ԼՂ-ից մեկ ընտանիք կստանա 11 ամիս չվճարված 50․000-ական դրամները
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2023թ-ի նոյեմբերից ՀՀ բոլոր մարզերում իրավաբանական աջակցություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց։
Իրավաբանական աջակցության նպատակն է իրավաբանական և տեղեկատվական խորհրդատվության միջոցով նպաստել   կառավարության կողմից տրամադրվող սոցիալական  աջակցության ծրագրերին բռնի տեղահանված անձանց հասանելիությանը, մշտադիտարկել պետական և համայնքային աջակցության ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունը մարզերում, ներկայացնել առաջարկություններ իրականացվող ծրագրերի և հետագա քաղաքականությունների ու ռազմավարությունների արդյունավետության բարձրացման համար։
Իրավաբանական աջակցության շրջանակներում կազմակերպությունը խորհրդատվություն է տրամադրել ԼՂ-ից տեղահանված 1650 անձի։ Այդ ընթացքում վեր են հանվել համակարգային խնդիրներ, որոնց լուծումը էլ ավելի հասանելի ու մատչելի կդարձնի իրականացվող ծրագրերը։
Արձանագրել ենք  հաջողություններ՝ չլուծված խնդիրներին զուգահեռ։
ԼՂ-ից տեղահանված ընտանիքի  բոլորը 4 անդամներն՝ այդ թվում 2 անչափահաս, ամիսներ շարունակ չէին ստացել իրենց հասանելիք «ԼՂ-ից տեղահանվածներին կեցության և այլ ծախսերը հոգալու համար սոցիալական աջակցության» միջոցառմամբ նախատեսված ամսական տրամադրվող 50․000-ական դրամները առանց որևէ հիմնավորման։
Կազմակերպությունը գրությամբ դիմել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ ի պաշտպանություն բռնի տեղահանված ընտանիքի։  2024թ․ հուլիսի 29-ին Միասնական սոցիալական ծառայությունից ստացել ենք պատասխան, որ վերոնշյալ ընտանիքի բոլոր անդամներին հասանելիք աջակցության գումարները ներկայացվել են վճարման։
Ուստի ընտանիքը կստանա չստացված սոցիալական աջակցության ամբողջ ժամանակահատվածի համար(11ամիս) հասանելիք գումարը՝ 2.200.000 ՀՀ դրամ։

One family from Nagorno-Karabakh will receive 50,000 drams unpaid for 11 months
Since November 2023, the HCA Vanadzor has provided legal support to all the regions of RA for the people forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
The purpose of the legal support is to facilitate the access of forcibly displaced persons to the social support programs provided by the government through legal and informational consultation. As well as to monitor the effectiveness of the implementation of state and community support programs in regions and to present recommendations for increasing the effectiveness of implemented programs and future policies and strategies.
In the framework of legal support, the organization has provided consultation to 1650 people displaced from NK. During that time, systemic issues have been identified, the resolution of which will make the implemented programs even more accessible and affordable.
We have recorded successes alongside unresolved issues.
All four members of the displaced family of NK, including the two minors, did not receive the 50,000 drams provided per month under the "Social support for housing and other expenses for those displaced from Nagorno-Karabakh" program for months without any justification.
The Organization wrote to the Ministry of Labor and Social Affairs for the protection of the forcibly displaced family. On July 29, 2024, we received a response from the Unified Social Service that the support funds due to all members of the above-mentioned family have been submitted for payment.
Therefore, the family will receive the unpaid social support funds due for the entire period (11 months), that is 2.200.000 drams.