Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հայտարարություն-կոչը՝ ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամին
Գործունեություն | Համատեղ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ
Հայտարարությունը հոկտեմբերի 20-ին ներկայացվել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամին (ՅՈՒՆԻՍԵՖ)։
Մենք, քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դատապարտում ենք ադրբեջանական ռեժիմի ագրեսիան ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի) և Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակչության, և արտահայտում ենք մեր մտահոգությունը երեխաների կյանքի, կրթության և անվտանգ միջավայրում ապրելու իրավունքի շարունակական խախտումների կապակցությամբ:
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) մանդատի վրա, այն է՝ «երաշխավորել բոլոր երեխաների իրավունքներն ամենուր», որում հռչակվում են յուրաքանչյուր երեխայի նկատմամբ կիրառելի համամարդկային և անքակտելի իրավունքներ, ցանկանում ենք կոչ անել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամին քայլեր ձեռնարկել և դատապարտել այն բռնությունը, որը սանձազերծվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի) և Հայաստանի Հանրապետության երեխաների դեմ:
ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) պետք է կոչ անի Ադրբեջանի կառավարությանը դադարեցնել մարտական գործողություններն ընդդեմ երեխաների և քաղաքացիական բնակչության, ինչպես նաև՝ հավատարիմ մնալ երեխայի կյանքի անշեղելի իրավունքի պաշտպանությանը և լիարժեքորեն հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ, ԼՂՀ) ողջ սահմանի երկայնքով: Առաջին իսկ օրվանից Ադրբեջանն օգտագործում է ծանր և հեռահար հրթիռներ և ավիացիա քաղաքացիական բնակչության դեմ: Հոկտեմբերի 16-ի դրությամբ մարմնական վնասվածք է ստացել ընդհանուր առմամբ 115 մարդ, որից 95 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Սպանվել է ընդհանուր 36 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 9-ամյա աղջնակ, ով սպանվել է իր տան բակում, իսկ նրա երկու տարեկան եղբայրը ծանր մարմնական վնասվածքներ է ստացել: Հոկտեմբերի 10-ին՝ հրադադար հայտարարելուց հետո, ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը կատարել է Հադրութ քաղաքի բնակիչների սպանություններ: Ինչպես հայտնում է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, նրանց թվում եղել են երկու քաղաքացիական անձինք՝ մայր և նրա հաշմանդամություն ունեցող որդին, ովքեր սպանվել են իրենց տան մեջ:
Ադրբեջանական զինված ուժերն օգտագործում են կասետային զինամթերք, որն արգելված է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով: Ինչպես հայտնի է, կասետային զինամթերքը սարսափելի ազդեցություն է ունենում երեխաների վրա: Ինչպես ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետազոտությունն է ցույց տվել, կասետային ռումբերից տուժողների մոտ 40 տոկոսը երեխաներ են, ովքեր սպանվում կամ մարմնական վնասվածք են ստանում անմիջական մարտական գործողությունների ավարտից երկար ժամանակ անց: Կասետային զինամթերքի ռիսկն հատկապես մեծ է երեխաների համար, քանի որ դրանք չափսերով փոքր են և փայլուն և դրանով իսկ հետաքրքրասիրություն են առաջացնում երեխաների մոտ: Ադրբեջանի կողմից կիրառվող հաջորդ մեթոդը խաղաղ բնակչության թիրախային և պարբերական ահաբեկումն է անօդաչու թռչող սարքերի/դրոնների միջոցով: Դրանց կիրառությունը քաղաքացիական անձանց բնակության վայրերում վերստին ապացուցում է, որ Ադրբեջանը դիտավորյալ է թիրախավորում խաղաղ բնակչությանը: Հոկտեմբերի 14-ին, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս-Սոթք համայնքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերով կատարված այդօրինակ թիրախային հարձակման հետևանքով վիրավորվել է 14-ամյա տղա, ով գնում էր դաշտ՝ կարտոֆիլ հավաքելու: Հոկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի անօդաչու թռչող սարքերը կրկին անգամ թիրախավորեցին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզը՝ այս անգամ վնաս պատճառելով Սոթք և Կութ համայնքների միջնակարգ դպրոցներին՝ կոտրելով պատուհանները և վնասելով դպրոցների շենքերի պատերը: Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով դպրոցներում ներկայումս արձակուրդ է, և հարձակման պահին շենքերի ներսում երեխաներ չեն եղել: Այնուամենայնիվ, ներսում էին վարչական աշխատողները, ովքեր, բարեբախտաբար, կարողացել են խուսափել վտանգից:
Այն երեխաները, ովքեր մինչ օրս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի) գյուղական և քաղաքային բնակավայրերում են, ոչ միայն զրկված են կրթության իրավունքից, այլ նաև  մշտապես ապրում են մահվան վախի պայմաններում, անգամ երբ ապաստարաններում են: Ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել է ավելի քան 10 դպրոցի, ինչպես նաև մի քանի մանկապարտեզի հիմնական և օժանդակ շինություն: Հայաստանի Հանրապետության Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տվյալներով՝ հարձակումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ) 24,000 երեխա զրկված է կրթություն ստանալու և դպրոց հաճախելու որևէ հնարավորությունից: Դրանից զատ, Հայաստանի Հանրապետության 119 սահմանամերձ համայնքներում բնակվող ավելի քան 10,815 երեխա կյանքի համար վտանգավոր պայմանների պատաճռով զրկված է դպրոց և մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից:
Ռազմական հարձակումներին զուգահեռ,  քանի դեռ աշխարհի ժողովուրդները պայքարում են մահաբեր ԿՈՎԻԴ-19 վիրուսի դեմ՝ դժվարությամբ դիմակայելով առաջ եկած դժվարություններին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ) նկուղներում և այլ ապաստարաններում մնացած մարդիկ չունեն սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու որևէ հնարավորություն, որը նրանց թույլ կտար խուսափել ԿՈՎԻԴ-19-ի տարածումից: Ավելին, նրանց համար սահմանափակ է խմելու ջրի և անհրաժեշտ սանիտարական պայմանների հասանելիությունը, ինչի պատճառով այդ իրավիճակն անհամեմատ ավելի վտանգավոր է դառնում:
Բազմաթիվ կառույցներ, պետությունների առաջնորդներ և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ չեզոք դիրքորոշում են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ) և Հայաստանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ տեղի ունեցող այս շարունակական և անգութ հարձակումների առնչությամբ: 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն (Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունը) հայտարարություն տարածեց՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (Արցախ) տիրող իրավիճակի հետ, որում կոչ արեց զերծ մնալ երեխաների, ուսուցիչների, կրթական անձնակազմի կամ դպրոցների վրա ցանկացած հարձակումից կամ վնաս հասցնելուց և ապահովել կրթության իրավունքը՝ «Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքների հիման վրա և դրա ուղեցույցներին համահունչ: Նշված փաստաթղթերը սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ժամանակ:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ մենք, ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամին (ՅՈՒՆԻՍԵՖ).
📍հավատարիմ մնալ իր մանդատին և աջակցել յուրաքանչյուր երեխայի կյանքի իրավունքի պաշտպանությանը՝ անկախ նրա բնակության վայրից և այդ վայրի միջազգային ճանաչումից,
📍դիտարկել և փաստաթղթավորմամբ արձանագրել երեխայի իրավունքների խախտման դեպքերը,
📍գնահատել երեխաների կարիքներն արտակարգ իրավիճակում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու տեսանկյունից,
📍դատապարտել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ) և Հայաստանի Հանրապետության երեխաների դեմ սանձազերծված բռնությունը:

Statement of Civil Society Organizations in Armenia to Urge UNICEF to Take Actions
We, a group of civil society organizations, condemn the aggression by the Azerbaijani regime towards civilian population in Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) and Republic of Armenia and state our concern on continuous violations of children’s right to life, right to education and safe environment.
