ՀՔԱՎ-ը դիմել է դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ռուս զինծառայող Ա. Ռազգիլդեևի գործով անգործություն ցուցաբերելու համար
2020 թվականի մարտի 20-ին  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ պահանջով պարտավորեցնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին ընդունել որոշում՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի իմաստով (Հանցագործությունների մասին հաղորդումների քննարկման արդյունքում ընդունվող որոշումները…Հանցագործության մասին տեղեկություն ստանալու յուրաքանչյուր դեպքում ընդունվում է հետևյալ որոշումներից մեկը` 1) քրեական գործ հարուցելու մասին, 2) քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 3) հաղորդումն ըստ ենթակայության հանձնելու մասին):
Գյումրեցի Ջ. Ղուկասյանի սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Ա. Ռազգիլդեևի գործով դատական նիստեր այդպես էլ չեն կայանում, ռուսական ռազմաբազայի հրամանատարությունը ամբաստանյալին դատարան չի ներկայացնում՝ պահանջելով անվտանգության գրավոր երաշխիքներ նրա ու նրան ուղեկցող անձանց համար: Առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 176-րդ և 178-րդ հոդվածների պահանջներով, պնդելով, որ դատավարության անհարկի ու միտումնավոր ձգձգումները,  ամբաստանյալին դատարան չներկայացնելը  հանցագործություն է՝ 2020 թ. փետրվարի 7-ին  ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել  ՀՀ գլխավոր  դատախազություն. «Ամբաստանյալին դատարան չներկայացնելու՝ ռազմաբազայի  գործողությունները  փաստացի  խոչընդոտում  են արդարադատության  իրականացմանըորովհետև ռազմաբազան փաստացի  չի կատարում դատարանի օրինական պահանջը և ամբաստանյալին դատարան չի ներկայացնումիսկ դա պայմանավորել ՀՀ-ի պետական մարմինների կողմից անվտանգության երաշխիքներ չներկայացնելովիրավաչափ չէորովհետև որևէ իրավական ակտով ՝ ՀՀ Սահմանադրություն, ՀՀ միջազգային պայմանագրեր, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրք, «Հայաստանի հանրապետության դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքով սահմանված չէ քրեական գործով մեղադրյալի և նրան ուղեկցող անձանց անվտանգության ապահովման գրավոր երաշխիքներ ներկայացնելու պահանջ՝ ՀՀ որևէ պետական մարմնին: Այս բոլոր փաստերն իրենց համակցությամբ վկայում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության կատարման մասին, որոնք պետք է քննարկման առարկա դառնան ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված համապատասխան ընթացակարգի՝  քրեական գործի շրջանակներում և ստանան իրենց քրեաիրավական գնահատականը: Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ դիմում եմ Ձեզ՝ քրեական գործ հարուցելու, սույն հանցագործության հաղորդման մեջ նշված փաստական հանգամանքներին քրեաիրավական գնահատական տալու հարցով»,-եզրափակել էր դատախազությանն ուղղված հանցագործության մասին իր հաղորդումը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:
Հիշեցնենք՝ 2020 թ. մարտի 6-ին Շիրակի մարզի  ընդհանուր իրավասության դատարանում Ջ.  Ղուկասյանի գործով հերթական դատական նիստը չէր կայացել: Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Ա. Ռազգիլդեևին դարձյալ դատարան չէին բերելՌազմաբազայի հրամանատարը  կրկին գրությամբ  դատարանին  տեղեկացրել էրոր  2020 թվականի փետրվարի 4-ի նիստում արտահայտած  իրենց դիրքորոշումը չի փոխվել. իրենք շարունակում են Հայաստանից պահանջել անվտանգության գրավոր երաշխիքներ: Ի դեպնիստին ներկա  չէր  նաև մեղադրող  դատախազ Վ. Միրզոյանը։
Քրեական գործով մեղադրյալ Ա. Ռազգիլդեևի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և նա կալանքը կրում է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում։ ՀՔԱՎ գրասենյակի՝ որպես տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների, միջնորդությունը՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքին համապատասխան, նրան ՀՀ որևէ ՔԿՀ տեղափոխելու մասին, մերժվել է վարույթն իրականացնող մարմնի և վերահսկող դատախազի կողմից։ Որոշումն անփոփոխ է մնացել նաև՝ դատական կարգով վիճարկելու արդյունքում։
