Զինծառայողը զորակոչվելուց 1.5 տարի անց զինծառայությանը ոչ պիտանի է ճանաչվել և վաղաժամ զորացրվել
2017թ. ամառային զորակոչի ընթացքում մի շարք առողջական խնդիրներով զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչված Ա. Դ.-ն զորակոչվելուց 1.5 տարի անց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աջակցության արդյունքում զինծառայությանը ոչ պիտանի է ճանաչվել:
Այս մասին, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի գրություններին ի պատասխան, հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Գ. Հայրապետյանը 2019թ. հունվարի 9-ին թվագրված գրությամբ:
Սպլենոմեգալիա, լյարդի ցիտոլիտիկ համախտանիշ, հիպերբիլիռուբինեմիա ախտորոշումներով Ա. Դ.-ն նախ 5 ամսով բուժման նպատակով տարկետում է ստացել, ապա առանց բուժում ստանալու և առողջական վիճակի բարելավման՝ 2017թ. ամառային զորակոչի ընթացքում զինծառայությանը սահամանփակումով պիտանի ճանաչվել և զորակոչվել ՀՀ զինված ուժեր: Զորակոչվելուց ի վեր նա անընդհատ գտնվել է բժիշկների հսկողության տակ, անցել հետազոտություններ, բուժում ստացել:
Զորակոչվելուց 1 ամիս անց Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելուց հետո հետազոտությունների արդյունքում ՀՀ ՊՆ ռազմաբժշկական հանձնաժողովի կողմից ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար, սակայն ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի նիստին ներկայացվելուց հետո կրկին զինծառայությանը սահամանափակումով պիտանի է ճանաչվել և տեղափոխվել զորամաս։
Զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու՝ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի՝ 2017թ. հուլիսի 13-ի որոշումը կայացվել է նրա ախտորոշումների միակողմանի գնահատման արդյունքում. Հանձնաժողովն անտեսել է ակնհայտ հիվանդությունները և հիմնվել դրանց մի մասի վրա միայն:
Ա. Դ.-ի իրավունքների պաշտպանությունը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն ստանձնել է 2018թ. փետրվարից և զինծառայողին անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունների ենթարկելու ու զինծառայությանը նրա պիտանիության հարցը վերանայելու նպատակով դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վ. Սարգսյանին: 2018թ. մարտի 12-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը պատասխանել է, որ զինծառայողն անցել է հետազոտություններ և բուժում, և վերափորձաքննության անհրաժեշտություն չի տեսել:
Չնայած նրա այդ պնդումներին՝ Ա. Դ.-ի hայրը հայտնել է, որ որդու վիճակն ավելի է վատթարացել, ուշագնացության դեպքեր են եղել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2018թ. հուլիսի 6-ին կրկին դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, այս անգամ՝ նախարար Դ. Տոնոյանին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից նախ տեղեկացրել են, որ զինծառայողը հետազոտութուններ ու բուժում է անցնում, ապա 2019թ. հունվարի 9-ին հայտնել են, որ բուժում ստանալուց հետո կրկին ներկայացվել է փորձաքննության ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողով և զորակոչվելուց 1.5 տարի անց զինծառությանը ոչ պիտանի է ճանաչվել և վաղաժամ զորացրվել:

1.5 years after the conscription, the serviceman was recognized not fit for military service and was demobilized ahead of time
During summer 2017 call-up, A.D., who had a number of health problems, was recognized fit for military service with limitation. 1.5 year after the conscription, due to the support of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, he was recognized unfit for military service.
Chief of the Ministry of Defence Apparatus G. Hayrapetyan informed about this in his letter dated January 9, 2019, written in response to HCA Vanadzor letters.
A.D., who was diagnosed with splenomegaly, liver cytolysis syndrome, hyperbilirubinemia, first got a deferment of 5 month to get a treatment and then, without getting a treatment and improvment of his health state, during summer 2017 call-up was recognized fit for military service and was conscripted to the RA armed forces. Since being conscripted, he was constantly under the control of doctors, underwent examinations and got a treatment.
A month after the conscription, after being transferred to Yerevan Central Clinical Military Hospital, as a result of examinations, RA Ministry of Defence military medical commission recognized him unfit for military service. However, after being presented to the RA Ministry of Defence central military medical commission session, he was again recognized fit for military service with limitation  and was transferred to the military unit.
Central Medical Commission’s decision dated July 13, 2017, on recognizing A.D. fit for military service with limitation was made based on the one-sided assessment of his diagnoses. The commission ignored obvious diseases and took only some of them as a basis.
In February 2018, HCA Vanadzor undertook the protection of A.D.’s rights and applied to the RA Minister of Defence V. Sargsyan claiming to provide necessary medical examinations and review the matter of his fitness for military service. On March 12, 2018, RA Chief of the General Staff of the Armed Forces replied that the serviceman underwent examinations and a treatment and did not see a necessity of reexpertise.
Despite his claims, A.D.’s father informed that his son’s state got worse and there were cases of losing consciousness.
On July 6, 2018, HCA Vanadzor  again aplied to the RA Ministry of Defence, this time to minister D. Tonoyan.
First, RA Ministry of Defence informed that the serviceman was undergoing examinations and treatment, after which, on January 9, 2019, they informed that after getting a treatment, he was again presented to the expertise of RA Ministry of Defence central military medical commission and 1.5 year after his conscription, he was recognized unfit for military service and was demobilized ahead of time.