Being grounded on the UNICEF mandate of “safeguarding the rights of all children, everywhere” which sets out universal and indivisible rights that apply to every child, we would like to urge UNICEF to take action and condemn the violence unleashed against children of Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) and Armenia.
UNICEF should call the Azerbaijani government to cease the hostility against children and civilian population and urge them to stay committed to the protection of child’s non-derogable right to life and fully respect the international humanitarian law.
On September 27th, Azerbaijan started a massive attack along the entire border with Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) (NKR). From the very first day, Azerbaijan has been using heavy and wide-range missiles and aircraft against civilian population. As of October 16, a total of 115 people were wounded, of which 95 received serious injuries. A total of 36 civilians have been killed, among which was a 9-year old little girl that has been killed in the yard of her house, whereas her 2-year old brother has received severe injuries. On October 10, after the ceasefire announcement, Azerbaijani subversive group perpetrated executions of Hadrut town civilians. As reported by Artak Beglaryan, Human Rights Defender of Artsakh, among them were two civilians – the mother and her son with disability killed at their home.
Azerbaijani armed forces have been using cluster munitions, which are banned by the international humanitarian law. As it is well-known cluster munitions have horrific effect on children. As UNICEF research has shown roughly 40 percent of victims of cluster bombs are children who are injured or killed long after direct hostilities end. Children are particularly at risk from cluster munitions as they are small and shiny and attract children’s natural curiosity. Another method used by Azerbaijan is the targeted and regular intimidation of civilians using unmanned aerial vehicles (UAV)/drones the usage of which in the residential areas once again proves that Azerbaijan purposefully targets the civilian population. As a result of such a targeted drone strike by the Azerbaijani armed forces on October 14 a 14-year-old boy, who was heading to the agricultural civilian field for potato harvest, was wounded at the Vardenis-Sotq community of Gegharkunik marz in Armenia. On October 19 Azerbaijani UAVs have again targeted Gegharkunik marz, this time damaging middle schools in Sotq and Kut communities leaving broken windows and cracked walls. Schools are currently on holidays due to the coronavirus pandemic and there were no children inside the buildings at the time of the attack. However, teachers and administrative staff were inside, who fortunately escaped harm.
The children who are still in towns, cities, and villages of the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) are not only deprived of their right to education but are under constant fear of death even while in shelters. As a result of the military aggression, the main and auxiliary buildings of more than 10 schools as well as several kindergartens were damaged. According to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia because of the attacks 24,000 children in Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) are not attending schools and have no access to any type of education. Along with this, more than 10,815 children living in 119 frontier communities of Republic of Armenia are deprived of attending schools and kindergartens because of life threatening conditions.
In parallel to the military attacks, while peoples of the world are fighting the COVID-19 deadly virus and are hardly faring in this fight, people that have stayed in the basements or other shelters in Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) lack any possibility of maintaining physical distance to limit the spread of the COVID-19 and have limited access to clean water and sanitation thus making the situation incomparably more dangerous.
Numerous agencies, state leaders and international human rights organizations expressed their neutral position against these continuous and unrelenting attacks on the civilian population of Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) and Armenia. On October 9, 2020 UNESCO has released a statement in connection with the situation in the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) where it called to refrain from any attacks on, or harm to, children, teachers, education personnel or schools, and urged to uphold the right to education, recalling the principles of the Safe Schools Declaration, that restricts the use of schools and universities for military purposes, to strengthen the protection of education from attack and ensure continuity of safe education during armed conflict.
In view of the above, we, the undersigned, urge UNICEF to:
📍adhere to its mandate and promote protection of every child’s right to life regardless of their place of residence and its international recognition
📍observe and document the violations against children
📍assess the needs of children to provide emergency humanitarian assistance
📍condemn the violence unleashed by the Azerbaijani military and political leadership against children of Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) and Armenia