Քրեական գործ հարուցելու, հարուցումը մերժելու և հաղորդումն ըստ ենթակայության ուղարկելու դեպքերում համապատասխան որոշում կայացնելն ու դրա պատճենը հաղորդում ներկայացրած կողմին՝ ֆիզիկական կամ իրավաբանական, տրամադրելը պարտադիր է և ամրագրված օրենքով:    Այս փուլում վարույթն իրականացնող մարմինը հաղորդման նախնական ստուգման միջոցով հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող բավարար փաստական տվյալներ ձեռք բերելու դեպքում, ինչպես նաև քրեական գործի վարույթը բացառող դատավարական արգելքների բացակայության պայմաններում պարտավոր է հարուցել քրեական գործ, հակառակ դեպքում` որոշում կայացնել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին: Մինչդեռ, գլխավոր դատախազությունն այս գործով ՀՔԱՎ գրասենյակի՝ հանցագործության մասին հաղորդման վերաբերյալ ոչ միայն որևէ որոշում չի կայացրել՝ շրջանցելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածով նախատեսված որոշում կայացնելու պահանջն ու դրսևորել անգործություն, այլև ընդհանրապես չի արձագանքել ՀՔԱՎ գրասենյակի հաղորդմանը:
Հանցագործության մասին իր հաղորդման մեջ ՀՔԱՎ գրասենյակը, մասնավորապես, դատարանի ուշադրությունը հրավիրել է մի շարք կարևոր հանգամանքների վրա, որոնք էլ հիմք են հանդիսացել դատարան դիմում ներկայացնելու. սույն քրեական գործով դատական նիստերը  մշտապես հետաձգվել են տարբեր՝ Շիրակի մարզի դատախազ Կ. Գաբրիելյանի՝ արձակուրդում գտնվելու, նրա տեղակալ՝ Վ. Միրզոյանի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում դատախազների հերթական ատեստավորմանը մասնակցելու, դատավոր Ա. Ղուկասյանի վատառողջ լինելու, ոստիկանության ծանրաբեռնված լինելու և մեղադրյալ Ա. Ռազգիլդեևին դատարան բերել չկարողանալու պատճառներով։
2020 թ. փետրվարի 4-ի դատական նիստը ևս հետաձգվել էր: Ռազմաբազայի զորամասի հրամանատարը միջնորդությամբ խնդրել էր դատարանին հետաձգել այն, քանի որ Ա. Ռազգիլդեևի ու նրան ուղեկցող անձանց անվտանգությունն ապահովող գրավոր երաշխիքներ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն այսպես էլ չի ստացել։ Ստացվում է, որ ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ծանր հանցագործություն թույլ տված անձին իր պաշտպանության և վերահսկողության տակ վերցնելով ռուսական ռազմաբազայում՝ բազայի հրամանատարը, փաստորեն  չի ցանկանում ներկայացնել նրան ՀՀ դատական ատյանին։
ՀՔԱՎ գրասենյակը, հղում անելով բազմաթիվ տեղական ու միջազգային օրենքների ու պայմանագրերի, ևս մեկ անգամ վերահաստատել է իր այն մոտեցումը, որ անվտանգության ապահովման գրավոր երաշխիքների մասին ռուսական կողմի պահանջը զուրկ է որևէ իրավական և փաստական հիմնավորումից։ Դրանով ռուսական բազան՝ հանձինս հրամանատարի և ՌԴ պաշտպանության նախարարության, գործում է  ՀՀ-ի՝ որպես պետության և Սահմանադրության  պահանջներից դուրս, կոպտորեն խախտում հայ-ռուսական համաձայնագրերի պահանջները, միաժամանակ, ըստ էության, խոչընդոտում ՀՀ տարածքում արդարադատության իրականացմանը, դատարանի գործունեությանը և դիտավորյալ չի կատարում դատարանի օրինական պահանջը՝ ամբաստանյալին դատարան ներկայացնելու մասին։
Վկայակոչելով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախկին իրավական դիրքորոշումներից՝ գրասենյակն իր դիմումում անդրադարձել էր քրեական գործի հարուցման առիթներին,  որոնք պետք է պարունակեն տեղեկություններ՝ հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող տվյալների առկայության մասին, ընդգծելով, որ գործի հարուցման առիթի օրինականությունն ու հիմքերի բավարար լինելն ստուգելու պարտականությունը քրեական գործի հարուցման փուլում կրում են հետաքննության մարմինը, քննիչը և դատախազը` օրենքով իրենց վերապահված լիազորությունների շրջանակներում և հանրային-իրավական պարտավորություններին համապատասխան:
Դատարան ներկայացրած  դիմումը, ՀՔԱՎ գրասենյակը հիմնավորել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ, 182-րդ և 185-րդ հոդվածների 1-ին մասերի պահանջներով, համաձայն որոնց, հանցագործությունների մասին հաղորդումները պետք է անհապաղ քննարկվեն և լուծում ստանան, հարուցվեն կամ մերժվեն քրեական գործերի հարուցումը՝ այդ մասին պատշաճ ծանուցելով հաղորդում ներկայացնող կողմին, պետք է կայացվի համապատասխան որոշում՝ համաձայն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի դրույթների:
Վերը թվարկված փաստերի համադրությունը վկայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության կատարման մասին, որը պետք է քննարկման առարկա դառնա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված ընթացակարգով և ստանա քրեաիրավական գնահատական:
Նաև ակնհայտ է այն, որ 2020 թ. փետրվարի 7-ին ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացված ՀՔԱՎ գրասենյակի հաղորդումը պարունակում է տեղեկություններ՝ հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող տվյալների առկայության մասին: Դրանում ներկայացված են այնպիսի փաստական հանգամանքներ, որոնք առերևույթ համընկնում են քրեորեն պատժելի գործողությունների (անգործության) հատկանիշներին: Հետևաբար, ՀՔԱՎ գրասենյակի գրությունը հանդիսանում է հաղորդում հանցագործության մասին և քրեական գործ հարուցելու առիթ, որի հետ կապված, իրավասու մարմինը՝ տվյալ դեպքում ՀՀ գլխավոր դատախազը, պարտավոր էր կայացնել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումներից որևէ մեկը:
