Պետությունը չի՞ կարողանում ապահովել մեղադրյալ, ռուսական բազայի զինծառայող Ա. Ռազգիլդեևի ներկայությունը դատարանում
October 29, 2019
2019 թ․ սեպտեմբերի 6-ին Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում պետք է կայանար գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրվող ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Ա․ Ռազգիլդեևի գործով դատական նիստը, որը, սակայն, հետաձգվեց:
Մեղադրող կողմը՝ Շիրակի մարզի դատախազ Կ. Գաբրիելյանը, սեպտեմբերի 5-ին դատարանին նամակով խնդրել էր հետաձգել նիստը՝ արձակուրդում լինելու պատճառով: Դատարանը, հաշվի առնելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք դրույթներ, մասնավորապես՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի 8-րդ մասի («Դատարանում քրեական գործի քննությանը կողմերի մասնակցությունը պարտադիր է: Դատարանում քրեական գործի քննությանը մեղադրանքի կողմը ներկայացնում է մեղադրողը»), 54-րդ հոդվածի 3-րդ մասի («Դատարանի կողմից քրեական գործեր (…) քննելիս դատախազի մասնակցությունը պարտադիր է»), 306-րդ հոդվածի 5-րդ մասի («Դատախազի չներկայանալու և նրան այլ դատախազով փոխարինելու անհնարինության դեպքում գործի քննությունը հետաձգվում է»), նիստը հետաձգել էր և նշանակել 2019-ի հոկտեմբերի 25-ին:
Հիշեցնենք՝ Ջ․ Ղուկասյանը մահացել էր 2018 թ. դեկտեմբերին՝  Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Ա․ Ռազգիլդեևի կողմից՝ դաժան ծեծի արդյունքում: Ռազգիլդեևին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով 2-րդ մասի 14-րդ կետի հատկանիշներով (դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը …անզգուշությամբ առաջացնելով տուժողի մահ):
2019թ. հոկտեմբերի 25-ին նշանակված նիստը նույնպես տեղի չունեցավ, որի մասին համապատասխան ծանուցում  տեղադրվեց «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում:
Դատական նիստերի՝ երկու անգամ հետաձգվելու փաստը ուշադրության չէր արժանանա, եթե չարձանագրեինք բավական հետաքրքիր մի փաստ: Ըստ տեղեկատվական համակարգի՝ Կ. Գաբրիելյանն այս անգամ խնդրել էր 2019-ի հոկտեմբերի 25-ին նշանակված դատական նիստը դարձյալ հետաձգել՝ այս գործով նույնպես մեղադրող ներգրավված, դատախազի տեղակալ  Վ. Միրզոյանի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում դատախազների հերթական ատեստավորմանը մասնակցելու պատճառով՝ միաժամանակ խնդրելով հարգելի համարել դատական նիստին նրա չներկայանալը: Միևնույն ժամանակ մեղադրող դատախազ Կ. Գաբրիելյանը դատական նիստին անձամբ իր չմասնակցելու կամ մասնակցել չկարողանալու մասին որևէ հիմնավորում այս անգամ չէր ներկայացրել:
Դատական երկու նիստերին չմասնակցելու վերաբերյալ դատախազի երկու նամակների ուսումնասիրությամբ հանգեցինք հետևյալին:
Առաջինը․ պարզվում է՝ Ռազգիլդեևի գործով դատական նիստին ներգրավված են երկու մեղադրողներ՝ դատախազ Կ. Գաբրիելյանն ու իր տեղակալ  Վ. Միրզոյանը:
Երկրորդ․ առաջին նիստի հետաձգման համար Կ. Գաբրիելյանը  որպես հիմնավորում ներկայացնում էր իր՝ արձակուրդում լինելը՝ չներկայացնելով որևէ տեղեկություն երկրորդ մեղադրող  դատախազով իրեն փոխարինելու հնարավորության մասին:
Երրորդ․ «Դատալեքս»-ի միջոցով տեղեկացնելով դատական նիստը երկրորդ անգամ հետաձգելու մասին՝ Գաբրիելյանը որպես  հիմնավորում բերում է գործով մեղադրող ներգրավված դատախազի տեղակալի՝ ատեստացիային մասնակցելու հանգամանքը: Հենց այս գրությունից է, որ տեղեկանում ենք երկրորդ մեղադրողի ներգրավման մասին:
Վերադառնանք հոկտեմբերի 25-ի դատական նիստին, որին երկրորդ մեղադրող Վ.Միրզոյանի մասնակցության անհնարինության պարագայում կարող էր մասնակցել անձամբ ինքը՝ առաջին մեղադրող Կ. Գաբրիելյանը՝ հաշվի առնելով, որ նիստը նշանակված էր հոկտեմբերի 25-ին՝ իր արձակուրդից 50 օր անց, հետևաբար ինքն արդեն աշխատանքի մեջ էր:
