառայությանը պիտանի չէ: 2018-ին նշանակված փորձաքննության արդյունքներով, կան բավարար հիմքեր պնդելու, որ 2016 թ.-ի ամառային զորակոչին ևս, Ա.Դ-ը պետք է ճանաչվեր ոչ պիտանի զինծառայությանը, այնինչ նրա նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ:
Հայկ Հակոբյանի այս  պնդման հիմքում մի շարք անհերքելի փաստեր կան: Թե՛ 2018թ.-ի, թե՛ 2016թ.-ի ամառային զորակոչերի ժամանակ Ա.Դ.-ն ողնաշարի գոտկասրբանային հատվածի հետ կապված ունեցել է նույն բողոք-գանգատները, ավելին՝ 2016թ.-ի զորակոչից հետո նրա առողջական վիճակում որևէ դրական փոփոխություն չի նկատվել, նա որևէ բժշկական միջամտության չի ենթարկվել, չի ստացել բուժում, մինչդեռ, եթե 2016թ.-ին անցներ ողնաշարի գոտկասրբանային հատվածի ՄՌՏ հետազոտություն, հենց միայն այդ արդյունքներով  կճանաչվեր ոչ պիտանի զինծառայությանը: Ստացվում է, որ դեռ 2016թ.-ին չի իրականացվել նրա առողջական վիճակի պատշաճ բուժզննություն:
Բացի այս, ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանը վերաքննիչ բողոքում նաև համոզմունք է հայտնել,  որ մինչ անձի արարքում զինծառայությունից խուսափելու հատկանիշների առկայության կամ բացակայության մասին դատողություն անելն, անհրաժեշտ է ժխտել կամ հաստատել նրա մոտ ժամկետային զինծառայությունից ազատվելու՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հիմք(եր)ի  առկայությունը կամ բացակայությունը
Ա.Դ.-ի դեպքում հաստատվել է ժամկետային զինծառայութունից ազատվելու՝ օրենքով սահմանված հիմքը, այն է՝ առողջական վիճակ, որի պատճառով ոչ պիտանի է ճանաչվել զինծառայությանը: Նախաքննության և դատաքննության ընթացքում, Ա.Դ.-ն իր ցուցմունքներում մշտապես հավաստել է, որ չի հրաժարվում պարտադիր զինծառայությունից, բայցև համաձայն չէ ԿԲՀ-ի որոշման հետ, որով ճանաչվել է պիտանի զինծառայությանը՝ սահմանափակումով: Ընդ որում Ա. Դ.-ի անհամաձայնությունը եղել է հիմնավոր: ԿԲՀ-ը 2016թ.-ի զորակոչի ընթացքում չի իրականացրել Ա.Դ-ի առողջական վիճակի անհրաժեշտ հետազոտություններ, որոնք օբյեկտիվորեն կարտացոլեին նրա առողջական իրական վիճակը: ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հ. Հակոբյանը, Վերաքննիչ դատարանի ուշադրությունը հրավիրել է հանգամանքին, որ քրեական պատասխանատվության միակ հիմքն այնպիսի արարք կատարելն է, որ պարունակում է քրեական օրենքով նախատեսված հանցակազմի բոլոր հատկանիշները՝ վկայակոչելով նման գործերով վճռաբեկ դատարանի իրավական դիրքորոշումներից՝ ՀՀ ՔՕ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցակազմի օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ կողմերի վերաբերյալ, և ներկայացրել է բոլոր այն փաստերը, որոնք վկայում են Ա.Դ.-ի գործով հանցակազմի և՛ օբյեկտիվ, և՛ սուբյեկտիվ կողմերի ակնհայտ բացակայությունը: Ա.Դ-ն չի խուսափել զորակոչվելուց, մշտապես ներկայացել է զինկոմիսարիատ և պատրաստակամություն հայտնել զինծառայության մեկնելու. «Անվիճելի է, որ Ա.Դ-ը մշտապես ներկայացել է իր հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատ, այնտեղից տրված ուղեգրերով անցել բազմաթիվ բուժհետազոտություններ: Անհերքելի է նաև այն, որ նա մշտապես ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմին, մշտապես մասնակցել թե՛ նախաքննության, թե՛ դատաքննության ընթացքում նշանակված բոլոր դատաբժշկական փորձաքննություններին,  ներկա գտնվել բոլոր դատական նիստերին: Այս ամենն ակնհայտորեն վկայում են, որ Ա.Դ-ի գործում բացակայում է քննության առարկա հանցագործության օբյեկտիվ կողմը»,- ասում է Հայկ Հակոբյանը: Ինչ մնում է սուբյեկտիվ կողմին՝ Հակոբյանը հղում է արել  «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասին, որով պարտադիր զինծառայությունից ազատվում է այն քաղաքացին, ով առողջական վիճակի պատճառով ճանաչվել է ոչ պիտանի զինծառայությանը: Այնինչ՝ այս գործով նախաքննական մարմինն ամբաստանյալի գործողություններին տվել է սխալ  քրեաիրավական որակում, դրա հետևանքով հանգել սխալ քրեաիրավական դիրքորոշման՝ արդյունքում Ա.