ՀՔԱՎ-ի աջակցությամբ աշխատանքից ազատված քաղաքացու հայցը մասնակի բավարարվել է
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2020 թ. մարտի 31-ին մասնակի բավարարեց  Ջ. Ղ.-ի ներկայացուցիչ, ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի հայցը:
Հայցապահանջով Ա. Զալյանը դատարանից խնդրել էր անվավեր ճանաչել քաղաքացուն աշխատանքից ազատելու՝ գործատուի հրամանը, վերականգնել նրան աշխատանքում և գանձել միջին աշխատավարձ՝ հարկադիր պարապուրդում գտնվելու ողջ ժամանակահատվածի համար, չվերականգնելու դեպքում՝ գանձել հատուցում՝ միջին աշխատավարձի 12-ապատիկի չափով:
Դատարանը բավարարել էր հայցը` միայն պարտավորեցնելով միջին աշխատավարձի գանձում հարկադիր պարապուրդում գտնվելու ողջ ժամանակահատվածի համար և աշխատանքում չվերականգնելու դիմաց՝ հատուցում 1 ամսվա միջին աշխատավարձի չափով:
2006 թվականից «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում որպես ավագ հաշվապահ աշխատող  Ջ. Ղ.-ը 2018 թ.-ին բախվում է նույն հիմնարկում այլ աշխատանքի տեղափոխվելու, ապաև աշխատատեղը կորցնելու խնդրին։
2018 թ. գործատուի առաջարկով և փոխադարձ համաձայնագրով նա տեղափոխվում է այլ բաժին:  Ջ. Ղ.-ի հետ ՊՈԱԿ-ի տնօրենը կնքում է անորոշ ժամկետով պայմանագիր, որով նա տեղափոխվում է կազմակերպության ֆինանսատնտեսական բաժին՝ որպես հաշվապահ՝ ամսական 140.000 դրամ աշխատավարձով:
Ամիսներ անց՝ 2018 թվականի դեկտեմբերին, հաստատվում է ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքն ու հաստիքացուցակը, որով կազմակերպության ֆինանսատնտեսական բաժնում սահմանվում են հաշվապահի 2  հաստիք՝ 140. 000 և հաշվապահի 1 հաստիք՝ 100.000 դրամ պաշտոնային դրույքաչափերով:
2019 թ. հուլիսի 12-ին տնօրինությունը  Ջ.Ղ.-ին ծանուցում է առ այն, որ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համաձայն՝ տեղի են ունեցել աշխատանքի կազմակերպման պայմանների փոփոխություն և պայմանավորված արտադրական անհրաժեշտությամբ՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ից լուծվելու է 2018 թ.-ին կնքված  անորոշ ժամկետով աշխատանքային պայմանագիրը։
2019 թ.-ի սեպտեմբերի 25-ին  կազմակերպությունում տեղի ունեցած կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում ֆինանսատնտեսական, հաշվապահական հաշվառման և գնումների կազմակերպման վարչությունում նախատեսվում են հաշվապահի 2  հաստիք՝ 140. 000 դրամ աշխատավարձով, ինչպես նաև ավելանում ֆինանսիստի 2 հաստիքներ՝ նույնքան դրույքաչափերով։
1 օր անց՝ Ջ.Ղ.-ն ծանուցվում է այն մասին, որ աշխատողների թվի և հաստիքների կրճատման պատճառով հոկտեմբերի 1-ից լուծվելու է իր պայմանագիրը, ինչը և տեղի է ունենում՝ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով:
Աշխատանքից զրկված Ջ.Ղ.-ն, օգտվելով  ՀՀ Սահմանադրության 57-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ընձեռնված իր իրավունքից՝այն է՝ «Յուրաքանչյուր աշխատող ունի աշխատանքից անհիմն ազատվելու դեպքում պաշտպանության իրավունք: Աշխատանքից ազատման հիմքերը սահմանվում են օրենքով», դիմում է ՀՔԱՎ գրասենյակ՝ ցանկություն հայտնելով դատական կարգով լուծելու խնդրահարույց այս իրավիճակը: Նրա շահերի պաշտպանությամբ զբաղվում է ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը, ով հայց է ներկայացնում Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ պահանջով վերականգնել քաղաքացուն նախկին աշխատանքում, անվավեր ճանաչել աշխատանքից ազատման՝ գործատուի հրամանը և փոխհատուցել հարկադիր պարապուրդում եղած  ողջ ժամանակահատվածի համար:
Արայիկ Զալյանը դատարանի ուշադրությունը հրավիրում է ՀՀ ԱՕ-ի մի շարք ուշագրավ դրույթների վրա՝ վկայակոչելով նաև նման գործերով ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի վճիռներից:
