Բուժհաստատությունը պարտավոր է ողջամիտ ժամկետում զինկոմիասարիատ ներկայացնել զորակոչիկի առողջական վիճակի հետազոտման ակտը
July 13, 2020
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հուլիսի 1-ից մեկնարկել է բուն զորակոչը։ ՀՔԱՎ-ը շարունակում է հեռավար իրավախորհրդատվություն տրամադրել զորակոչիկներին, զինծառայողներին ու նրանց հարազատներին։
Մենք արդեն 3 ահազանգ ենք ստացել այն մասին, որ բուժզննություն անցնելուց հետո զորակոչիկներն ստիպված են լինում սահմանված ժամկետից երկար սպասել փաստաթղթերին, և փաստացի դրանց ծանոթանալու և անհրաժեշտության դեպքում բողոքարկելու հնարավորություն չեն ունենում։
Ստորև ներկայացնում ենք գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ ՀՔԱՎ կարծիքը․
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ քաղաքացու առողջական վիճակի հետազոտման և բժշկական փորձաքննության, հետազոտման և փորձաքննության ուղեգրման կարգերը, հետազոտում և բժշկական փորձաքննություն իրականացնող մարմինները և դրանց գործունեության կարգը, բժշկական հետազոտությունների և բժշկական հաստատությունների ցանկերը, իրականացված ծառայությունների դիմաց փոխհատուցման կարգը, փորձաքննության եզրակացությունների ձևերը, հիվանդությունների ցանկը, որոնց առկայության դեպքում որոշվում է քաղաքացու կամ զինծառայողի պիտանիության աստիճանը զինվորական ծառայության համար, ինչպես նաև զինվորական ծառայության պայմանները, որոնք հակացուցված են քաղաքացու կամ զինծառայողի առողջական վիճակին, սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՀՀ Կառավարության 12 ապրիլի 2018 թվականի N 405-Ն որոշման Հավելված N 1-ի 36-րդ կետի երկրորդ պարբերության համաձայն՝ բուժհաստատությունում լրացվում է զորակոչիկի առողջական վիճակի հետազոտման ակտը: Այն ստորագրում են տվյալ բուժհաստատության համապատասխան հանձնաժողովի անդամները, և հաստատվում է բուժհաստատության կնիքով: Ակտը ներկայացվում է զինկոմիսարիատ փոստով կամ առձեռն, որի հիման վրա տրվում է եզրակացություն` նախազորակոչիկի կամ զորակոչիկի զինվորական ծառայությանը պիտանիության մասին:
Ինչպես տեսնում ենք վկայակոչված իրավադրույթներից, այն դեպքերում, երբ հայտարարված զորակոչի ընթացքում զորակոչիկն առողջական վիճակի հետազոտություն է անցնում բուժհաստատությունում, ապա դրա արդյունքներով լրացված առողջական վիճակի հետազոտման ակտը, որն էական նշանակություն ունի զորակոչիկի պիտանիության հարցը պարզելու համար, զինվորական կոմիսարիատ (այժմ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային բաժին) ներկայացնելու ժամկետ ՀՀ Կառավարության վերը նշված որոշմամբ սահմանված չէ, սակայն նման փաստը ամենևին չի նշանակում, որ բուժհաստատությունը կարող է առողջական վիճակի հետազոտման ակտը զինվորական կոմիսարիատ ներկայացնել ցանկացած ժամկետում, այլ պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել զորակոչիկի առողջական վիճակն արտացոլող ակտը հնարավորինս սեղմ ժամկետում ներկայացնելու զինվորական կոմիսարիատ: Նման իրողությունը բխում է այն հանգամանքներից, որ հայտարարված զորակոչի ընթացքում, կախված զորակոչիկի առողջական խնդրից և դրա արդյունքում ստացված տվյալներից, օբյեկտիվորեն անհրաժեշտություն է առաջանում զորակոչիկին Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի փորձաքննությանը ներկայացնելու, իսկ նման դեպքում պրակտիկայում քիչ չեն այնպիսի դեպքերը, երբ ԿԲՀ-ն փորձաքննության արդյունքներով զորակոչիկին կրկին ուղարկում է առողջական վիճակի հետազոտությունների, իսկ զորակոչի ընթացքը սահմանափակված է ՀՀ Կառավարության որոշմամբ սահմանվող կոնկրետ ժամկետով, որի ընթացքում նկարագրված խնդիրն առաջանալու դեպքում զորակոչիկի՝ առողջական վիճակի պատշաճ հետազոտման իրավունքը կարող է խախտվել:
Բացի դրանից՝ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 69-72-րդ հոդվածների, «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 25-րդ հոդվածի 12-րդ մասի համաձայն՝ զորակոչիկն իրավունք ունի բողոքարկելու զորակոչի ընթացքում իր նկատմամբ կայացված որոշումները, գործողությունը և անգործությունը: Զորակոչիկի՝ նշված անքակտելի իրավունքի իրականացումը կամ այլ կերպ բողոքարկման իրավունքի արդյունավետ իրացման հնարավորությունը կարող է վտանգվել, եթե համապատասխան բուժհաստատությունը սեղմ ժամկետում զինվորական կոմիսարիատ չներկայացնի զորակոչիկի առողջական վիճակի հետազոտման ակտը, քանի որ, ինչպես արդեն նշվեց, զորակոչի ժամանակահատվածը սահմանափակված է ՀՀ Կառավարության որոշմամբ սահմանվող կոնկրետ ժամկետով,  իսկ առողջական վիճակի հետազոտման ակտի՝ զինկոմիսարիատ սեղմ ժամկետում չներկայացնելու և, ըստ այդմ, դրա արդյունքերով ավելի սեղմ ժամկետում չընդունված որոշման բողոքարկումը կարող է բերել մի իրավիճակի, երբ զորակոչը կլինի ավարտված, իսկ զորակոչիկի՝ իր նկատմամբ ընդունված որոշումների բողոքարկման օրենքով տրված հնարավորությունը ոչ արդյունավետ:
Ուստի, ամփոփելով վերոգրյալը, արձանագրում ենք, որ բուժհաստատությունը պարտավոր է ողջամիտ ժամկետում, որը մեր դիտարկմամբ չի կարող տևել մեկ շաբաթից ավելի (եթե մի պահ ընդունենք, որ առողջական վիճակի հետազոտման ակտը զինկոմիսարիատ է ներկայացվում փոստով, ոչ թե՝ առձեռն), զինվորական կոմիասարիատ ներկայացնել զորակոչիկի առողջական վիճակի հետազոտման ակտը՝ առողջական վիճակի պատշաճ հետազոտման և իր նկատմամբ կայացված որոշումների բողոքարկման իրավունքը չխախտելու համար:
Վերստին անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ առողջական վիճակի հետազոտման ակտը/պիտանելիության վերաբերյալ որոշումները ստանալու համար զորակոչիկը կամ նրա ներկայացուցիչը կարող են դիմել տարածքային զինվորական կոմիսարին և տեղեկատվություն ստանալ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածով նախատեսված 5-օրյա ժամկետում։
Զինվորական կոմիսարին դիմելու դիմումի ձևը․
Բուժզննության գործընթացի և դրա շրջանակում ձեր իրավունքների ու պարտականությունների մասին իմացեք նաև ԱՅՍՏԵՂ
Զորակոչիկների, զինծառայողների իրավունքների հարցերով իրավախորհրդատվություն ստանալու համար դիմեք ՀՔԱՎ հետևյալ կոնտակտներով👇

The medical institution must provide the military commissariat with the examination act of the serviceman’s health state in a reasonable timeframe
July 13, 2020
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Publications | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On July 1, the main call-up was launched. HCA Vanadzor continues providing remote legal consultation to conscripts, servicemen and their relatives.
