«Հրազդան» ՔԿՀ-ում վիճաբանության մասնակցած Դ. Խ.-ն 2 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հաջողության պատմություններ | Նորություններ
2018 թ. հոկտեմբերի 4-ին Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը «Հրազդան» ՔԿՀ-ում 2017 թ. հունիսի 25-ին տեղի ունեցած վիճաբանության մասնակիցներից Դ. Խ.-ին 2.000.000 ՀՀ դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշում կայացրեց:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ խցակիցներ Դ.Խ.-ն ու Գ. Ա.-ն մշտապես լարված հարաբերություններ են ունեցել, քանի որ Դ. Խ.-ն Գ. Ա.-ին անընդհատ առաջարկել է թղթախաղով զբաղվել, սակայն մերժում է ստացել:
Հերթական նման միջադեպն էլ 2017 թ. հունիսի 25-ին վերաճել է վիճաբանության: Ընդ որում՝ ՔԿՀ աշխատակիցները վիճաբանությունը հանդարտեցնելու փորձեր չեն արել մինչև դրան միջամտել է քրեական հեղինակություն համարվող Ա. Հայրապետյանն ու ՔԿՀ աշխատակիցներին հորդորել հեռանալ, որպեսզի խնդիրը «ինքնուրույն լուծի»: Չնայած դրան՝ ոչ Ա. Հայրապետյանին, ոչ էլ նրա համախոհներին, որոնք նույնպես մասնակցել են «վիճաբանությունը հարթելուն», հարուցված քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք առաջադրված չէ:
2018 թ. օգոստոսի 14-ին Դ. Խ.-ի պաշտպան, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը միջնորդել էր փոխել նրա խափանման միջոցն ու ստորագրությամբ ազատ արձակել, հակառակ դեպքում՝ կիրառել գրավ՝ 1.000.000 ՀՀ դրամի չափով:
Միջնորդության մեջ Ա. Չատինյանը նշել էր, որ Դ. Խ.-ին կալանքի տակ պահելով խախտվում են նրա իրավունքները: Գործի քննության արդյունքում նրա մեղքը չի ապացուցվել, ավելին՝ նախաքննության ավարտից հետո մտավախություն չկա, որ նա կարող է խուսափել պատասխանատվությունից կամ ազդել գործում ներգրավված անձանց վրա, քանի որ վերջիններս գտնվում են անազատության մեջ: Բացի դրանից՝ Դ. Խ.-ն ունի հիվանդություններ, որոնք լուրջ ու երկարատև բուժում են պահանջում, որը պետությունը չի ապահովում: Ա. Չատինյանը դատարանին ներկայացրեց նաև դրանց վերաբերյալ փաստաթղթեր:
Ա. Չատինյանը նշեց, որ անազատության մեջ առկա են նաև Դ. Խ.-ի անվտանգությանն առնչվող լուրջ խնդիրներ, քանի որ վիճաբանությանը միջամտած «զոն նայող» Ա. Հայրապետյանը քրեական գործում ներգրավված չէ, բայց դրա մասին բազմիցս բարձրաձայնել է Դ. Խ.-ը, ինչի արդյունքում էլ հայտնվել է նրա ու համախոհների թիրախում: Այս պարագայում ազատության մեջ մնալն ավելի նպատակահարմար է:

D. Kh., who participated in the dispute at ‘Hrazdan’ criminal-executive institution, will be released on bail of 2 million AMD
October 10, 2018
Right to Freedom and Personal Inviolability | Activities | Legal Support | Legal Support | Success stories | News
On October 4, 2018, Kotayk region General Jurisdiction Court decided on releasing D. Kh. on bail of 2,000,000 AMD. The latter is one of the participants of the dispute that occurred at ‘Hrazdan’ criminal-executive institution on June 25, 2017.
According to the indictment, cellmates D. Kh. and G. A. had always had tense relations, since D. Kh. kept offering G. A. to play card games but was rejected.
Another similar incident that took place on June 25, 2017, grew into a quarrel. Furthermore, criminal-executive institution workers did not attempt to calm the quarrel until criminal reputation A. Hayrapetyan interfered and persuaded the criminal-executive institution workers to leave and let him ‘solve the problem by himself’. Despite this, neither A. Hayrapetyan, nor his supporters who also participated in the process of ‘calming the dispute’, are charged under the initiated criminal case.
On August 14, 2018, D. Kh.’s defender – HCA Vanadzor lawyer Ani Chatinyan – petitioned to change his preventive measure and release him on a signature basis or otherwise by applying a pledge of 1,000,000 AMD.
In the petition, A. Chatinyan mentioned that by keeping D. Kh. in custody, his rights are violated. The examination of the case did not result in the proof of his guilt. Moreover, after the end of the preliminary investigation, there is no concern that he might avoid liability or have influence on the persons involved in the case, since the latter are not released. Besides, D. Kh. has diseases that require serious and long-term treatment which is not provided by the state. A. Chatinyan also presented the documents on this matter to the Court.
A.Chatinyan mentioned that in case D. Kh. remains in custody, there are serious problems concerning his safety, since criminal reputation A. Hayrapetyan is not involved in the criminal case and D. Kh. has repeatedly mentioned that fact, which resulted in his being targeted by A. Hayrapetyan and his supporters. In this case, it is more appropriate for D. Kh. to stay in freedom.