ՀՔԱՎ-ը հայտնում է իրավական աջակցության տրամադրման մասին բոլոր այն անձանց, ովքեր տուժել են Ադրբեջանի ռեժիմի սանձազերծած ագրեսիայից
September 29, 2020
Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի թիրախ են դարձել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) և Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակչությունը, բնակավայրերը և քաղաքացիականանը, ենթակառուցվածքները։
📃 «Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին» Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի Կոնվենցիաներին կից Ժնևի 1977 թ.-ի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիայի 1-ին Լրացուցիչ Արձանագրության 51-րդ հոդվածի 2-րդ և 4-րդ մասերի համաձայն`
Քաղաքացիական բնակչությունը, որպես այդպիսին, ինչպես նաև քաղաքացիական առանձին անձինք չպետք է հարձակումների օբյեկտ հանդիսանան: Արգելվում են բռնության գործողությունները կամ բռնության սպառնալիքները, որոնց հիմնական նպատակն է ահաբեկել քաղաքացիական բնակչությանը: Ոչ ընտրողական բնույթի հարձակումներն արգելվում են:
Ոչ ընտրողական բնույթի հարձակումների թվին են պատկանում.
ա) այն հարձակումները, որոնք ուղղված չեն ռազմական կոնկրետ օբյեկտների դեմ,
բ) այն հարձակումները, որոնց ժամանակ կիրառվում են ռազմական գործողությունների վարման մեթոդներ կամ միջոցներ, որոնք չեն կարող ուղղված լինել ռազմական կոնկրետ օբյեկտների դեմ (…):
📢Ստեղծված իրավիճակում մարդու իրավունքների խախտումների կանխարգելման և վերացման նպատակով՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հայտնում է իրավական աջակցության տրամադրման մասին բոլոր այն անձանց, ովքեր տուժել են Ադրբեջանի ռեժիմի սանձազերծած ագրեսիայից՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և այլ միջազգային կառույցներին դիմելու միջոցով։

HCA Vanadzor states about the provision of legal support to all those affected by the aggression unleashed by Azerbaijan’s regime
September 29, 2020
Activities | Current Announcements | Legal Support | Legal Support | Announcements | Publications
Since early morning of 27 September 2020, military aggression unleashed by the dictatorial regime of Azerbaijan has targeted the civilian population, settlements and infrastructures of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Republic of Armenia.
📃According to Article 51 part 2 and part 4 of Protocol additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the protection of victims of international armed conflicts (Protocol I) adopted at Geneva on 8 June 1977,
The civilian population as such, as well as individual civilians, shall not be the object of attack. Acts or threats of violence the primary purpose of which is to spread terror among the civilian population are prohibited. Indiscriminate attacks are prohibited. Indiscriminate attacks are: (a) Those which are not directed at a specific military objective; (b) Those which employ a method or means of combat which cannot be directed at a specific military objective (...).
📢In this situation, with the view to preventing and eliminating human rights violations, HCA Vanadzor states about the provision of legal support to all those affected by the aggression unleashed by Azerbaijan’s regime. The mentioned legal support will be provided by applying to the European Court of Human Rights and other international organizations.