Փաստաբան Արտակ Ոսկանյանը դատարանի դահլիճում վկային վիրավորելու համար հայտնվել է պատասխանողի կարգավիճակում, բայց դատարան չի ներկայանում
October 5, 2018
Երեկ՝ 2018 թ. հոկտեմբերի 4-ին, Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացավ Քրիստինե Մխիթարյանի հայցի քննությունը, որով նա փոխհատուցում է պահանջում փաստաբան Արտակ Ոսկանյանից դատարանի դահլիճում իրեն վիրավորելու և զրպարտելու համար:
Միջադեպը տեղի է ունեցել 2017 թ. նոյեմբերի 27-ին, երբ Քրիստինե Մխիթարյանը մեկ այլ գործով վկայի կարգավիճակով հարցաքննվելիս է եղել դատարանում, իսկ փաստաբան Արտակ Ոսկանյանը ներգրավված է եղել որպես պաշտպան և հարցեր է ուղղել վկային:
Երեկ կայացած դատական նիստին պատասխանող Արտակ Ոսկանյանը կրկին դատարան չէր ներկայացել. դատարանի տեղեկություններով՝ նա դատական նիստի մասին ծանուցումը ստացել է դեռևս 2018թ. հուլիսին, բայց չի ներկայացել դատարան և ոչ էլ դիմել է նիստը հետաձգելու հարցով:
Դատական նիստին մասնակցում էին հայցվոր Քրիստինե Մխիթարյանն ու նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը:
Վերջինս ներկայացրեց հայցի հիմքերն ու առարկան և քանի որ Արտակ Ոսկանյանը իր հայցադիմումի պատասխանում նշել էր, որ իրեն անհասկանալի է՝ ինչն է վիրավորանք ու զրպարտություն համարել հայցվորը, Արայիկ Զալյանը դրա շուրջ հստակեցումներ արեց: Արտակ Ոսկանյանի հնչեցրած արտահայտության շուրջ, որը հայցվորը վիրավորանք է համարել, Ա. Զալյանը ներկայացրեց նաև բառարաններից քաղվածքներ: Դատարանն առաջարկեց հայցադիմումի հստակեցումները գրավոր ներկայացնել և դրա համար հայցվորի ներկայացուցչին 20 րոպե ժամանակ տրամադրեց:
Հստակեցումները գրավոր ձևով ստանալուց հետո դատարանը անհրաժեշտ համարեց պատասխանողին հնարավորություն տալ դրանց ծանոթանալու: Արայիկ Զալյանը ևս համակարծիք էր:
Դատական նիստը հետաձգվեց և հաջորդ նիստը նշանակվեց 2018թ. նոյեմբերի 20-ին՝ ժամը 17:00-ին:
Նշենք, որ դատարանն արգելեց լուսանկարել դատական նիստը՝ պատճառաբանելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է հարցնել բոլոր կողմերի կարծիքը, իսկ պատասխանողը դատարան չի ներկայացել, և նրա կարծիքն իմանալ հնարավոր չէ:

Lawyer Artak Voskanyan is in the position of a defendant for insulting a witness in the courtroom, but does not appear before the Court
Yesterday, on October 4, 2018, Lori Region General Jurisdiction Court held the examination of Kristine Mkhitaryan’s claim, with which she demanded compensation from lawyer Artak Voskanyan for insulting and slandering her in the courtroom.
The incident took place on November 27, 2017, when Kristine Mkhitaryan was being interrogated in the Court as a witness for another case and lawyer Artak Voskanyan was involved as a defender and gave questions to the witness.
Once again, defendant Artak Voskanyan did not appear before the court during the court session yesterday. According to the Court’s information, he received the notice of the court session in June, 2018, but neither appeared before the Court, nor requested to postpone the court session.
Plaintiff Kristine Mkhitaryan and her representative – HCA Vanadzor lawyer - Arayik Zalyan took part in the court session.
The latter presented the grounds and the subject of the claim and since Artak Voskanyan mentioned in his response to the claim that he did not understand what the plaintiff considered insult and slander, Arayik Zalyan made clarifications on it.  Arayik Zalyan also presented dictionary extracts concerning the expressions made by Artak Voskanyan which the plaintiff considered as insult. The Court suggested presenting clarifications of the claim in a written form and with that purpose the representative of the plaintiff was provided with 20 minutes’ time.
Having received the clarifications in a written form, the Court considered it necessary to give the defendant an opportunity to familiarize with them. Arayik Zalyan also shared the same opinion.
The Court session was postponed and the next session was scheduled for 5:00 p.m. on November 20, 2018.
It should be mentioned that the Court forbade taking photos of the court session reasoning that it was necessary to ask the opinions of all the sides, but since the defendant had not appeared before the Court, it was impossible to know his opinion.