Թե՛ սեպտեմբերի  6-ի, թե՛ հոկտեմբերի 25-ի նիստերի՝ տեղի չունենալու հիմնական պատճառը, ըստ փաստաբան Արայիկ Զալյանի, այն է, որ մինչ օրս Ա. Ռազգիլդեևը գտնվում է ռուսական ռազմաբազայի տարածքում՝ ՀՀ համապատասխան քրակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելու փոխարեն, ինչը խոչընդոտում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 17-րդ հոդվածով սահմանված լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության ապահովումը, ինչին արդեն անդրադարձել էինք մեր նախորդ հրապարակումներում:
«Փաստ է այն, որ զինծառայողը ՀՀ տարածքում գտնվող ռուսական ռազմաբազայի ծառայող է, և հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՀՀ տարածքում՝ Գյումրի քաղաքում, գյումրեցու հանդեպ, ոչ թե՝ ռազմաբազայի տարածքում, ուստի՝ մեր պահանջը լիովին օրինական է, որ քննությունը տարվի ՀՀ դատավարական օրենսդրության, ՀՀ իրավական ակտերի շրջանակներում և բացառվեն կամայականությունները»,-ասում է Արայիկ Զալյանը:
Նշենք նաև, որ 2019-ի ապրիլի 19-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի  փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Հայկ Հակոբյանը նամակով դիմել էին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին և խնդրել  տեղեկություն տրամադրել Ա․ Ռազգիլդեևին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում այցելելու ուղղությամբ իրականացվող գործողությունների մասին, որոնք, ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի նամակի, սկսվել էին 2018-ի դեկտեմբերի 14-ին:
2019-ի մայիսի 30-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանը պատասխան նամակով տեղեկացրել էր, որ շարունակում են Ջ. Ղուկասյանի  մահվան դեպքի առիթով սկսված քննարկման ընթացակարգը, որի շրջանակում համապատասխան գրություններով դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազին և Քննչական կոմիտեի նախագահին, նաև աշխատանքներ են տարվում Ռազգիլդեևի ազատազրկման վայր այցելելու, նրա հետ զրուցելու և նրա պահման պայմանները դիտարկելու ուղղությամբ, որն, ի դեպ, Մարդու իրավունքների պաշտպանին առաջարկել էր հենց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը:
Մայիսի 30-ից մինչ օրս՝ 5 ամիս անց, Մարդու իրավունքների պաշտպանն այդպես էլ չի արձագանքել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբանների նամակին: 2019-ի հոկտեմբերի 25-ին մեր փաստաբանները կրկին նամակով դիմել են պաշտպանին և տեղեկություն հայցել ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահին ուղարկված գրությունների, ինչպես նաև Ռազգիլդեևի պահման վայր այցելության նպատակով տարվող աշխատանքների ընթացքի մասին:
«Այս հակասությունները շատ ավելի անորոշության կամ անկարողության հետևանք կարող  են լինել: Պետությունն՝ ի դեմս պետական մեղադրող կողմի, հավանաբար, չի կարողանում ապահովել ռուսական ռազմաբազայի տարածքում պահվող մեղադրյալ զինծառայողի ներկայությունը դատարանում: Ինչքա՞ն ժամանակ են պատրաստվում  նման անտրամաբանական հիմնավորումներով հետաձգել դատական նիստերը»,- տարակուսանք է հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի  ղեկավար Ա․ Սաքունցը:
Ի մի բերելով վերոգրյալը՝  այն, որ գրեթե 1 տարի է՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն այդպես էլ չի կարողանում տեսակցել ռուսական ռազմաբազայում  իր պատիժը կրող Ռազգիլդեևին, զրուցել նրա հետ, դիտարկել պահման պայմանները, պետական մեղադրող կողմի՝ մեղադրյալ Ռազգիլդեևի ներկայությունը  դատարանում ապահովել չկարողանալը, առավել քան հիմնավոր են դառնում մեր կասկածները. միգուցե, Անդրեյ Ռազգիլդեևն ընդհանրապես չներկայացվի՞ ՀՀ դատարան կամ միգուցե բանակցություննե՞ր են ընթանում՝ հերթական անգամ ՀՀ դատական նիստերը ռուսական ռազմական բազայի տարածքում անցկացնելու ուղղությամբ:

Can the State not provide the presence of the accused A. Razgildeyev, Russian military base serviceman, in the court?
On September 6, 2019, a court session on the case of A. Razgildeyev was to be held, which was, however, postponed. A. Razgildeyev is a Russian military base serviceman accused of Gyumri resident Julieta Ghukasyan’s death.
