ՀՔԱՎ կարծիքը՝ ռազմական դրության և կարանտինային իրավական ռեժիմների համատեղ կիրառության հիմնահարցերի վերաբերյալ
November 30, 2020
Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը անդրադարձել է կարանտինային և ռազմական դրության իրավական ռեժիմների և դրանցից բխող սահմանափակումների համաժամանակյա կիրառության հարցին, ինչպես նաև հավաքների ազատության արգելքին՝ անդրադառնալով հետևյալ հարցադրումներին՝
1.Արդյո՞ք կարանտինային և ռազմական դրության իրավական ռեժիմները կարող են կիրառվել միաժամանակ։
2.Արդյո՞ք կարանտինային և ռազմական դրության իրավական ռեժիմներից բխող սահմանափակումները (մասնավորապես` հավաքների արգելքը) նույնանում են և արդյո՞ք կարող են կիրառվել միաժամանակ։
ՀՔԱՎ-ը եզրահանգել է, որ հիմք ընդունելով կարանտինային և ռազմական դրության իրավական ռեժիմներով հետապնդվող նպատակների տարբերությունը և յուրաքանչյուրի առանձնահատուկ նշանակությունը, ինչպես նաև օրենսդրությամբ կարանտինի և ռազմական դրության իրավական ռեժիմների համատեղ կիրառության արգելքի բացակայությունը՝ նշված երկու իրավական ռեժիմները կարող են կիրառվել միաժամանակ՝ որոշակի վերապահումներով։
ՀՔԱՎ-ը, ի թիվս այլնի, նշել է, որ հավաքաների ազատության սահմանափակման դեպքում կարանտինային և ռազմական դրության իրավական ռեժիմները կարգավորող իրավական ակտերում առկա է հակասություն: Կառավարության թիվ N1586-Ն որոշման համաձայն՝ «ռազմական դրության պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում արգելվում է հավաքների և գործադուլների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցելը, իսկ Կառավարության թիվ N 1514-Ն որոշման համաձայն` թույլատրվում է միայն սահմանված անհատական պաշտպանության միջոցների կիրառման և անձանց միջև նվազագույնը 1.5 մետր հեռավորության պահպանման դեպքում:
Նշված երկու իրավակարգավորումներից ոչ մեկն ուժը կորցրած չի ճանաչվել և ներկայումս գործում է։ Ակնհայտ է, որ Կառավարության որոշումները պարունակում են հակասող կարգավորումներ, որոնցից յուրաքանչյուրն արդարացնում է իր կարգավորման առարկան կազմող ռեժիմից բխող նպատակի իրացումը, սակայն հարկ է հաշվի առնել նաև այն հանգամանքը, որ նշված երկու հատուկ ռեժիմների առաջնահերթության վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորման բացակայության պայմաններում ստեղծվում է մի իրավիճակ, երբ նախապատվությունը պետք է տրվի այն կարգավորմանը, որը պարունակող իրավական ակտը ընդունվել է առավել վաղ՝ համաձայն «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի։ Ուստի` գործող օրենսդրության պայմաններում հավաքների արգելքի մասով կիրառելի են ոչ թե ռազմական դրության, այլ կարանտինի ռեժիմից բխող կարգավորումները։

The opinion of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor on the main issues of simultaneous application of martial law and quarantine legal regimes
November 30, 2020
Activities | Law Enforcement Practice Analysis | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Right to Freedom of Assembly and Association | Publications | News | Legislative Proposals and Analysis
HCA Vanadzor touched upon the issue of quarantine and martial law legal regimes and simultaneous application of the restrictions thereof, as well as the prohibition on the freedom of assemblies, referring to the questions below:
1.Can quarantine and martial law legal regimes be applied simultaneously?
2.Do the restrictions (particularly, the prohibition on assemblies) arising from quarantine and martial law legal regimes become the same and can they be applied simultaneously?
HCA Vanadzor concludes that based on the difference between the aims pursued by quarantine and martial law legal regimes and the special significance of each, as well as the lack of prohibition on simultaneous application of quarantine and martial law legal regimes in legislation, the above-mentioned two legal regimes can be applied simultaneously with certain reservations.
HCA Vanadzor mentioned, inter alia, that in case of restricting the freedom of assembly, there is a contradiction in legal acts regulating the legal regimes of quarantine and martial law. According to the RA Government Decision N 1586-Ն, “organizing, conducting and participating in rallies and strikes is prohibited in the whole territory of the Republic of Armenia”. Whereas, according to the RA Government Decision N 1514-Ն, “it is allowed only provided that personal protective equipment is used and a distance of at least 1.5 meters is observed”.
Neither of the above-mentioned legal regulations was made invalid and both act to date. It is obvious that the Government decisions contain contradicting regulations, each of which justifies the implementation of the aim of the regime that it regulates. However, it should also be taken into account that in the conditions of the lack of a legislative regulation on the priority of the above-mentioned special regimes, we have a situation where preference should be given to the regulation contained in the legal act that was adopted earlier according to Article 40, part 1, clause 3 of the RA Law “On Normative Legal Acts”.
Thus, in the conditions of the acting legislation, not martial law regulations, but regulations stemming from the quarantine regime are applicable regarding the prohibition of assemblies.