ՀՔԱՎ դիրքորոշումը «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի վերաբերյալ
September 24, 2020
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՀ Ազգային ժողով է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Նախագծերը նախատեսում են անձի ֆիզիկական անձեռնմխելիության իրավունքին միջամտություն։ Դրական գնահատելով անմիջական դատական վերահսկողության սահմանումը՝ անձի ֆիզիկական անձեռնմխելիության իրավունքին միջամտության նկատմամբ, գտնում ենք, որ Նախագիծը անհրաժեշտ է լրացնել անհրաժեշտ կարգավորումներով անձի իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության գործուն երաշխիքների ապահովման նպատակով։
ՀՔԱՎ-ը, ի թիվս այլնի, առաջարկում է.
1. ապահովել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դիրքորոշմամբ ամրագրված լրացուցիչ երաշխիքների առկայությունն օրենսդրական մակարդակով, մասնավորապես՝ քննման, փորձաքննության ենթարկվելու կամ նմուշներ տալու պարտականությունը հարկադրաբար կատարելու դեպքում՝ ապահովել բժիշկի մասնակցությունը։
2. նախատեսել նախքան ֆիզիկական ուժի կիրառումը բժշկի կողմից եզրակացության տրամադրումը՝ անձի առողջական վիճակի և իրականացվող միջամտության համատեղելիության վերաբերյալ,
3. ապահովել անձի համար միջամտության բնույթի, կիրառվող մեթոդների և միջոցների մասին տեղեկության հասանելիություն,
4. սահմանել, որ անձի ֆիզիկական անձեռնմխելիության իրավունքին միջամտությունը իրականացվում է՝ հաշվի առնելով 1) հանցագործության ծանրությունը (հանցագործության հանրային վտանգավորության աստիճանը, այլ անձանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը), 2) հարկադրանքի բնույթը, աստիճանը, 3) անձի առողջության համար վնասի առաջացման հնարավոր վտանգները։

Right to Freedom and Personal Inviolability |
Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 |
The package of draft laws on making an addendum to the RA Criminal Code and on making addenda to the RA Criminal Procedure Code was presented to the RA National Assembly.
The drafts envisage interference in the right to physical integrity. Assessing positive the establishment of direct judicial oversight over the interference with the right to physical integrity, we find that the draft must be addended with the necessary regulations to secure active guarantees of effective protection of rights.
HCA Vanadzor, inter alia, recommends
- to ensure the presence of additional guarantees enshrined by the position of the European Court of Human Rights at the legislative level, in particular, to ensure the participation of a doctor during the investigation, while undergoing expertise examination or involuntary fulfilling the obligation to give patterns.
- to envisage the provision of a conclusion by the doctor, before the use of physical force, on the compatibility of a person’s health state and the interference implemented,
- to ensure availability of information on the nature of the interference, the methods and means applied,
- to establish that interference in the right to physical integrity is implemented taking into account 1) gravity of the crime (the level of public danger of the crime, protection of other people’s rights and freedoms), 2) the nature, degree of coercion, 3) the possible risks of harm to a person’s health.