Դպրոցի տնօրենը հետապնդում է ուսուցչուհուն՝ ոստիկանների ներգրավմամբ
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքներն արտակարգ դրության պայմաններում | Նորություններ
Դատարանը հակաօրինական է ճանաչել տնօրենի որոշումները
2019 թվականի  նոյեմբերի 4-ին Տավուշի մարզի Հաղարծին համայնքի դպրոցի տեխնոլոգիա առարկայի ուսուցչուհի Լ.Մ-ն, ի զարմանս իրեն, դպրոցի հայտարարությունների պատին փակցված փաստաթղթում կարդում է հետևյալ բովանդակությամբ  գրառում. «2019 թ. հոկտեմբերի 25-ին, խախտելով Հաղարծինի միջնակարգ դպրոցի ներքին կարգապահական կանոնները, առանց թույլտվության, աշխատանքի ժամին աշխատավայրը լքելու պատճառով տեխնոլոգիայի ուսուցչուհի Լ. Մ.-ին հայտարարել նկատողություն»:
2019 թվականին ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավախորհրդատու Սոֆյա Պետրոսյանի աջակցությամբ  Լ. Մ.-ը հայց է ներկայացնում դատարան՝ ընդդեմ դպրոցի տնօրենի՝ պահանջով անվավեր ճանաչել կարգապահական տույժ կիրառելու մասին նրա հրամանը:
2020 թ. մարտի 13-ին Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ա. Կուրեխյանի նախագահությամբ, բավարարում է Լ. Մ.-ի քաղաքացիական հայցը:
Հաղարծինի դպրոցի տնօրենը հայցադիմումի` իր պատասխանում մասնավորապես նշում է, որ Լ.Մ.-ն, իրեն շրջանցել է, դիմել  փոխտնօրենին՝ ժամանակից շուտ աշխատավայրից գնալու խնդրանքով, անտեսելով պատճառաբանությունը, որ նա նման հարցերով իրավասու չէ: Լ.Մ.-ն ինքնակամ գնացել է՝ պատճառաբանելով, որ տնօրենը տեղում չի եղել, այնինչ այդ պահին ինքը համակարգչային օպերատորի հետ մարզպետարան փաստաթղթեր ուղարկելիս է եղել:  Լ.Մ.-ն կարող էր նաև զանգով հարցնել թույլտվություն, ինչը ևս չի արել: Փոխտնօրենը հեռախոսով Լ.Մ.-ին տեղեկացրել է իր արարքի մասին բացատրագիր ներկայացնելու պահանջի մասին, ինչը, Լ.Մ.-ը չի արել: Հաջորդ օրը, Լ.Մ.-ը մի խումբ ուսուցիչների ներկայությամբ այդ իրավական ակտի վրա փակցրել է ծիծաղող դիմապատկեր (սմայլիկ)՝ այդպիսով անհարգալից ու արհամարական վերաբերմունք ցուցաբերելով  փաստաթղթի նկատմամբ:
Ղեկավարվելով օրենքի պահանջներով և դպրոցի ներքին կարգապահական կանոններով` տնօրենը նրա նկատմամբ կիրառել է կարգապահական տույժ՝ նկատողության տեսքով, ինչի մասին հրամանը փակցվել է ուսուցչանոցի տեսանելի վայրում:
Տնօրենի այս պատասխանին անմիջապես հաջորդել է Լ.Մ.-ի առարկությունը, որով նա  դատարանին տեղեկացրել է, որ մինչև կարգապահական տույժի կիրառումը՝ տնօրենն իրենից կարգի խախտման մասին գրավոր բացատրություն չի պահանջել, հետևաբար` իր հանդեպ  կարգապահական տույժն անհիմն է կիրառվել: Իր նկատմամբ կիրառված կարգապահական տույժի մասին ինքը փաստացի տեղեկացել է հայտարարությունների պատից, ինչը նշանակում է, որ զրկված է եղել բացատրություն ներկայացնելու իր իրավունքից:
