Հայտարարություն ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցին ուղղված սպառնալիքի մասին
2020թ. մարտի 20-ին, առավոտյան ժամը 10։29-ին Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի՝ քաղաքացիներին իրավաբանական խորհրդատվություն տվող 094-04-22-68 հեռախոսահամարին զանգ է ստացվել +79102119294 հեռախոսահամարից։ Տղամարդը, որը զանգահարել է գրասենյակի հեռախոսահամարին, զանգին պատասխանող իրավաբանից համոզվել է, որ ՀՔԱՎ է զանգել, ապա հայերենով ու հայհոյախառն սպառնացել է մարմնական վնասվածքներ հասցնել ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցին, եթե վերջինս շարունակի քննադատաբար արտահայտվել Վ.Պուտինի մասին։
Հեռախոսազանգը որակելով որպես Արթուր Սաքունցի եւ կազմակերպության հասցեին ուղղված անմիջական սպառնալիք, կազմակերպությունը դիմել է իրավասու մարմիններին դեպքի առթիվ քրեական գործ հարուցելու, +79102119294 հեռախոսահամարից զանգահարած անձի ինքնությունը պարզելու եւ վերջինիս օրենքով սահմանված պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով։
Այս միջադեպը վկայում է, որ որոշ մարդիկ խոսքի եւ արտահայտման ազատությունը հասկացել են որպես սեփական անզուսպ կրքերը արտահայտելու հնարավորություն եւ օգտվում են ինչ-ինչ հովանավորչությունից ու անպատիժ մնալու համոզմունք ունեն: ՀՀ իրավապահներին կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռք առնել եւ բացահայտել այս քրեական հանցագործին, իսկ վերջինիս ՀՀ քաղաքացի լինելու դեպքում, ջանքեր ներդնել նրան Հայաստան վերադարձնելու եւ հետագա քննության համար:

Statement on the threats addressed to HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts
At 10:29 a.m. on March 20, 2020, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor phone number 094-04-22-68, which provides legal advice for citizens, received a call from   +79102119294 phone number. The man who called the Organization’s phone number, asked the answering lawyer if he had contacted HCA Vanadzor and, using swear words in Armenian, threatened to inflict bodily harm to HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts, if the latter continued to criticize V. Putin.
Qualifying the phone call as a direct threat addressed to Artur Sakunts and the Organization, the Organization applied to the competent bodies claiming to initiate a criminal case on the incident, to find out the identity of the person calling by +79102119294 phone number and to make the latter liable in a manner prescribed by law.
This incident indicates that some people perceive the freedom of speech and expression as an opportunity to express their personal unrestrained passions, make use of some sponsorship and be sure that they would remain unpunished. We  call on the RA law enforcement bodies to take immediate measures and disclose this criminal, and in case the latter turns out to be Armenian, to make efforts to bring him to Armenia and conduct further investigation.