Չարձագանքելով ՀՔԱՎ գրասենյակին ու չկայացնելով hանցագործության մասին հաղորդման վերաբերյալ որոշում՝ մենք արձանագրում ենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը թույլ է տվել անգործություն, ինչի արդյունքում խախտվել են կազմակերպության` օրենքով երաշխավորված իրավունքները:
Հավելենք, որ մարտի 20-ին նշանակված նիստին ռուսական ռազմաբազայի հրամանատարությունը Ա.Ռազգիլդեևին կրկին դատարան չեր ներկայացրել՝ նույն պատճառաբանությամբ: Դատարանը դեռևս ՀՔԱՎ գրասենյակին չի տրամադրել ռազմաբազայի գրությունը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը դատարանից խնդրում է պարտավորեցնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա. Դավթյանին կայացնել որոշում՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի իմաստով՝ 2020 թ. փետրվարի 7-ին հանցագործության մասին գրասենյակի ներկայացրած հաղորդման հիման վրա և այն տրամադրել գրասենյակին:

HCA Vanadzor applied to the Court against the RA Prosecutor General for manifesting inaction in the frame of the Russian military serviceman A. Razgildeev’s case
On March 20, 2020, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor applied to Yerevan City General Jurisdiction Court claiming to urge the RA Prosecutor General Artur Davtyan to make a decision in the frame of Article 181 of the RA Criminal Procedure Code  (Decisions made as a result of examination of statements about crimes: In each case of the receipt of information about a crime, one of the following decisions is made: • on initiation of criminal prosecution; • on the dismissal of initiation of criminal prosecution; • on the transfer of the statement by subordination).
Court sessions on A. Razgildeev’s case (charged with the murder of Gyumri resident J. Ghukasyan) are not conducted, since the Russian military base command staff does not bring the defendant to the Court, claiming written safety guarantees for Razgildeev and his accompanying persons. Guided by requirements set in Article 176 and Article 178 of RA Criminal Procedure Code and claiming that intentional and unnecessary delays of trials and not bringing the defendant before the court is a crime, HCA Vanadzor made a crime report to the RA Prosecutor General’s Office. ‘’The military base’s action of not bringing the defendant to the Court factually impedes the administration of justice, since the military base does not, in fact, comply with the lawful claim of the Court and does not bring the defendant to the Court. Whereas, putting it down to the fact that RA state bodies do not present written safety guarantees  is not legitimate, since there is no legal act (RA Constitution, RA international treaties, RA Criminal Procedure Code, RA Constitutional Law ‘RA Judicial Code’) claiming that any of the RA state bodies present written safety guarantees for a person charged with crime and for persons accompanying him/her. All these facts combined indicate the commission of a crime envisaged by the RA Criminal Procedure Code, which should become a subject of discussion in the frame of  criminal case proceedings, as established by the RA Criminal Procedure Code, and get a relevant criminal legal assessment. Based on the aforementioned, I apply to You to initiate a criminal case to give a criminal legal assessment to the factual circumstances mentioned in this report’, HCA Vanadzor concluded in the crime report addressed to the Prosecutor’s Office.
Let us remind that on March 6, 2020, the court session on J. Ghukasyan’s case was not conducted. Russian military base serviceman was again not brought to the Court. Russian military base commander again informed the Court that their position expressed during the court session held on February 4, 2020, had not changed and they continued claiming written safety guarantees from Armenia. Moreover, accusing prosecutor V. Mirzoyan was not present during the court session, either.