Դ-ին առաջադրել անհիմն մեղադրանք: Դատարանն էլ վճիռ կայացնելիս՝ թույլ է տվել դատական սխալ՝ նյութական իրավունքի խախտում, հաշվի չի առել նաև ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումներով արտահայտված իրավական դիրքորոշումները, ինչը նույնպես ազդել է այս գործի ելքի վրա: Վարույթն իրականացնող մարմինն, ամբաստանյալի ցուցմունքներում ներկայացված հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ պատշաճ քննություն իրականացնելու փոխարեն, արժանահավատ չի համարել դրանք՝ խախտելով Քրեական դատավարության օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջները՝ (Գործի արդարացի քննությունը… 3. Քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը պարտավոր է ձեռնարկել սույն օրենսգրքով նախատեսված բոլոր միջոցառումները` գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար, պարզել ինչպես կասկածյալի և մեղադրյալի մեղավորությունը հիմնավորող, այնպես էլ նրանց արդարացնող, ինչպես նաև նրանց պատասխանատվությունը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները): Հետևաբար, հիմնավոր է փաստաբան Հ. Հակոբյանի պնդումը, որ 2016թ.-ի զորակոչի, ապաև քրեական գործի նախաքննությամբ համալիր ու մանրակրկիտ բուժհետազոտություն չի իրականացվել, իսկ նման հանգամանքներում հնարավոր չէր ապացուցված համարել Ա.Դ-ի մեղքը՝ ՔՕ համապատասխան հոդվածով նախատեսված արարքի կատարման մեջ: 2016թ. ԿԲՀ-ն, առանց լրացուցիչ հետազոտություններ անցկացնելու, հիմնվելով ընդամենը կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովի փորձաքննության եզրակացության վրա, Ա.Դ-ին նորից պիտանի է ճանաչել զինծառայությանը՝ սահմանափակումով:
Փաստաբանի խոսքերով՝ ԿԲՀ-ը զորակոչիկին զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու համար չի ունեցել անհրաժեշտ ու բավարար հիմքեր, հետևաբար, հիմնավորված չէ, որ ամբաստանյալը զինծառայությունից խուսափել է՝ առանց օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության:
Դատաքննությունն այդպես էլ չի ապացուցել  վերոհիշյալ հոդվածով նախատեսված հանցագործության կատարումն ամբաստանյալի  կողմից, ինչն իր հերթին ազդել է դատավճռի ելքի վրա: Վարույթն իրականացնող մարմինն էլ իր հերթին է թերացել՝ չիրականացնելով պատշաճ քննություն՝ պարզելու որքանո՞վ են  ԿԲՀ-ի գործողությունները իրավաչափ եղել: Ավելին՝ մեղադրական եզրակացության հիմքում այն վկաների ցուցմունքներն են, որոնք իրավասություն ունեին  եզրակացություն տալու միայն Ա.Դ.-ի առողջական վիճակի վերաբերյալ, ոչ թե որոշելու զինծառայությանը նրա  պիտանիության, առավել ևս՝ զինծառայությունից խուսափելու հարցերը:  Հետևաբար, վարույթն իրականացնող մարմինը չպետք է հիմնվեր նրանց ցուցմունքների վրա և մեղադրանք  առաջադրեր ՔՕ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով, հատկապես, որ այդ ցուցմունքները, ըստ որոնց իբր, Ա.Դ-ին անհրաժեշտ չի եղել ողնաշարի գոտկասրբանային  հատվածի ՄՌՏ հետազոտություն, հերքվել են դատաքննության ընթացքում:
ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հ.Հակոբյանը վերահաստատել է իր այն պնդումը, որ ԿԲՀ-ն թերացել է իր գործողություններում, չի իրականացրել ամբաստանյալի առողջական վիճակի օբյեկտիվ ու համակողմանի հետազոտություն և չի ունեցել նրան սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու հիմք: Ելնելով նման իրավիճակից՝ պնդել, որ Ա.Դ-ն խուսափել է զինծառայությունից՝ առանց օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության, առնվազն անհիմն է:
Ամփոփելով վերաքննիչ բողոքում արտացոլված հիմնավորումները՝ Հայկ Հակոբյանը  խնդրել է ՀՀ վերաքննիչ դատարանին ամբողջությամբ բեկանել Լոռու մարզի 1-ին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2020 թ. փետրվարի 7-ի վճիռը, փոխել այն՝ արդարացնելով Ա.Դ-ին՝ ՀՀ ՔՕ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված մեղադրանքում՝ միաժամանակ ճանաչելով նրա անմեղությունն այդ հոդվածով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ՝  նրան մեղսագրվող արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:

Conscript recognized guilty by Court for avoiding mandatory military service. The latter had undergone improper medical examination and was recognized unfit for military service
HCA Vanadzor lawyer appealed the judgment on the violation of conscript A.D.’s rights in the RA Court of Criminal Appeals.
