Ոստիկանության Լոռու վարչությունում խոշտանգման դեպքով քրեական գործ է հարուցվել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Լրատվամիջոցները մեր մասին | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Տեսադարան
Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությունում խոստովանական ցուցմունք կորզելու նպատակով Վանաձորի քաղաքացուն խոշտանգել են, հայտարարում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը: Սա Ոստիկանության նույն վարչությունում այս տարի տեղի ունեցած արդեն երկրորդ դեպքն է, որի մասին իրավապաշտպան կազմակերպությունն ահազանգ է ստանում:
«Երկուսն էլ նույն սցենարով են, երկուսն էլ ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակ են ունեցել», - «Ազատությանը» փոխանցեց քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանող փաստաբան Անի Չատինյանը:
Դեպքերից մեկը տեղի է ունեցել հունվարի 10-ին, պատմում է Չատինյանը: Լուսադեմին տուն են այցելել ու քաղաքացուն հրավիրել Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչություն, որտեղ էլ, ըստ փաստաբանի, ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակով բռնություն ու անմարդկային վերաբերմունք է դրսևորվել:
Բռնության ենթարկված անձը հրաժարվեց հարցազրույցից, բայց իրավապաշտպանին հայտնել է, որ իրեն ոտքերով ու ձեռքերով հարվածել են, նվաստացրել սեռական բնույթի հայհոյանքներով:
«Ամենավերջին ձևերով և ամենանվաստացնող տեսակի վերաբերմունքի կիրառմամբ անձի արժանապատվությունը նվաստացվել է», - նշեց Անի Չատինյանը:
Փաստաբանն ասում է՝ բռնությունն ու նվաստացումներն ակնհայտորեն քաղաքացուց ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակ են ունեցել: Ավելին, քաղաքացուն Վանաձորում չբացահայտված երեք հանցագործություն են «առաջարկել»՝ դրանցից մեկն «ըստ ճաշակի» ընտրելու և դրա մասին խոստովանական ցուցմունք տալու համար. - «Ըստ ճաշակի» ընտրել որևէ արարք և խոստովանել՝ գողություն կամ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության հետ կապված: [...] Եվ սպառնալիք է նշվել, որ միևնույն է՝ որևէ ձևով պետք է, այսպես ասած, փակեն իրեն, գործ պետք է հարուցվի»:
Ի վերջո քաղաքացուն ձերբակալելու որոշում են կայացրել՝ ապօրինի թմրանյութ պահելու կամ շրջանառելու կասկածանքով, չնայած ոչ բերման ենթարկվածն է ինքնախոստովանական ցուցմունք տվել, ոչ էլ նրա մոտ թմրանյութ է հայտնաբերվել:
«Որևէ առարկա, որևէ արգելված իր կամ որևէ հանցագործության հատկանիշ չի հայտնաբերվել: Խուզարկություն իրականացվել է, գրպանում եղել են թույլատելի իրեր, մասնավորապես՝ գումար և անձնական օգտագործման հեռախոս և այլն», - ընդգծեց Չատինյանը՝ հավելելով. - «Այս պահի դրությամբ նրա վերաբերյալ որևէ քրեական գործ հարուցված չէ, և որևէ քրեական գործով չի անցնում»:
Քաղաքացու հարազատներն են դիմել իրավապաշտպան կազմակերպությանն օգնության խնդրանքով:
Կազմակերպությունը ձերբակալման որոշումը բողոքարկել է դատարանում, որն էլ ոչ իրավաչափ է համարել այն, չեղարկել, ու քաղաքացին դատարանի դահլիճից ազատ է արձակվել: Դրանից հետո՝ նույն օրը, բժիշկներն են եզրակացություն տվել, որ վանաձորցի երիտասարդը գլխուղեղի ցնցում և կրծքվավանդակի սալջարդ է ստացել:
«Ոստիկանությունում ձերբակալվելուց հետո և բռնության կիրառումից անմիջապես հետո, երբ քույրը գնացել է բաժին և բաժնում, այսպես ասած, խլել ձեռքներից, որ ավելի անմարդկային վերաբերմունք չկիրառվի, դրանից հետո շտապօգնության մեքենայով հիվանդանոց է տեղափոխվել, որտեղ քաղաքացու մոտ արձանագրվել են ուղեղի ցնցում, սալջարդեր, և այլն», - պատմեց Անի Չատինյանը:
Վանաձորի բժշկական կենտրոնն այս մասին ահազանգել է ոստիկանություն, նաև ՀՔԱՎ-ն է հանցագործության մասին հաղորդում տվել, որոնց հիման վրա էլ քրեական գործ է հարուցվել: Քննչական կոմիտեից «Ազատությանն» ասացին, որ գործը նախաքննության փուլում է, դեռ մեղադրյալներ չկան: Իրավապահները չեն հայտնում՝ արդյոք դեպքին մասնակցած քրեական ոստիկանների ծառայությունը կասեցված է, կամ ծառայողական քննություն իրականացնելու միջնորդություն կա. - «Քանի որ այս պահին նախաքննությունը շարունակվում է, ու անհրաժեշտ գործողություններ են կատարվում, Ձեր նշած հարցերի հետ կապված ոչ մի տեղեկատվություն չունենք այս պահին: [Մեղադրյալներ] այս պահին չկան»:
Ինչո՞ւ է վանաձորցի երիտասարդը հայտնվել ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում: Ինչո՞ւ են որոշել նրա հետ կապել քաղաքում չբացահայտված հանցագործությունները: Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նրա ձերբակալման որոշումը բողոքարկելիս այս հարցը բարձրացրել է դատարանում, բայց Ոստիկանության ներկայացուցիչն այդպես էլ չի պատասխանել: Նշել է միայն, թե ամիսներով հետևել են քաղաքացուն և օպերատիվ տեղեկություններ ստացել, որ նա հանցագործություն է կատարել:
«Բայց իմ հարցին, թե ի՞նչ հանցագործություն է կատարել, և ինչպե՞ս եղավ, որ բաժնում արդեն չբացահայտվեց կատարված հանցագործությունը, բնականաբար, լռում են, որովհետև տեղեկատվությունը կեղծ է, չկա նման ինֆորմացիա և մտացածին է», - ասաց Անի Չատինյանը:
Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությունում տեղի ունեցած մյուս դեպքում մեկ այլ վանաձորցի հայտնել է, թե իրեն ևս խոշտանգել են: Հասարակական կազմակերպությունը ճշտում է հանգամանքները՝ քաղաքացու իրավունքները պաշտպանելու համար:

A criminal case has been initiated in the Lori Regional Police Department
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor announces that a citizen of Vanadzor city has been tortured in the Lori regional Police Department for confession extraction. This is the second case already taking place at the same Police department, about which the human rights organization receives an alert.
“Both of them have the same scenario, both aimed to extract confessions,” Ani Chatinyan, a lawyer defending the rights of citizens mentioned in an interview with “Azatutyun”.
One of the incidents took place on January 10. According to Chatinyan, police officers visited the citizen’s home at dawn and invited him to the Lori Regional Police Department, where they used violence and inhumane treatment to force a confession.
The person subjected to violence refused to give an interview but told the human rights defender that he was kicked, beaten, and humiliated with sexual insults.
“The dignity of the person has been humiliated in the most extreme ways and with the use of the most humiliating type of treatment,” Ani Chatinyan noted.
The lawyer says that the violence and humiliation were intended to extract confessions from the citizen. Moreover, the citizen was given a choice to “confess” to one of three unsolved crimes in Vanadzor, choosing one “to taste,” as the police reportedly put it—relating to either theft or drug trafficking.[…] And a threat was mentioned that no matter what, they must, so to speak, close him in some way, a case must be initiated.”
Eventually, they made a decision to arrest the citizen on suspicion of possessing or distributing illegal drugs, despite the fact that no confession had been made and no drugs were found on him․
“No objects, no prohibited items, or any signs of a crime were found. A search was conducted, and there were permissible items in his pocket, in particular, money and a personal phone, etc.,” Chatinyan emphasized, adding: “At the moment, no criminal case has been initiated against him, and he is not involved in any criminal case.”
The relatives of the citizen applied to the human rights organization to seek help.
The organization appealed the arrest decision at the court, which was considered illegal, overturned it, and the citizen was set free from the courtroom. After that, on the same day, the doctors gave the same conclusion, that the citizen of Vanadzor had suffered a concussion and chest contusions.
“After being arrested by the police and immediately after the use of violence, when his sister went to the department and, so to speak, took him out of their hands so that no more inhumane treatment would be applied, he was taken to the hospital by ambulance, where the citizen was diagnosed with a concussion, bruises, etc.,” Ani Chatinyan said.
Vanadzor Medical Center has reported it to the police, as well as HCAV has filed a crime report based on which a criminal case has been initiated. The Investigative Committee told “Azatutyun” that the case is in the pre-investigation phase and that there are no defendants yet. The law enforcement bodies do not mention whether the service of the police officers who participated in the incident was suspended or if there is a petition to conduct a service investigation. “Since at this moment, the pre-investigation continues and the necessary actions are being carried out, right now, we do not have any information about the questions that you have mentioned. (Right now, there are no defendants).
The reason why the young man from Vanadzor was targeted by the police remains unclear. It is also unknown why authorities attempted to link him to unsolved crimes in the city. When the human rights organization raised this issue in court while appealing his arrest, the police representative failed to provide a clear answer, only stating that the citizen had been under surveillance for months and that they had received “operational information” about his involvement in a crime.
“But when I asked what crime he had committed and why it wasn’t clarified at the police station, of course, they remained silent—because the information was false, nonexistent, and fabricated,” Chatinyan asserted.
In another case at the same Lori Regional Police Department, another Vanadzor resident has also reported being tortured. The human rights organization is currently verifying the details to ensure the protection of the citizen’s rights.