Detention was chosen as a preventive measure for A.Razgildeev and he is held on the territory of Russian military base No. 102. The body conducting the proceedings and the Prosecutor conducting oversight refused the petition made by HCA Vanadzor (as the representative of the victim’s legal successor) to transfer Razgildeev to a penitentiary institution of the RA, as established by the RA Criminal Procedure Code. The decision remained unaltered also after litigating it in Court.
In case of initiating a criminal case, refusing the initiation and transferring the report by subordination, making a relevant decision and sending a copy of the decision to the party that made the report is mandatory and established by law. In this phase, the body conducting the proceedings is supposed to initiate a criminal case if, by the preliminary check of the report, it has obtained sufficient factual data indicating features of crime and if there are no procedural barriers precluding the proceedings of the case, otherwise, it is supposed to make a decision to refuse the initiation of a criminal case.  Whereas, not only did the Prosecutor General’s Office not take any decision on the crime report made by HCA Vanadzor, by thus bypassing the requirement to make a decision, as established by Article 181 of the RA Criminal Procedure Code, and manifesting inaction, but it also did not respond to the report made by HCA Vanadzor in any way.
In the report on crime, HCA Vanadzor drew the Court’s attention to a number of important conditions, which served as a basis to submit an application to the Court. In particular, the court sessions were always postponed for different reasons, namely, Shirak region Prosecutor K. Gabrielyan was on vacation, his deputy V.Mirzoyan was attending a regular attestation of prosecutors in the RA Prosecutor General’s Office, judge A. Ghukasyan was ill, the Police were overloaded with work and A.Razgildeev was not brought before the Court.
The Court session scheduled for February 4, 2020, was also postponed. The military base commander petitioned to postpone the session, since the RA Ministry of Defense had not received written safety guarantees for Razgildeev and his accompanying persons. It turns out that taking Razgildeev (who has committed a grave crime against an RA citizen) under his protection and oversight in the Russian military base, the base commander does not want to bring him before the RA Court Instance.
Invoking a number of local and international laws and treaties, HCA Vanadzor once again reaffirmed their approach that the Russian side’s requirement regarding written safety guarantees, has no legal and factual grounds. By this, the Russian military base, in the face of the commander and RF Ministry of Defense, acts out of the scope of the RA state and Constitution requirements, grossly violates requirements of Armenian-Russian treaties and essentially impedes the administration of justice on the RA territory and the functioning of the Court, and intentionally does not do the Court’s lawful requirement of bringing the defendant before the Court.
Invoking the RA Cassation Court legal positions in the application, HCA Vanadzor also touched upon the motives of initiating a criminal case, which should contain information regarding the presence of data indicating crime features. HCA Vanadzor also stressed that during the phase of the criminal case initiation, in the frame of their legal competencies and according to their legal obligations, the investigating body, the investigator and the Prosecutor have a responsibility to check the legality of the motive and sufficiency of grounds for initiating the criminal case.
HCA Vanadzor substantiated the application submitted to Court by Article 180 (1), Article 182 (1) and Article 185 (1) of the RA Criminal Procedural Code, according to which crime reports are to be discussed and solved immediately, a decision should be made on initiating or refusing the initiation of a criminal case and a relevant notification should be sent to the party that made the report, a decision should be made according to provisions of Article 181 of RA Criminal Procedure Code.
The aforementioned facts combined indicate the commission of a crime envisaged under RA Criminal Code, which is to become a subject of discussion in the proceedings established by the RA Criminal Procedural Code and get a criminal legal assessment.
It is also apparent that the report submitted by HCA Vanadzor to the RA Prosecutor General on February 7, 2020, contains information on the existence of data pertaining to crime features. It contains such factual circumstances that prima facie coincide with features of actions (inaction) that are criminally punishable. Therefore, the note made by HCA Vanadzor is a crime report and a motive to initiate a criminal case, and the competent body, in this case RA Prosecutor General, has an obligation to make one of the decisions envisaged under Article 181 of the RA Criminal Procedural Code.
We record that not responding to HCA Vanadzor and not taking a decision regarding the initiation of a criminal case, the RA Prosecutor General manifested inaction and as a result, the Organization’s rights enshrined by law were violated.
Let us add that the Russian military base command staff did not bring A. Razgildeev before the Court for the Court session on March 20 with the same reasoning. The Court has not yet provided the military base’s note to HCA Vanadzor.
Based on the aforementioned, HCA Vanadzor requests the Court to oblige the RA Prosecutor General A.Davtyan to make a decision in the frame of Article 181 of the RA Criminal Procedural Code, for the crime report made by HCA Vanadzor on February 7, 2020, and present it to the latter.