Անուշ Պողոսյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր
2018 թ. սեպտեմբերի 26-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց հարկադիր կատարողների գործողությունների վերաբերյալ Անուշ Պողոսյանի ու նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանի բողոքը:
Հարկադիր կատարողները 2016թ. հունվարի 16-ին ապօրինաբար վերսկսել էին կասեցված կատարողական վարույթներն ու փետրվարի 8-ին դրանց հիման վրա ներխուժել Անուշ Պողոսյանի բնակարան:
2016 թվականի հունվարի 22-ին վերսկսված կատարողական վարույթները կասեցվել էին, քանի որ Անուշ Պողոսյանը կատարողական վարույթները վերսկսելու գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու պահանջով դիմել էր դատարան, և հայցը բավարարվել էր, սակայն ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայությունը բողոքարկել է, և վերջնական որոշում դատարանը դեռևս չի կայացրել: Այդ գործով հերթական դատական նիստը նշանակված է 2018թ. հոկտեմբերի 8-ին:
Հարկադիր կատարողներն իրավունք չունեին վերսկսելու կատարողական վարույթներն այն դեպքում, երբ դրանց օրինաչափությունը վիճարկվում է դատարանում, բացի դրանից՝ ըստ Անուշ Պողոսյանի՝ հարկադիր կատարողները և պարտատերն իրավունք չունեին մուտք գործելու իր բնակարան և կատարելու այնտեղ գտնվող արգելադրված գույքի ստուգում։
Անուշ Պողոսյանը այդ մասին 2018 թ. փետրվարի 9-ին հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն, սակայն ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը Անուշ Պողոսյանի գրությունը չէր դիտարկել որպես հանցագործության մասին հաղորդում: Այնուհետև Անուշ Պողոսյանը դիմում էր ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն՝ հաղորդման հիման վրա քրեական գործ հարուցելու կամ նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարություն տալու վերաբերյալ, սակայն այն չէր բավարարվել, և Անուշ Պողոսյանը դիմել էր դատարան:
2018 թ. սեպտեմբերի 26-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց բողոքն ու պարտավորեցրեց վարույթն իրականացնող մարմնին վերացնել Անուշ Պողոսյանի իրավունքների ու ազատությունների խախտումները:

The Court obliged to eliminate the violations of Anush Poghosyan’s rights and freedoms
On September 26, 2018, Yerevan Court of General Jurisdiction upheld the complaint of Anush Poghosyan and her representative – HCA Vanadzor Yerevan representation lawyer- Tatevik Siradeghyan on the activities of compulsory enforcement officers.
On January 16, 2016, compulsory enforcement officers illegally resumed suspended enforcement proceedings and on this basis broke into Anush Poghosyan’s apartment on February 8.
The enforcement proceedings resumed on January 22, 2016, were suspended, since Anush Poghosyan applied to the Court requesting to recognize unlawful the actions of resuming enforcement proceedings. The Court upheld the claim, but the JACES of the RA Ministry of Justice appealed and there has been no final decision made by the Court yet. The next court session is scheduled on October 8, 2018.
Compulsory enforcement officers did not have the right to resume enforcement proceedings given the fact that their lawfulness was being litigated in the Court. Besides, according to Anush Poghosyan, compulsory enforcement officers and the creditor did not have the right to break into her apartment and carry out checks on the seized property.
On February 9, 2018,  Anush Poghosyan submitted a report on crime to the RA Special Investigative Service, but the latter did not consider Anush Poghosyan’s note as a crime report. Anush Poghosyan then submitted an application to the RA General Prosecutor's Office to initiate a criminal case or to prepare materials, but the application was not upheld and Anush Poghosyan appealed to the Court.
On September 26, 2018, Yerevan Court of General Jurisdiction upheld the complaint and obliged the bodies conducting the proceedings to abolish the violations of Anush Poghosyan’s rights and freedoms.