Since 2016, HCA Vanadzor has been protecting Vanadzor city resident A.D.’s rights, who, despite his health problems, had been recognized fit for military service with restrictions. Disagreeing with the conclusion made by Central Medical Commission, A.D. did not join the military service. In September 2016, a criminal case was initiated against him. He applied to HCA Vanadzor to get legal support. Having examined the materials of the case, HCA Vanadzor lawyers Syuzanna Soghomonyan and then Hayk Hakobyan, who represented A.D.’s interests in Lori region General Jurisdiction Court, found out that A.D. had not undergone a proper comprehensive examination of his health state in 2016 call-up. This is what made the citizen disagree with the Central Medical Commission’s decision and not join the military service.
On February 7, 2020, Lori region General Jurisdiction Court, presided by Mushegh Harutyunyan, made a judgment recognizing A.D. guilty under Article 327 (1) of the RA Criminal Code (Evasion from regular military or alternative service, training gathering or military gatherings…1. Evasion from regular military or alternative service conscription, training gathering or military training without any legal grounds for exemption established by the RA legislation) and sentenced him to one-year imprisonment. The punishment was not applied conditionally. A probation period was established according to Article 70 of the RA Criminal Code (Not applying the punishment conditionally). Oversight over A.D.’s conduct was instructed to the appropriate subdivision of the State Probation Service of the RA Ministry of Justice according to the conscript’s place of residence. Simultaneously, a preventive measure was applied and A.D. provided his signature on not leaving.
On March 2, 2020, HCA Vanadzor lawyer Hayk Hakobyan made an appeal claiming to overturn Lori region General Jurisdiction Court’s judgment dated February 7, 2020, and acquit A.D. based on the absence of corpus delicti.
H.Hakobyan finds that Lori region General Jurisdiction Court made an ungrounded judgment by thus making a judicial mistake, i.e. violation of substantive and procedural law, which affected the outcome of the case. In particular, the body conducting the proceedings did not conduct a proper examination to find out a number of important conditions, it did not find out to what degree Central Medical Commission’s actions were legal.
The conclusions of the forensic medical expertise on A.D.’s case confirmed that he was unfit for the military service. According to the results of the expertise conducted in  A.D.’s case, there are sufficient grounds to claim that during summer 2016 call-up, too, he should have been recognized unfit for military service, while, in reality, a criminal case was initiated against him.
In this claim made by Hayk Hakobyan, there are a number of undeniable facts. During the call-ups of both 2016 and 2018, A.D. had the same complaints related to his lumbar spine. Moreover, after 2016 call-up, no positive change was recorded in his health state, no medical intervention was made, he did not undergo any treatment. However, had he undergone an MRT examination of his lumbar spine, he would have been recognized unfit for military service. It turns out that back in 2016, proper medical examination of his health state was not conducted.
Besides, HCA Vanadzor lawyer also made a statement in the complaint that before making a judgment on the absence or existence of features of evading military service in a person’s action, it is necessary to deny or confirm the existence or absence of ground(s), established by the TA legislation, for being exempted from regular military service.
