Ապրիլյան ցույցերի մասնակցի գործով դատարանը վճիռ է կայացրել․ ոստիկանների գործողությունները ոչ իրավաչափ են գնահատվել
April 15, 2019
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
2018թ. ապրիլի 19-ին Երևանի Արշակունյաց փողոցից բերման ենթարկված Ս․ Պողոսյանի հայցը 2019թ․ մարտի 21-ին ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է և ոստիկանների գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչել։
Ս․ Պողոսյանի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը Ս․ Պողոսյանին բերման ենթարկելու և սահմանված ժամկետից ավել ոստիկանության բաժնում պահելու՝ ոստիկանների գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու պահանջով դատարան է դիմել 2018թ․ նոյեմբերին։
Նա նշել է, որ Ս․ Պողոսյանը առանց օրենքով նախատեսված հիմքերի է բերման ենթարկվել և ոստիկանության բաժնում պահվել է սահմանված 3 ժամից ավելի՝ ժամը 12։30-17։00։ Դրանով խախտվել են նրա՝ հավաքների ազատության և ազատության ու անձնական անձեռնմխելիության իրավունքները։
ՀՀ ոստիկանությունը, սակայն, հայցադիմումի պատասխանում չի ընդունել հայցվորի պնդումները։ Նշել է, որ Ս․ Պողոսյանը սահմանված ժամից ավել է պահվել ոստիկանության բաժնում, բայց ոչ դա, ոչ էլ ոստիկանների մյուս գործողությունները ոչ իրավաչափ չեն եղել։ ՀՀ ոստիկանությունը այս մեկնաբանություններն է տվել ոստիկանների բոլոր գործողությունների համար։ Հայցադիմումի պատասխանում, մասնավորապես, նշել են, որ «մի փոքր չեն պահպանվել» ժամկետները, բայց և դա անօրինական չեն համարել՝ մեկնաբանելով, թե մեծ թվով անձինք են նրա հետ բերման ենթարկված եղել, և հնարավոր չի եղել բոլորին սահմանված ժամկետներում ազատ արձակել։ Իսկ բերման ենթարկելու գործողությունների մասով նշել են, թե կատարվել է «իրավաչափ միջամտություն», քանի որ ըստ պատասխանողի՝ ոստիկանության օրինական պահանջը չկատարելու համար են բերման ենթարկել։ Վարչական մարմնի այն պնդման առնչությամբ, թե իբր այդ օրը բաժնում մեծ թվով անձինք են եղել, և վարչական մարմինը չէր կարող հասցնել, պետք է նշել, որ բերման ենթարկված անձի՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքները չպետք է խախտվեն միայն այն հիմքով, որ վարչական մարմինը ծանրաբեռնված է, կամ այդ օրը մեծ թվով անձինք են բերման ենթարկվել` այն էլ առանց համապատասխան հիմքերի առկայության:
Վարչական դատարանն իր վճռում արձանագրել է,  որ ոչ ոստիկանության պահանջի, ոչ էլ դրա օրինական լինելու մասին որևէ ապացույց դատարան չի ներկայացվել, այսինքն՝ «Վարչական ձերբակալման վերաբերյալ» արձանագրության մեջ նշված հիմքերը դատարանում չեն ապացուցվել։ Հետևաբար՝ բերման ենթարկելու անհրաժեշտ հիմքեր ոստիկանները չեն ունեցել և գործել են ոչ իրավաչափ։
Ինչ վերաբերում է ոստիկանության բաժնում սահմանված 3 ժամից ավել պահելուն, դատարանը հղում է կատարում հենց պատասխանողին, որը դատաքննության ընթացքում ընդունել է այդ փաստը։ Իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և ՀՀ Սահմանադրության 27-րդ հոդվածով ամրագրված է ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքը, որը կարող է սահմանափակվել միայն օրինական նպատակի դեպքում։ Այդ նպատակը այս դեպքում չի եղել, և անձին օրենքով սահմանված ժամկետից ավել անազատության մեջ պահելը դարձել է ոչ օրինական։
Դատարանը հաստատված է համարել 3 ժամից ավել բերման ենթարկվածի կարգավիճակում պահելու փաստը և այս մասով ևս ոստիկանների գործողությունները ոչ իրավաչափ է ճանաչել։
Իր վճռում դատարանն ընդգծել է, որ «Ոստիկանությունը օրենքով սահմանված իր լիազորությունները իրականացնելիս ամեն դեպքում կաշկանդված է մարդու և քաղաքացու՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքներով և ազատություններով»։

The Court issued a judgment on the case of the participant of April protests and the policemen’s actions were assessed as illegitimate
On March 21, 2019, RA Administrative Court upheld S. Poghosyan’s  claim – who had been apprehended on April 19, 2018, on Yerevan Arshakunyats street- and recognized the policemen’s actions illegitimate.
S. Poghosyan’s representative, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor lawyer Ani Chatinyan applied to the Court claiming to recognize illegitimate the policemen’s actions of apprehending S. Poghosyan and holding him in the police department longer than the timeframe set.
She mentioned that S. Poghosyan was apprehended without grounds envisaged by law and was held in the police division since 12:30 p.m. until 5 p.m., i.e. longer than 3 hours, which is the time period set by law. This violated his right to the freedom of assembly and right to freedom and personal inviolability.
Nevertheless, the RA Police did not accept the plaintiff’s claims in their response to the claim. The Police mentioned that S. Poghosyan was held in the police division longer than the time period set but neither this nor the policemen’s actions were illegitimate. The RA Police gave these interpretations to all the actions of the policemen.  In the response to the claim, it was particularly noted that they “slightly failed to adhere to the timeframe set”, but it was not considered illegal reasoning that a great number of persons were apprehended together with him and it was not possible to release everyone within 3 hours. With regard to the actions of apprehension, it was mentioned that “a legitimate interference” was made, since, according to the respondent, the persons were apprehended for their failure to do the legal requirement of the Police. With regard to the administrative body’s claim that there were a great number of people in the division and the administrative body could not manage to release them, it should be mentioned that the apprehended persons’ rights guaranteed by the RA Constitution and European Convention of Human Rights should not be violated merely because the administrative body is overloaded or has apprehended a great number of people and what is even more, without relevant grounds.
The Administrative Court recorded in its judgment that no proof pertaining to the police requirement or to its legality had been submitted to the court, which means that the grounds mentioned in the protocol of administrative arrest were not proved in the court. Therefore, the policemen did not have the necessary grounds to apprehend him and acted illegitimately.
With regard to holding the applicant in the police division more than the set 3 hours, the Court invokes the respondent himself, who acknowledged that fact during the trial. The European Convention of Human Rights and Article 27 of the RA Constitution enshrine the right to freedom and personal inviolability which can be restricted only for a legal aim. In this particular case, there was no such aim and depriving the person of his liberty longer than the designated time turned to be illegal.
The Court recognized confirmed the fact that the person was held apprehended longer than 3 hours and recognized the policemen’s actions illegal.
The Court underscored in the judgment that “While carrying out their powers, the police are, nonetheless, constrained by the human rights and freedoms of citizens enshrined in the RA Constitution”.