Դատաքննության ընթացքում Լ.Մ.-ն պնդել է իր հիմնավորումները: Հիվանդ ծնողին խնամելու նպատակով աշխատանքից վաղ հեռանալու  և Դիլիջան գնալու թույլտվություն ստացել է փոխտնօրենից, որովհետև տնօրենն ու ուսումնական աշխատանքի գծով տեղակալն այդ պահին դպրոցում չեն եղել: Հաշվի առնելով այն, որ տնօրենի բացակայության դեպքում իրեն փոխարինում են տեղակալները, Լ.Մ.-ն բացակայելու թույլտվություն է խնդրել և ստացել տնօրենի մյուս տեղակալից, ուստի` անհիմն է կարգապահական տույժի կիրառումը:
Հիմք ընդունելով այս ամենը՝ նա խնդրել է դատարանին անվավեր ճանաչել կարգապահական տույժի մասին տնօրենի հրամանը:
Տնօրենն առարկել է հայցի դեմ ամբողջությամբ՝ նշելով, որ Լ.Մ.-ը խախտել է դպրոցի ներքին կարգապահական կանոնները և չի գրել բացատրություն:
Դատարանի համար ուշագրավ է եղել այն փաստը, որ փոխտնօրենն իր ցուցմունքներում նշել է, որ զանգահարել է Լ.Մ.-ին՝ բացատրություն գրելու հարցով, բայց որևէ ժամկետ չի նշել՝ այդ գործողության համար:
Լսելով կողմերին և գնահատելով գործով ապացույցները՝ դատարանն իր եզրահանգումներն է արել. տեղի են ունեցել աշխատանքային օրենսդրության խախտումներ:
Այսպես՝ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 220-րդ հոդվածով՝ աշխատանքային կարգապահության խախտում է համարվում աշխատողի մեղքով աշխատանքային պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, 221-րդ հոդվածով՝ կարգապահական պատասխանատվության կարող է ենթարկվել միայն աշխատանքային կարգապահությունը խախտած աշխատողը, 223-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով էլ՝ աշխատանքային կարգապահությունը խախտելու համար կարող են կիրառվել հետևյալ կարգապահական տույժերը. /.../ խիստ նկատողություն, ընդ որում, օրենսգրքի 226-րդ հոդվածն էլ սահմանում է, որ  մինչ կարգապահական տույժի կիրառումը՝ գործատուն պետք է աշխատողից գրավոր պահանջի խախտման մասին գրավոր բացատրություն՝ տրամադրելով ողջամիտ ժամկետ: Եթե գործատուի սահմանած ողջամիտ ժամկետում աշխատողն առանց հարգելի պատճառների չի ներկայացնում գրավոր բացատրություն, կարգապահական տույժը կարող է կիրառվել առանց դրա: Օրենքը հստակ սահմանել է նաև բացատրություն տալու համար աշխատողին ողջամիտ ժամկետ տրամադրելու գործատուի պարտականության մասին, որն, ի դեպ, վերապահված է գործատուին, այսինքն նա է սահմանում այն ողջամիտ ժամկետը, որը բավարար է աշխատողին՝ բացատրություն ներկայացնելու:
Դա երաշխավորում է հստակ ժամկետում աշխատողի իրավունքի իրացման հնարավորությունը, միաժամանակ նաև ժամկետային սահմանափակում ենթադրում աշխատողի համար, ինչը նշանակում, է որ աշխատողը պետք է վստահ լինի, որ մինչև այդ ժամկետի լրանալն իր նկատմամբ կարգապահական տույժ չի կիրառվի և գիտակցի, որ սահմանված ժամկետում բացատրություն չներկայացնելու դեպքում՝ այն կարող է կիրառվել նաև առանց բացատրության:
Դատարանն արձանագրել է, որ տվյալ դեպքում չեն պահպանվել օրենքի վերոհիշյալ կետերը:   Լ.Մ.-ից բացատրություն պահանջելու՝ դպրոցի տնօրենի գրության մեջ բացատրություն ներկայացնելու հստակ ժամկետ նշված չէ: Նման պայմաններում դատարանն արդարացի է համարել Լ.Մ.-ի այն փաստարկը, որ չունենալով գրավոր բացատրության համար ժամկետային սահմանափակումներ, զրկվել է նման բացատրություն ներկայացնելու հնարավորությունից, իսկ երբ ցանկացել է ներկայացնել այն, կարգապահական տույժը՝ խիստ նկատողության ձևով արդեն իսկ կիրառված է եղել:
Այս ամենից դատարանը եզրահանգել է, որ Լ.Մ․-ի նկատմամբ կարգապահական տույժը կիրառվել է օրենքի խախտմամբ. գործատուն նրան չի տրամադրել ողջամիտ ժամկետ՝ գրավոր բացատրություն ներկայացնելու համար՝ խախտելով ՀՀ ԱՕ-ի 226-րդ հոդվածը և վճռել անվավեր ճանաչել Լ.Մ.-ին կարգապահական տույժի ենթարկելու՝ Հաղարծինի միջնակարգ դպրոցի տնօրենի հրամանը:
Լ.Մ․-ն դատական կարգով վիճարկել է նաև Հաղարծինի միջնակարգ  դպրոցի տնօրենի  2019 թվականի նոյեմբերի 4-ի հրամանը՝ իր նկատմամբ խիստ նկատողություն՝ կարգապահական տույժ կիրառելու մասին այն բանի համար, որ Լ.Մ.-ն այդ հրամանի վրա ծիծաղող դիմապատկեր (սմայլիկ) էր փակցրել։ Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Ա Կուրեխյանի նախագահությամբ 2020 թ. մարտի 13-ի վճռով բավարավել էր այս հայցը նույնպես։
Հավելենք, որ Լ.Մ.-ի հետ տեղի ունեցած միջադեպն այսքանով չի ավարտվում: Նա ՀՔԱՎ գրասենյակին տեղեկացրել է, որ 2019 թ. նոյեմբերի 14-ին Հաղարծինի միջնակարգ դպրոց է այցելել Տավուշի մարզի ոստիկանապետը՝ մի խումբ ենթակաների հետ՝ հանդիպելու և «դաստիարակչական աշխատանքներ տանելու» այն ուսուցիչների հետ, ովքեր հանդգնել են բարձրաձայնել  իրենց աշխատանքային իրավունքների խախտման դեպքերի մասին՝ իրավասու ատյաններին:
Ոստիկանները, մասնավորապես, անդրադարձել են դպրոցում արձանագրված չարաշահումների փաստով հարուցված քրեական գործերին ու նախատինքի խոսքեր ասել  բոլոր այն ուսուցիչներին, ովքեր փորձել են տեր կանգնել իրենց աշխատանքային իրավունքներին և բարձրաձայնել են այդ մասին: Հաղարծինի դպրոցի տնօրենն այդ հանդիպման ընթացքում չի շրջանցել Լ.Մ.-ին կարգապահական տույժ հայտարարելու և այդ փաստաթղթի վրա սմայլիկ փակցնելու՝ Լ.Մ-ի արարքի մասին թեման, ինչին ի պատասխան՝ Տավուշի մարզի ոստիկանապետն ասել է. «Թարգեք, թարգեք, արդեն 2 տարի է սա եփում է, հիմա արդեն եռում է, եռալու ընթացք է, թարգեք, թե չէ տխուր կլինի մի երկու հոգու համար», ինչից Լ.Մ.-ն սպառնալիք է զգացել՝ ենթադրելով, որ մարզի ոստիկանապետի այցն ի պաշտպանություն տնօրենի է և իրեն սաստելու նպատակ ունի: Այս միջադեպի մասին 2019 թ.-ին ՀՔԱՎ գրասենյակը համապատասխան գրությամբ դիմել է ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարին՝ խնդրելով իրականացնել ծառայողական  քննություն և իրավախախտում կատարած անձանց ենթարկել պատասխանատվության: Գրությանը Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից պատասխանել են, որ ուսումնասիրելով միջադեպի հանգամանքները, պարզել են, որ ոստիկանության աշխատողները կարգապահական բնույթի որևէ խախտում թույլ չեն տվել, հետևաբար՝  նպատակահարմար չէ ծառայողական քննություն հարուցելն ու ծառայողական քննություն անցկացնելը:
ՀՔԱՎ գրասենյակը, ոչ պատշաճ համարելով սույն գործով ոստիկանության ձեռնարկած գործողությունները, 2020 թ. մարտի 9-ին նոր գրությամբ է դիմել ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանին՝ վերահաստատելով իր այն դիրքորոշումը, որ անհրաժեշտ է իրավական գնահատական տալ հանցագործության մասին հաղորդում տված ուսուցիչների նկատմամբ հետապնդում իրականացրած պաշտոնատար անձանց գործողություններին, սույն դեպքի առիթով հարուցել ծառայողական քննություն և պատասխանատվության ենթարկել իրավախախտ պաշտոնատար անձանց: ՀՔԱՎ գրասենյակը միաժամանակ չի զլացել գրությամբ տեղեկացնել Ա. Սարգսյանին, որ դպրոցների ներսում միջանձնային հարաբերությունները կարգավորելու իրավասություն ոստիկանության ներկայացուցիչները չունեն:  Համաձայն «Հանրակրթության մասին» և «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքների՝ դպրոցների լիազոր մարմինները մարզպետարաններն են, հետևաբար՝ նրանք են իրավասու՝ ապահովելու դպրոցների բնականոն ու պատշաճ գործունեությունը, մինչդեռ Լ.Մ․-ի հայտնած տեղեկություններից ակնհայտ է, որ Տավուշի մարզի ոստիկանապետն, այցելելով դպրոց, իրեն վերապահել է հանրակրթական դպրոցի լիազոր մարմնի իրավասություններ և հորդորել ուսուցիչներին վերջ դնել դպրոցում տիրող լարված մթնոլորտին:
Ելնելով վերոշարադրյալից՝ ՀՔԱՎ գրասենյակը ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարից ակնկալում է քննության առնել գրության մեջ նշված հանգամանքները, նշանակել ծառողական քննություն ու պատասխանատվության ենթարկել իրավախախտում թույլ տված պաշտոնատար անձանց:
ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարին հասցեագրված ՀՔԱՎ գրասենյակի մարտի 9-ի գրությանը 2020 թ. մարտի 17-ին դարձյալ նույնաբովանդակ գրությամբ պատասխանել են  Ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից՝ նշելով որ, արդեն իսկ իրականացված ուսումնասիրությամբ դպրոցի անձնակազմի նկատմամբ «դաստիարակչական աշխատանքների անցկացման» հանգամանքներ փաստող տվյալներ ձեռք չեն բերվել: Տավուշի մարզի ոստիկանապետն իր ենթակաների հետ դպրոց է այցելել բարձրդասարանցիների հետ թրաֆիքինգի և այլ հանցագործությունների կանխարգելման շուրջ զրուցելու, ինչպես նաև ուսուցչական կազմի  հետ հանդիպման նպատակով: Ոստիկանության աշխատողները ուսուցիչների հետ զրուցելիս թույլ չեն տրվել ոստիկանության ծառայողի էթիկայի կանոնների կամ կարգապահական որևէ խախտում, ուստի՝ ծառայողական քննություն հարուցելու հիմքեր չկան:

School headmaster persecutes the teacher, with policemen involved
Labor Rights | Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | Human Rights in the State of Emergency | News
The Court recognized illegal the headmaster’s decisions.