In A.D.’s case, the legal ground for being exempted from mandatory military service was confirmed, which was his health state, as a result of which, he was recognized unfit for military service.  During the preliminary investigation and the trial stage, A.D. presented his testimony and always insisted that he did not refuse the military service, but also disagreed with the Central Medical Commission’s decision, by which he was recognized fit for military service with restrictions. And his disagreement was grounded. In 2016, CMC did not conduct the required medical examination of A.D.’s health state, which could objectively reflect his real health state. HCA Vanadzor lawyer H. Hakobyan drew the attention of Appeal Court to the condition that the only ground for criminal liability is the commission of an action, which contains corpus delicti features envisaged by criminal law and invoked the RA Court of Cassation legal positions on such cases with regard to the objective and subjective sides of corpus delicti envisaged by Article 327 (1) of RA Criminal Code. The lawyer also presented all the facts that showed the apparent absence of both the objective and subjective sides of corpus delicti in A.D.’s case. A.D. did not evade conscription, he always appeared in the military commissariat and expressed his willingness to join the military service, ‘It is undeniable that A.D. always appeared in the military commissariat of his residence place and underwent a lot of medical examinations, as instructed. It is also undeniable that he always appeared before the body conducting the proceedings, always took part in all the forensic medical expertise during both the preliminary investigation and the trial stage, he was always present at all the court sessions. All this obviously indicates that in A.D.’s case, there is no objective side of the crime subject to investigation’, says Hayk Hakobyan. With regard to the subjective side, Hayk Hakobyan referred to Article 21 (1) of the RA Law ‘On military service and state of the serviceman’, according to which, the citizen recognized unfit for military service due to his health state is exempted from mandatory military service. Whereas, the body of preliminary investigation gave an incorrect criminal legal qualification to the defendant’s actions, which entailed an incorrect criminal legal position and A.D. was charged with an ungrounded accusation. And when making the judgment, the Court made a judicial mistake, i.e. violation of substantive law, and also did not take into account the legal positions expressed through the RA Cassation Court precedent decisions, which also had its impact on the outcome of the case.  Instead of taking action to properly investigate the conditions presented in the defendant’s testimonies, the body conducting the proceedings did not consider them credible by thus violating requirements of Article 17 (3) of the Criminal Procedure Code (Fair trial…3. The body of criminal prosecution is obligated to undertake all measures prescribed by this Code for a comprehensive, full and objective investigation of the case circumstances, to reveal all the circumstances both convicting and absolving the suspect or accused, and also the circumstances reducing and aggravating his responsibility).  Therefore, H.Hakobyan’s makes a grounded claim that no comprehensive and detailed medical examination was conducted during 2016 call-up and during the criminal case preliminary investigation and under these conditions, it is impossible to consider proved A.D.’s guilt in the relevant action envisaged under the Criminal Code. In 2016, CMC again recognized A.D. fit for military service with limitations without additional examinations and based on the double forensic medical commission expertise conclusion.
According to the lawyer, the CMC did not have the required sufficient grounds to recognize the conscript fit for military service with restrictions, therefore, it is ungrounded to state that the defendant evaded the military service without the relevant grounds established by law.
The trial did not manage to prove the commission of the crime envisaged under the above-mentioned Article, which, in its turn, affected the outcome of the case. The body conducting the proceedings, in its turn, failed to conduct a proper investigation to find out to what extent the CMC’s actions were legal. Furthermore, the basis of the indictment was the testimonies of witnesses who only had the competency to give a conclusion on A.D.’s health state, and not the competency to decide his fitness for military service, let alone, the issues of evading military service. Therefore, the body conducting the proceedings should not have based on their testimonies and make a charge under Article 327 (1) of the Criminal Code, especially given the fact that the testimonies, according to which A.D. did not need an MRT examination of the lumbar spine, was rejected during the trial.
HCA Vanadzor lawyer H.Hakobyan reaffirmed his claim that the CMC failed in its actions, did not conduct an objective comprehensive examination of the defendant’s health state and did not have the grounds to recognize him fit for military service with limitations. Based on this situation, it is ungrounded, to say the least, to claim that A.D. evaded military service without legal grounds.
Summing up the grounds reflected in the appeal, Hayk Hakobya asked the RA Appeal Court to fully overturn the judgment made by Lori region General Jurisdiction Court on February 7, 2020, and change it by acquitting A.D. in the charge under Article 327 of the RA Criminal Code by recognizing his innocence in the commission of the action envisaged under that Article based on the lack of corpus delicti in the action he was charged with.