Հայցը փաստաբան Ա. Զալյանը հիմնավորում է  ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով, ըստ որի «Գործատուն իրավունք ունի աշխատողի հետ լուծելու անորոշ ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագիրը, ինչպես նաև որոշակի ժամկետով կնքված աշխատանքային պայմանագիրը նախքան դրա գործողության ժամկետի լրանալը արտադրության ծավալների և (կամ) տնտեսական և (կամ) տեխնոլոգիական և (կամ) աշխատանքի կազմակերպման պայմանների փոփոխման և (կամ) արտադրական անհրաժեշտությամբ պայմանավորված` աշխատողների քանակի և (կամ) հաստիքների կրճատման դեպքում»։
Այն, որ ՊՈԱԿ-ում տեղի ունեցած կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում Ջ.Ղ-ի հաստիքը չի կրճատվել,  Զալյանն ավելի հանգամանորեն  ներկայացնում է իր հետագա հիմնավորումներում: Այսպես՝ 2019 թ. ՊՈԱԿ-ի վերակազմավորման արդյունքում, առկա հաշվապահի 3 հաստիքի փոխարեն սահմանվել է 2-ը։ Ուշագրավ է, որ մինչ վերակազմավորումը կառույցն ունեցել հաշվապահի 2 հաստիք՝ 140.000 դրամ և հաշվապահի ևս 1 հաստիք՝ 100. 000 դրամ աշխատավարձերով։ 2019 թ.ի փոփոխությունների արդյունքում պահպանվել են 140. 000 դրամ աշխատավարձով հաշվապահի 2 հաստիքները, կրճատվել 100. 000  դրամ աշխատավարձով հաշվապահի 1 հաստիքը։
Մեջբերելով ՀՀ ԱՕ 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետին անդրադարձած ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումներից՝ ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանը նկատում է, որ «Աշխատանքային օրենսգրքի վերոհիշյալ հոդվածի հիմքով աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ լուծելու համար անհրաժեշտ են մի շարք նախապայմանների միաժամանակյա առկայությունը. պայմանագիրը պետք է կնքված լինի անորոշ կամ որոշակի ժամկետով, դրա լուծումը պետք է պայմանավորված լինի արտադրության ծավալների և (կամ) տնտեսական և (կամ) տեխնոլոգիական և (կամ) աշխատանքի կազմակերպման պայմանների փոփոխման և (կամ) արտադրական անհրաժեշտությամբ, պետք է լինեն աշխատողների քանակի և հաստիքների կրճատումներ,  գործատուն առկա հնարավորությունների սահմաններում պետք է աշխատողին առաջարկի նրա մասնագիտական պատրաստվածությանը, որակավորմանն ու առողջական վիճակին համապատասխան այլ աշխատանք,  աշխատողն էլ՝ պետք է հրաժարված լինի առաջարկված աշխատանքից, գործատուի մոտ պետք է բացակայեն աշխատողի մասնագիտական պատրաստվածությանը, որակավորմանը, առողջական վիճակին համապատասխան այլ աշխատանքի հնարավորությունները:
Մինչդեռ  ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում ավելացած ֆինանսիստի 2 հաստիքները վկայում են, որ տեղին է հիմնավորումը, թե վերակազմավորումն աշխատողների թվի կամ հաստիքների կրճատման չի հանգեցրել։
Ստացվում է, որ ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքային փոփոխությունները չեն հանգեցրել Ջ.Ղ-ի հաստիքի կրճատմանը, ճիշտ հակառակը՝  գործատուն, նրա հետ կնքած աշխատանքային պայմանագիրը լուծելով, չի ապահովվել ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով աշխատողի հետ կնքված անորոշ ժամկետով պայմանագիրը լուծելու պահանջները, այն է՝ գործատուի մոտ արտադրության ծավալների, տնտեսական, տեխնոլոգիական, աշխատանքի կազմակերպման պայմանների փոփոխումը չի հանգեցրել տվյալ հաստիքի կրճատման, այլ լուծել այն՝ առանց օրինական հիմքերի։
Ըստ Ա. Զալյանի՝ աշխատողների թվի կամ հաստիքների կրճատման հիմքով Ջ.Ղ-ի հետ կնքած աշխատանքային պայմանագրի լուծումն անօրինական է, որովհետև այդ ժամանակ ՊՈԱԿ-ում եղել է նրան համապատասխան այլ աշխատանք, որը գործատուն նրան չի առաջարկել՝ թույլ տալով օրենքի խախտում.ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է՝
«Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ կետերով նախատեսված հիմքերով աշխատանքային պայմանագիրը գործատուն կարող է լուծել, եթե իր մոտ առկա հնարավորությունների սահմաններում աշխատողին առաջարկել է նրա մասնագիտական պատրաստվածությանը, որակավորմանը, առողջական վիճակին համապատասխան այլ աշխատանք, իսկ աշխատողը հրաժարվել է առաջարկված աշխատանքից»:
Հիշատակելով նման գործերով ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի  արձանագրումներից՝ Զալյանը նկատել է, որ ՊՈԱԿ-ի վերակազմավորման արդյունքում ավելացած հաստիքներից և ոչ մեկը Ջ.Ղ.-ին չի առաջարկվել:
Ուսումնասիրելով և գնահատելով գործով ապացույցները՝ դատարանն այդուհանդերձ, վճռել է հայցը բավարարել մասնակի՝ ներկայացնելով իր պատճառաբանությունները:
Դատարանը հաշվի է առել ՊՈԱԿ-ի այն պատճառաբանությունը, որ հաշվապահի հաստիքը, որը մինչև հրամանի փոփոխությունները զբաղեցրել է Ջ. Ղ.-ը՝ կրճատվել է, իսկ նախատեսված դրույքաչափով հաստիքների համար պահանջվել  ֆինանսիստի կրթություն, որպիսին Ջ.Ղ-ն չի ունեցել: Ուստի նրան համապատասխան հաստիք չունենալով, գործատուն իրեն իրավասու է համարել լուծելու պայմանագիրն՝ առանց այլ աշխատանք առաջարկելու:
Սրան զուգահեռ, սակայն, գործատուն այդպես էլ չի ներկայացրել ապացույցներ, որոնցով  կհաստատվեր այն փաստը, որ վերակազմավորման արդյունքում ավելացված ֆինանսիստի հաստիքը չի համապատասխանել Ջ.Ղ․ -ի որակավորմանը և հենց այդ հիմքով չի առաջարկվել նրան:
Դատարանը հանգել է եզրակացության, որ հաստիքների կրճատման և բաժինների վերամիավորման արդյունքում Ջ. Ղ.-ի հաստիքը կրճատվել է, իսկ ավելացած ֆինանսիստի 2 հաստիքները չեն առաջարկվել նրան՝  անհամապատասխանության հիմքով:
Դատարանը հաշվի է առել նաև նման իրավիճակներում Վճռաբեկ դատարանի նախկին  դիրքորոշումներից. արդյո՞ք դատարանն իրավասու է վերականգնել աշխատողին իր նախկին պաշտոնում, եթե գործատուն չունի այնպիսի հաստիք, որն զբաղեցրել է աշխատողը նախկինում: Հիմք ընդունելով ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի 265-րդ հոդվածի 2-րդ մասը՝ «աշխատողին աշխատանքում չվերականգնելու հիմքի առկայության պայմաններում դատարանի կողմից Ընկերության վրա չի կարող դրվել այնպիսի պարտավորություն, որի փաստացի կատարումն օբյեկտիվորեն անհնար է, և նման դեպքերում դատարանի կողմից վերը նշված հոդվածը չկիրառելը կհանգեցնի գործատուի համար լրացուցիչ պարտավորության` ստեղծելու կառուցվածքային նոր միավոր, նոր հաստիք, իսկ նման պարտավորության սահմանումը կհանգեցնի գործատուի` ՀՀ Սահմանադրության` իրավաբանական անձանց նկատմամբ կիրառելի երաշխիքային նորմերի և օրենքով նախատեսված իրավունքների սահմանափակմանը»՝  Վճռաբեկ դատարանը վերահաստատել է իր դիրքորոշումները` Աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի նախաձեռնությամբ լուծված լինելու կապակցությամբ, արձանագրելով` ոչ բոլոր դեպքերում է, որ առանց օրինական հիմքերի կամ օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտումով աշխատանքի պայմանները փոփոխելը, աշխատողի հետ աշխատանքային պայմանագիրը լուծելը կարող է հիմք հանդիսանալ աշխատողին նախկին աշխատանքում վերականգնելու համար»:
Հաստատված համարելով Ջ.Ղ-ի նախկին հաստիքի ստեղծման և նախկին աշխատանքում վերականգնվելու անհնարինությունը՝ դատարանը հայցը բավարարել է մասնակի՝ պարտավորեցնելով «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին հատուցել Ջ. Ղ.-ին հարկադիր պարապուրդի ողջ ժամանակահատվածի համար՝ միջին աշխատավարձի չափով՝ մինչև դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը, և աշխատանքում չվերականգնելու դիմաց 1 ամսվա միջին աշխատավարձի չափով հատուցում:

Due to the support provided by HCA Vanadzor, the dismissed citizen’s claim was partly upheld
On March 31, 2020, General Jurisdiction Court of Yerevan partly upheld the claim made by J.Gh.’s representative, HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan.