We have already received 3 alarms that after undergoing the medical examination, conscripts have to wait longer than the established timeframe for the documents, and factually, they do not have a chance to familiarise with them and appeal, if necessary.
Below we present HCA Vanadzor opinion regarding the organization of the process:
According to Article 17 part 2 of the RA Law on “Military service and the status of servicemen”, the Government of the Republic of Armenia establishes citizens’ health state examination and medical expertise, procedures of referring a citizen to health state examination and medical expertise, the bodies conducting examinations and medical expertise and the procedure of the functioning of those bodies, the lists of medical examinations and medical institutions, the procedure of compensating for the provided services, forms of expertise conclusions, list of diseases, in the presence of which a citizen’s or a serviceman’s level of fitness for military service is determined, as well as military service conditions that are contraindicated for a citizen’s or a serviceman’s health state.
According to the RA Government’s 12 April 2018 decision N 405-N, Appendix N 1 point 36 paragraph 2, a medical examination act of the serviceman’s health state is filled in in the medical institution. It is signed by the relevant medical institution’s commission members and approved by the stamp of the medical institution. The act is presented to the military commissariat by post or by hand and based on it a conclusion is given on the pre-conscript’s or conscript’s fitness for military service.
As the invoked legal provisions show, in cases when during the announced call-up, a conscript undergoes an examination of health state in the medical institution, the above-mentioned decision of the RA Government does not establish the timeframe to present to the military commissariat (now Territorial Division of the RA Ministry of Defense Conscription and Mobilization Service) the relevant act of the examination of his health state, which is of crucial importance when clarifying the matter of the conscript's fitness for military service. However, this fact does not at all mean that the military institution can present to the military commissariat the act of health state examination anytime, rather, it must take measures to present the relevant act to the military commissariat as soon as possible. This stems from the conditions that during the announced call-up, based on the conscript’s health problems and the data obtained as a result, there is objectively a need to present the conscript  for the expertise of the Central Medical Commission. In such a case, however, in practice it happens rarely when based on the expertise results, Central Medical Commission refers the conscript to health state examinations, while the duration of the call-up is limited by a concrete timeframe established by the decision of the RA Government. Thus, if the described problem arises during that time, the conscript’s right to proper examination of health state may be violated.
Besides, according to Articles 69-72 of the RA Law on “Fundamentals of administrative action and administrative proceedings”, as well as Article 25 part 12 of the RA Law on “Military service and the status of servicemen”, the conscript has the right to appeal the decisions, actions or inaction made in regard to himself during the call-up.The implementation of the conscript’s inalienable right or otherwise the possibility to effectively implement the right to appeal may be under risk, if the relevant medical institution does not present, in tight deadlines, the act of conscript’s health state examination to the military commissariat. The reason is that, as already mentioned, the call-up duration is restricted by a concrete timeframe established by the RA Government’s decision,while if the act on health state examination is not presented to the military commissariat in tight deadlines and thus a relevant decision on its results is not made sooner, its appeal may lead to a situation, when the call-up is over, and the opportunity lawfully given to the conscript to appeal the decisions in regard to himself turns ineffective.
Therefore, summing up the above-mentioned, we record that the medical institution has to present the act on the conscript’s health state to the military commissariat in a  reasonable timeframe in order not to violate the right to proper examination of the health state and appeal the decisions regarding him. In our view, the above-mentioned timeframe cannot last longer than a week (if we consider that the act on the health state examination is presented to the military commissariat by post and not by hand).
Once again, we find it necessary to remind that within the five-day term envisaged by Article 9 of the RA Law on “Freedom of information”, the conscript or his representative can apply to the territorial military commissar and get information on receiving health state examination act/decision on fitness.
Check this out to learn about the process of the medical examination and your rights and obligations in its frame.
✅You can apply to HCA Vanadzor at the following contacts with matters regarding the rights of conscripts and servicemen👇