On November 4, 2019, Tavush region Haghartsin community school technology teacher L.M., to her amazement, read the following document attached on the wall of the school, “A notice of reprimand in regard to technology teacher L.M. for leaving the workplace on October 25, 2019, during her working hours without permission and by violation of Haghartsin school internal disciplinary rules”.
In 2019, with the support of HCA Vanadzor legal advisor Sofya Petrosyan, L.M. filed a lawsuit against the school headmaster, claiming to recognize invalid the headmaster’s order on disciplinary penalty.
On March 13, 2020, Tavush region General Jurisdiction Court, presided by Judge A. Kurekhyan, upheld L.M.’s civil suit.
In the answer to the claim, Haghartsin school headmaster mentioned that L.M. bypassed her and applied to deputy headmaster asking for permission to leave the workplace earlier and ignoring the reasoning that the latter did not have the relevant competency. L.M. left, reasoning that the headmaster was not there, while in reality, the latter, together with computer operator, was sending documents to the provincial administration. L.M. could have asked for permission by phone, which she did not do, either. The deputy headmaster told L.M. on the phone that it was necessary  to present an explanatory note on her action, which she did not do, either. Next day, in the presence of a number of teachers, L.M. sticked a laughing emoji on the legal act, thus expressing her disrespect and content towards the document.
Guided by law requirements and school’s internal disciplinary rules, the headmaster imposed a disciplinary penalty in the form of a reprimand, the order of which was placed in a  visible place in the teachers’ room.
The headmaster’s answer was immediately followed by L.M.’s objection, by which she informed the Court that before imposing the disciplinary penalty, the headmaster had not claimed a written explanation on the violation, therefore, the disciplinary penalty was groundless. She actually learnt about the imposed penalty from the announcement wall, which means that she was deprived of her right to present an explanation.
During the trial, L.M. insisted on her substantiations. Since the headmaster and the deputy in educational matters were not in school at that moment, L.M. got permission from the deputy headmaster to leave her workplace earlier and go to Dilijan in order to take care of her sick parent. Taking into account that in the absence of the headmaster, deputies replace the former, L.M. asked for permission to be absent and got the permission from the other deputy headmaster, therefore, the imposition of disciplinary penalty is groundless.
Taking all this into account, she asked the Court to recognize invalid the headmaster’s order on imposing a disciplinary penalty.
The headmaster objected to the lawsuit, mentioning that L.M. had violated the school’s internal disciplinary rules and had not written an explanatory note.
It was noteworthy for the Court that the deputy headmaster mentioned in her testimony that she had phoned L.M. regarding the necessity of an explanatory note, but had not mentioned any deadline for that action.
Having heard the parties and assessed the proofs of the case, the Court made the conclusion that violations of labor legislation had taken place.
Thus, according to Article 220 of the RA Labor Code, lack of performance of employment duties or improper performance of such duties due to the fault of the employee shall be deemed as violation of workplace discipline, according to Article 221, disciplinary liability may be applied only to the employee having violated work discipline, and according Article 223 (1) point 2, the following disciplinary penalties may be applied for violation of workplace discipline /.../ severe reprimand. Moreover,  Article 226 establishes, “Prior to application of a disciplinary penalty the employer shall demand from the employee a written explanation on the violation. Where within the reasonable time limit established by the employer the employee fails to submit an explanation with no valid reason, the disciplinary penalty may be applied without an explanation”. It is clearly established in law that the employer has an obligation to give the employee reasonable time for the explanation, which is, by the way, up to the employer, that is, the employer decides how much time is required for the employee to present the explanation.
This guarantees the possibility of the implementation of the employee’s right in a set time period, and at the same time this also presupposes time limitation for the employee. This means that the employee has to be sure that before the expiration of the deadline, no disciplinary penalty will be applied to him/her and should thus realize that in case of not presenting an explanation in the set time limit, it can be applied without explanation.
