Դատարանը մարված ճանաչեց պաշտոնատար անձի անփութության հետևանքով հաշվառման չվերցված անձի դատվածությունը
October 1, 2018
Այսօր՝ 2018 թ․ հոկտեմբերի 1-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ՝ դատավոր Ա․ Մկրտչյանի, բավարարեց Ս. Ե.-ի և նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ս. Սողոմոնյանի դիմումն ու մարված ճանաչեց Ս. Ե.-ի դատվածությունը:
Ս․Ե․-ը զինվորական ծառայության ընթացքում կատարված հանցագործության համար մեղավոր էր ճանաչվել և դատապարտվել 4 տարի 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման, միաժամանակ, դատարանը որոշել էր պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով մեկ տարի ժամկետով փորձաշրջան։ Հետագայում, սակայն, Ս․ Ե․-ը սահմանված կարգով հաշվառման չէր վերցվել և նրա նկատմամբ փորձաշրջան չէր սահմանվել իրավասու պաշտոնատար անձի անփութության պատճառով։ Ս․ Ե․-ն ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի պետական ծառայության Երևանի բաժնում հաշվառվել էր միայն 2018 թ․ հունիսի 20-ին։
Դատարան ներկայացված դիմումում հիմքեր էին ներկայացվել Ս․ Ե․-ի դատվածությունը մարված ճանաչելու վերաբերյալ, և դատական նիստի ընթացքում Ս․ Ե․-ի շահերի պաշտպան Ս․ Սողոմոնյանը պնդեց ներկայացված դիմումը և խնդրեց բավարարել այն։
Դատախազն ու ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի պետական ծառայության ներկայացուցիչը դատարան չէին ներկայացել, բայց նախորդ դատական նիստին չէին առարկել դիմումի դեմ:
Դատարանը, դիմումի քննությունը համարելով ավարտված, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու և քիչ անց հրապարակված որոշմամբ բավարարեց դիմումը:

.The Court recognized extinguished the sentence of the person not registered due to the negligence of an official
October 1, 2018
Today, on October 1, 2018, Yerevan General Jurisdiction Court, presided by Judge A. Mkrtchyan, upheld the application of S. E. and his representative, HCA Vanadzor lawyer S. Soghomonyan, and recognized the sentence of S. E. extinguished.
S. E. was found guilty of committing a crime during his military service and was sentenced to imprisonment for 4 years and 3 months. At the same time, the Court decided not to impose the sentence with the condition of setting a probation period of one year. Later, however, S.E. was not registered in accordance with the established order and probation period was not set due to the negligence of the relevant official. S.E. was registered in Yerevan department of the State Probation Service of Ministry of Justice of the RA only on June 20, 2018.
In the application filed to the Court, there were presented grounds to recognize S.E.’s sentence extinguished. During the court session, S.E.’s lawyer S. Soghomonyan claimed the submitted application and requested to uphold it.
The prosecutor and the representative of the Probation Service of the RA Ministry of Justice did not appear before the Court but had not objected to the application during the previous court session.
Considering the examination of the application completed, the Court left for the consulting room to make a decision and upheld the application with the decision publicized later.