A.Zalyan claimed that the Court recognize invalid the employer's order to dismiss the citizen, reinstate the former in his job and levy an average salary for the whole time period of enforced idleness, and in case of not reinstating the citizen, levy a compensation in the amount of 12-fold of the average salary.
The Court upheld the claim by only obliging to levy the average salary for the whole time period of enforced idleness and a compensation of 1 month average salary for not reinstating J.Gh. in the job.
J.Gh. started working in “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations” state non-commercial organization as a senior accountant in 2006. In 2018, J.Gh. faced the issue of being transferred to another job and then also losing the job.
In 2018, by the employer’s suggestion and based on a mutual agreement, J.Gh was transferred to another division. The SNCO’s director signed with J.Gh. a contract of indefinite  time limit, according to which the latter was transferred to the financial-economic division of the organization as an accountant with salary of AMD 140,000.
Months later, in 2018, the structure and staff list of the SNCO were approved and according to it, in the financial-economic division there were 3 accountant positions, 2 of which with AMD 140,000 and 1 with AMD 100,000 salary rates.
On July 12, 2019, the management notified J.Gh. that according to Article 113 (1) point 2, there had been changes in the organization conditions and according to production needs, the employment contract of indefinite time limit signed in 2018 would be rescinded on October 1, 2019.
As a result of the structural changes made in the organization on September 25, 2019, 2 accountant positions with AMD 140,000 salary rate were envisaged for the financial-economic, accountancy and purchase organization departments and besides, 2 positions of financial experts were added with the same salary rates.
A day later, J.Gh. was notified that due to the reduction of the number of employees and staff positions, her employment contract would be terminated on October 1 and this happened according to Article 112 (1) point 2 of the RA Labor Code.
Having been dismissed, J.Gh., exercising her right provided by Article 51 (2) of the RA Constitution (Every worker shall have the right to protection against unjustified dismissal from work. The grounds for dismissal from work shall be prescribed by law.), applied to HCA Vanadzor and expressed her wish to resolve this problematic situation in Court. HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan undertook the protection of J.Gh.’s interests and made a claim to Yerevan Court of General Jurisdiction to reinstate the citizen in her former job, recognize invalid the employer’s order to dismiss J.Gh. and compensate for the whole time period of enforced idleness.
Arayik Zalyan draws the Court’s attention to a number of important provisions of the RA Labor Code by invoking the RA Court of Cassation judgments․
Lawyer A.Zalyan substantiated the claim by Article 113 (1) point 2 of the RA Labor Code, according to which, “The employer shall have the right to rescind the employment contract concluded with the employee for an indefinite time limit, as well as the employment contract concluded for a fixed time limit before the end of the validity period, if: (2) the number of employees and/or staff positions is reduced due to the changes in volumes of production and/or economic and/or technological and/or work organisation conditions and/or by production needs’’.
