- Ով գումար ունի, կարող է ազատվել, իսկ ով չունի՝ խնդրով պե՞տք է ծառայի
«Ըստ օրենքի՝ ազատվում է 7.5 ից, սակայն քանի որ Էրիկի մոտ 7 է, իրենք մտածում են, որ պետք է գնա։ Բայց բժշկուհին ասում է՝ ի՞նչ տարբերություն՝ 7, թե 7․5, իր աչքը հեռատեսություն է, որը տատանվում է, նույնիսկ 6 տարեկանից իր մոտ եղել է 8․5՝ անկետան ունենք», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Դավթյանը։
«Հիմա սահմանափակում գրվում է, բայց ես ինչքանո՞վ վստահ լինեմ, որ էդպես կլինի, որովհետև շատ եմ լսում, որ ոչ մի սահմանափակում չկա», - մտահոգություն է հայտնում մայրը:
«Բժշկուհին ասում է՝ մենք կարող ենք տարբեր աչքով տեսնել, ես կարող է տեսնեմ 6․5, դու՝ 7, ես էլ ասում եմ՝ դե եկեք հիմնվենք սարքի վրա», - ասում է Նելլի Դավթյանը։
«Ես գնացի զինկոմիսարիատ, պետի հետ խոսեցի։ Ասում եմ՝ ո՞նց է լինում, որ ձեր ուղարկած հիվանդանոցներն ասում են՝ պիտանի է, տանում եմ Մալայան, այնտեղ ասում են՝ ինքը ոչ պիտանի է», - հարց է բարձրացնում Էրիկ Ավագյանի մայրը։
«Ես իմ հայրենիքը սիրում եմ և կուզենայի, որ իմ տղան, եթե առողջ լիներ, խնդիր չկա, բայց որ ունի տեսողական խնդիր ու, ընդ որում, այս խնդրով ազատվում է, ես չեմ ուզում, որ իմ տղան ծառայի», - ասաց Նելլի Դավթյանը։
«Խնդիրներն, ըստ էության, շատ նման են այն խնդիրներին, որոնք եղել են նախորդ զորակոչերին», - «Ազատության»-ն ասաց Մովսեսյանը։
«Պետք են արդյունավետ, համալիր, օբյեկտիվ հետազոտություններ իրականացնել, պետք է զորակոչիկների առողջական թղթերում արտացոլված լինի իրենց իրական առողջական վիճակը և, բնականաբար, թե՛ բուժհաստատությունները, թե՛ զինկոմիսարիատները որևէ իրավասություն չունեն սխալ և թերի արդյունքներ ներկայացնել առողջական վիճակի վերաբերյալ», - ասաց իրավապաշտպանը։

“According to law, persons having +7.5 eyesight are released from the army, but as Erik has about +7, they think he should serve. But the doctor says, there is no difference between having 7 or 7.5 eyesight, he has farsightedness, which fluctuates, even at the age of 6, he had 8.5 farsightedness, they have the questionnaire.” Davtyan said in an interview with "Azatutyun".
The doctor says “Each of us can see differently, I can see 6.5, you 7,  "Well, I say, let's rely on the device," says Nelly Davtyan.
I went to the military commissariat and talked with the head. I said how it could happen that the hospitals you referred my son to state that he is fit, then I take him to Malayan, and their doctors say that he is not fit for military service,”  Erik Avagyan's mother raises the question.
The military commissariat's response was one: you can go to court. The mother will do so, but until then, she says, she would like her son to serve, she's just not sure it would be good for her son, moreover, she fears that her son's health will worsen even more in the army.
"I love my homeland and I would like my son to be healthy, there would be no problem, but since he has eyesight problems and has been exempted due to this problem, I do not want my son to serve," said Nelly Davtyan.
Years ago, his son's eye doctor urged them to release their son from physical education classes and explained that physical exertion is forbidden for him.
"They must carry out effective, comprehensive, and objective medical examinations, the real health condition of conscripts must be reflected in their health papers and certainly, both the medical facilities and military commissariats have no authority to present wrong or incomplete results regarding the health condition.” said the human rights defender.