The Court recorded that in this case, the above-mentioned points of law were not fulfilled. There is no specific time limit mentioned in the headmaster’s note on demanding an explanatory note. In such conditions, the Court found grounded L.M.’s argument that not having time limits for presenting an explanation in a written form, she was deprived of a possibility to present such an explanation, and when she wanted to present it, the disciplinary penalty had already been applied in the form of a severe reprimand.
Based on this, the Court concluded that the disciplinary penalty imposed on L.M. was made by violation of law, as the employer did not provide her with reasonable timeframe to present a written explanation, thus violating Article 226 of the RA Labor Code, and ruled a judgment to recognize invalid Haghartsin school headmaster’s order on imposing a disciplinary penalty on L.M.
L.M. also litigated Haghartsin school headmaster’s order, dated November 4, 2019, to impose a disciplinary penalty on L.M. for sticking a laughing emoji on the document of the order. Tavush region General Jurisdiction Court, presided by A. Kureghyan, upheld this claim in the judgement ruled on March 13, 2020.
It should also be added that the incident that happened to L.M. did not come to an end at this. She informed HCA Vanadzor that on November 14, 2019, Police Chief of Tavush region, together with other policemen, visited Haghartsin school  to meet “and conduct educational work” with teachers who dared to speak up about cases of labor rights violations to the competent authorities.
In particular, the policemen touched upon the criminal cases initiated on the fact of abuses in school and spoke words of contempt to all the teachers  who tried to exercise their labor rights and spoke up about them.  During that meeting, the headmaster did not evade L.M.’s action of sticking a laughing emoji on the penalty document and speaking about it and in response to this, Tavush region Police Chief said, “Give this up, give this up, it’s already two years that this case has been boiling. Give this up, otherwise, it’s gonna end up very sad for some people”. L.M. felt a threat, supposing that the purpose of the region Police Chief was to protect the headmaster and to rebuke her. In 2019, HCA Vanadzor applied to the RA temporary acting Police Chief asking to conduct service investigation and hold liable the perpetrators.  Internal Security Department of the Police responded that having examined the conditions of the incident, they found out that the policemen had not made any violations of disciplinary nature, therefore it was not expedient to initiate and conduct a service investigation.
Not finding appropriate the Police actions conducted into this case, on March 9, 2020, HCA Vanadzor sent another note to the RA temporary Police Chief Arman Sargsyan, reaffirming the position that it was necessary to give a legal assessment to the officials’ actions of persecuting the teachers who had reported a crime, to initiate a service investigation and hold the perpetrators liable. HCA Vanadzor also sent a note to inform A.Sargsyan that policemen do not have the power to regulate interpersonal relationship inside the school. According to RA Laws “On General Education” and “State Non-Commercial Organizations”, the authorised public administration body of schools are provincial administrations, therefore, they have the power to ensure the normal proper functioning of schools, while, it is clear from the information provided by L.M. that Tavush region Police Chief visited the school and reserved himself the school authorised body’s powers and exhorted the teachers to put an end to the tense atmosphere at school.
Based on the above-mentioned, HCA Vanadzor expects from the RA temporary Police Chief to investigate into the conditions mentioned in the letter, assign a service investigation and hold the perpetrators liable.
On March 17, 2020, Police Internal Security Department sent a similar response to the letter addressed by HCA Vanadzor to the RA temporary Police Chief on March 17, 2020, and mentioned that an examination had already been conducted and  no data had been obtained in regard to “educational works” conducted by policemen. Tavush region Police Chief had made a visit to school to talk to high grade pupils about prevention of trafficking and other crimes, as well as to meet the teachers’ staff. While talking to the teachers, policemen did not make any violation of ethical standards of police or any disciplinary violation, therefore, there are no grounds to initiate a service investigation.