Համալսարանական քննությունից վարժական հավաքներ․ ՀՔԱՎ-ի աջակցությամբ ապահովվեց կրթության իրավունքի իրականացումը
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Կրթության իրավունք | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ
Մայիսին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ է դիմել ՀՀ բուհերից մեկում սովորող ուսանող։  Դ․Խ․-ն  քննությունների շրջանում Զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության(ԶԶՀԾ՝) տարածքային ստորաբաժանումից ծանուցում է ստացել վարժական հավաքներին մասնակցելու մասին։ Քանի որ Դ․Խ-ին վարժական հավաքներին ներգրավելու ժամանակահատվածը համընկնում էր համալսարանի ավարտական քննությունների հետ , ըստ էության, հավաքներին մասնակցելու պատճառով ուսանողը համալսարանի ավարտական քննություններին չէր ներկայանալու և ստիպված էր լինելու դրանք վերահանձնել մեկ տարի անց՝ այդպիսով իսկ զրկվելով 2023 թվականին ուսումը շարունակելու հնարավորությունից։
Հանձն առնելով Դ․Խ․-ի իրավունքների պաշտպանությունը, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է  նախ ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և  ՀՀ ՊՆ ԶԶՀԾ։ Ի պատասխան ՀՔԱՎ-ի դիմումի, ԶԶՀԾ տարածքային ստորաբաժանումը, հղում կատարելով «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածով սահմանված կարգին՝ ամրագրված քաղաքացիների մասին, ինչպես նաև առողջական վիճակի պատճառով վարժական հավաքներին ոչ պիտանի ճանաչվելու դեպքում վարժական հավաքներից ազատվելու հանգամանքին, հայտնեց, որ որևէ այլ հիմք նախատեսված չէ պահեստազորային պատրաստության շրջանակներում իրականացվող միջոցառումներին չկանչվելու և վարժական հավաքներից ազատվելու համար։
Փաստացի քաղաքացուն հնարավորություն չէր ընձեռվում ընտրելու հավաքներին մասնակցելու ժամկետը, ինչի պատճառով էլ, չմասնակցելով ավարտական քննություններին, քաղաքացին զրկվում էր ուսումը հաջորդ տարի շարունակելու հնարավորությունից։ Անձի պարտավորությունները, այս դեպքում վարժական հավաքների մեկնելը, չպետք է խոչընդոտեն նրա իրավունքների իրականացումը։
Նշված խնդրով ՀՔԱՎ-ը տեղեկատվության հարցում է ուղարկել նաև Կրթության, գիտության, մշակույթ և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարարություն՝ ճշտելու  արդյոք ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարարությունը ուսումնական հաստատությունների հետ քննարկել է 2023 թ.-ին անցկացվող վարժական հավաքների կանչված ուսանողների ավարտական աշխատանքների կատարման, ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացների և ավարտական քննությունների կազմակերպման հարցերը։
Ի պատասխան, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմեց համալսարանին, որտեղ սովորում է Դ․Խ-ն։ Օրեր անց ԶԶՀԾ տարածքային ստորաբաժանումից հայտնեցին, որ Դ․Խ․-ի՝ վարժական հավաքներին մասնակցության օրերը տեղափոխվել են և որ վերջինս  թույլատրվելու է մասնակցել ավարտական քննություններին։
Դ․Խ․-ի դեպքը  փաստում է երկու գերատեսչությունների միջև համակարգային համագործակցության ձևավորման անհրաժեշտության մասին, որը կկանխի նման բնույթի խնդիրների առաջացումը։ Հակառակ դեպքում գերատեսչությունները ստիպված են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու դեպքով գտնել հատային լուծումներ, որոնք քաղաքացու համար չեն լինի որոշակի ու հստակ և չեն համապատասխանի իրավական որոշակիության սկզբունքին։

From the university examination to training gatherings: the right to education ensured due to HCAV’s support
In May, a student of one of the higher education institutions of the RA applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor. During his examinations period, D.Kh. was notified by the territorial subdivision of the Conscription and Mobilization Service about having to participate in training gatherings. Since the period of D.Kh.’s participation in training gatherings coincided with the university graduation examinations, it meant that due to participating in the training, the student would not be able to sit the graduation examination and would have to resit them a year later, thus being deprived of the opportunity to continue his education in 2023.
Undertaking to protect D.Kh.’s rights, HCAV first applied to the RA Ministry of Defense and RA MoD Conscription and Mobilization Service. In response to HCAV’s application, the territorial subdivision of the Conscription and Mobilization Service referred to the procedure regarding enlisted citizens established under Article 23 of the RA Law on Defense, as well as exemption from training gatherings in case of being recognized unfit for training gatherings due to health conditions, and  stated that there was no other ground for not being summoned to participate in the activities carried out in the frame of the reserve preparation and being exempted from training gatherings.
Factually, the citizen was not granted the opportunity to choose the terms of participating in the gatherings, as a result of which, not participating in the graduation examinations, the citizen would be deprived of the opportunity to continue his education next year. A person’s obligations – joining training gatherings, in this case – should not impede exercise of his rights.
HCAV also sent an information inquiry on this issue to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, in order to clarify whether the Ministry had discussed with educational institutions matters related to organizing graduation activities, final attestation processes and graduation examinations of students called up for training gatherings in 2023.
In response, the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports applied to the University, where D.Kh. studies. A few days later, the territorial subdivision of the Conscription and Mobilization Service informed that the date of D.Kh.’s participation in the training gathering was postponed and he would be allowed to sit his graduation examinations.
D.Kh.’s case indicates the need for a systemic cooperation between the two agencies, which would prevent such problems. Otherwise, the agencies will have to find individual solutions to each case, which will not be precise for citizens and will not be in line with the principle of legal certainty.