On September 5, the accusing party, i.e. K. Gabrielyan, Shirak region Prosecutor, sent a letter to the Court asking to postpone the session due to his being on vacation. Taking into consideration a number of provisions of the RA Criminal Procedure Code, namely, the RA Criminal Procedure Code Article 23 part 8 (“Participation of the parties in the examination of a criminal case at the court is obligatory. In every criminal case, prosecution shall be represented at the trial by a prosecutor”), Article 54 part 3 (“Participation of the prosecutor in court is mandatory during consideration of criminal cases”), Article 306 part 5 (“In the case of the prosecutor’s failure to attend and when necessary to replace the latter with another prosecutor, the case is postponed”), the Court postponed the session and scheduled it on October 25, 2019.
Let us remind that J. Ghukasyan died in December 2018 after being cruelly beaten by A. Razgildeyev, serviceman in the Russian military base No. 102. Razgildeyev was charged with Article 112 § 2 point 14 features of the RA Criminal Code (Infliction of willful heave damage to health...which caused the death of the aggrieved by negligence).
The session appointed on October 25, 2019, was not held, either, and a relevant notification was placed in “DataLex” information system.
The fact of the court sessions being postponed twice would not draw attention had we not recorded quite an interesting fact. According to the information system, this time K. Gabrielyan asked to postpone the court session scheduled to be held on October 25, 2019, because deputy prosecutor V. Mirzoyan, also involved in the case as the accusing party, was to participate in the regular attestation of prosecutors in the RA Prosecutor General’s office. At the same time, K.Gabrielyan also asked to consider his absence respectable. At the same time, accusing Prosecutor K. Gabrielyan did not present any substantiations with regard to him not attending or not being able to attend the court session.
Having examined the Prosecutor’s two letters pertaining to not attending the two sessions, we made the following conclusions.
First: it turns out that two persons are involved in the court session of Razgildeyev’s case as the accusing party and they are Prosecutor K. Gabrielyan and his deputy V. Mirzoyan.
Second: for the postponement of the first session, K. Gabrielyan reasoned that he was on vacation without presenting any information on the possibility of the second accusing prosecutor replacing him.
Third: Informing about the postponement of the court session for the second time via “DataLex”, Gabrielyan justifies it by the condition of the accusing prosecutor’s deputy participating in the attestation. This note is what informs us that there is a second accusing prosecutor involved.
Let us go back to October 25 court session, where, in case the participation of the second accusing prosecutor V. Mirzoyan was impossible, K.Gabrielyan himself could have participated, taking into consideration the fact that the session was scheduled on October 25, i.e. 50 days after his vacation, which means that he was already on duty.
According to lawyer Arayik Zalyan, the reasons for both September 6 and October 25 sessions not taking place is that A. Razgildeyev is in the territory of the Russian military base instead of being transferred to the RA appropriate penitentiary institution. This impedes the provision of full, objective and comprehensive investigation established under Article 17 of the RA Criminal Procedure Code, which we have already touched upon in our previous publications.
“It is a fact that the serviceman serves in the Russian military base located in the territory of the RA and the crime was committed in the RA territory , in Gyumri, against a Gyumri resident and not in the military base territory. Therefore, our claim that the investigation be conducted in the frame of the RA procedural legislation, RA legal acts and that arbitrariness be eliminated, is absolutely legal”, says Arayik Zalyan.
It should be mentioned that on April 19, 2019, Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan, lawyers at Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, sent a letter to Arman Tatoyan, Human Rights Defender, requesting to provide information on the actions taken to visit A. Razgildeyev in the Russian military base No. 102. According to the Human Rights Defender, those actions started on December 14, 2018.
On May 30, 2019, the Human Rights Defender informed in a response letter that they continued the launched discussion procedure pertaining to the fact of J. Ghukasyan’s death case, in the frame of which they had sent relevant letters to the RA Prosecutor General and Chairman of the Investigative Committee. The Human Rights Defender also informed that works were being conducted aimed at making a visit to the place of deprivation of liberty of Razgildeyev, talking to him and observing his detention conditions, which was, by the way, recommended to the Human Rights Defender by HCA Vanadzor.
Since May 30 until now, 5 months later, the Human Rights Defender has still not responded to HCA Vanadzor lawyers’ letter. On October 25, 2019, our lawyers again sent a letter to the Human Rights Defender and requested information regarding the letters sent to the RA Prosecutor General, Chairman of the RA Investigative Committee, as well as the process of the work done with the purpose of making a visit to the place of  deprivation of liberty of Razgildeyev.
“These contradictions may be a result of uncertainty or inability. The State, in the face of the state accusing party, probably cannot provide the accused serviceman’s (who is held in the Russian military base) presence in the court. How long are they going to postpone court sessions with such illogical justifications”, says Artur Sakunts, Chairman of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor.
Summing up the aforementioned, that is to say, the fact that for nearly one year, the Human Rights Defender has not been able to visit and talk to Razgildeyev, who serves his sentence in the Russian military base, as well as observe his detention conditions, the fact that the state accusing party cannot provide the presence of the accused Razgildeyev in the court, our suspicions become more than substantiated. Might Andrey Razgildeyev not be presented to the RA Court or might there be negotiations held to conduct the RA court sessions in the territory of the Russian military base?