In his further substantiations Zalyan presents in detail that J.Gh.’s position was not reduced due to the structural changes that took place in the SNCO. In 2019, as a result of reorganization of the SNCO, instead of the existing 3 positions of accountant, 2 positions were established. It is noteworthy that before the reorganization, the structure had 2 accountant positions with AMD 140,000 salary and 1 accountant position with AMD 100,000. As a result of the changes in 2019, 1 accountant position with AMD 100,000 salary was cut.
Invoking the RA Cassation Court precedent decisions that refer to Article 113 (1) point 2, HCA Vanadzor lawyer notices, “A number of conditions should simultaneously be in place for the employer to be able to rescind the employment contract on his/her initiative: the contract must be signed with definite or indefinite time limit; its rescission must be preconditioned by changes in the volume of production, economic and technological conditions and conditions of organization of work, as well as by production needs; there must be cuts in the number of employees and positions; the employer, taking into consideration the professional competence, qualification, health state of the employee, must have offered the employee to be transferred to another work and the employee must have rejected it; there must be no possibility for the employer to offer another job relevant for the employee’s professional competence, qualification and health state.
Whereas, the added 2 positions of financial experts after the reorganization of the SNCO indicate that it is reasonable to substantiate that the reorganization had not led to cuts in the number of employees or positions.
It turns out that structural changes in the SNCO did not lead to the reduction of J.Gh.’s job position. On the contrary, by rescinding the employment contract, the employer did not fulfill the requirements of Article 113 (1) point 2 regarding the rescission of indefinite-term employment contract, i.e. the number of employees and/or staff positions was not reduced due to the changes in volumes of production and/or economic and/or technological and/or work organisation conditions and/or by production needs. Thus, the employer rescinded the contract without legal grounds.
According to A. Zalyan, rescission of the employment contract based on the reduction of the number of employees or staff positions is illegal, since at that time, the SNCO had a different job position appropriate for J.Gh., while the employer did not offer her the relevant position and thus allowed for a violation of law. Article 113 (3) of the RA Labor Code establishes, “The employer shall have the right to rescind the employment contract based on the grounds provided for by points 2, 3 and 4 of part 1 of this Article, where the employer, within his or her possibilities, has offered the employee another job corresponding to his or her professional competence, qualification, health state, and where the employee has rejected it’’.
Referring to RA Cassation Court judgments in similar cases, Zalyan noticed that the positions added as a result of the reorganization of the SNCO were not offered to J.Gh.
Nevertheless, having examined and assessed the proofs of the case, the Court upheld the claim in part by presenting their reasoning.
The Court took into account the SNCO’s reasoning that the accountant position, previously held by J.Gh., was cut after the order, and she did not have education of a financial expert, which was required for the positions envisaged. Thus, not having a position appropriate for her, the employer considered it legal to rescind the contract without offering her another work.
Alongside, however, the employer did not present proofs to establish that the financial expert position, which was added to the staff list after the reorganization, was not appropriate for J.Gh.’s qualification and was not offered to her on that basis.
The Court came to the conclusion that as a result of staff position reductions and reunifications of the divisions, J.Gh.’s position was reduced, and the added positions of financial experts were not offered to her as she did not have the required qualification.
The Court also took into account Court of Cassation positions in previous similar situations: does the Court have the power to reinstate a former worker in his/her position, if the employer does not have a position held by the employee previously? Based on Article 265 (2) of the RA Labor Code, (“In case there is a ground for not reinstating the employee in his/her position, the Court may not impose on the company an obligation, the actual fulfillment of which is objectively impossible. In such cases, non-application of the above-mentioned Article by the Court will entail an additional obligation for the employer to establish a new structural unit, a new position. Whereas, establishment of such an obligation will lead to restriction of rights and RA Constitution safeguard norms applicable for legal entities.”) the Court of Cassation reaffirmed its positions regarding the rescission of an employment contract on the employer’s initiative based on Article 113 (1) point 2 and recorded that changing working conditions or rescission of an employment contract without legal grounds or by way of violating the procedure prescribed by legislation may not always be a ground to reinstate a worker in his/her former position”.
Considering it impossible to establish J.Gh.’s former position and reinstate her in the former position, the Court upheld the claim in part, by obliging “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations” SNCO  to pay compensation for the entire period of forced idleness in the amount of the average salary, prior to entry into force of the court judgement, and pay compensation in the amount of 1-month average salary for non reinstatement of the employee .