Արդյո՞ք վերադասի կամ անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը հանրային ծառայողի ծառայության դադարեցման հիմք սահմանելը համահունչ է ՀՀ օրենսդրությանն ու ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է դիրքորոշում՝ ՀՀ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերի վերաբերյալ։
Դիրքրոշմամբ անդրադարձել ենք այն հարցին, թե արդյոք վերադասի կամ անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը հանրային ծառայողի ծառայության դադարեցման հիմք սահմանելը համահունչ է աշխատանքի ազատ ընտրության մաս կազմող՝ աշխատանքից ազատելու արգելքի՝ Օրենքի 12-րդ հոդվածում ամրագրված հանրային ծառայության սկզբունքներին, ինչպես նաև ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին։
«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի վերլուծությունից բխում է, որ․
1․վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձը կարող է փոփոխվել քաղաքական ուժերի հարաբերակցության փոփոխության արդյունքով, և
2․ վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի վերադասի (կամ) անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը ինքնաշխատ, այսինքն՝ պարտադիր կարգով վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձին դարձնում է ժամանակավոր պաշտոնակատար, որն էլ շարունակում է պաշտոնավարել մինչև իր պաշտոնում նոր նշանակում կատարելը։
Դատական պրակտիկայում Օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերը դիտարկվում են որպես աշխատանքային հարաբերությունների դադարեցման ինքնուրույն, առանձին հիմքեր և վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի հետ աշխատանքային հարաբերությունների դադարեցման համար պարտադիր չէ Օրենքի 31-րդ հոդվածով սահմանված անհամատեղելիության պահանջների խախտման կամ Աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածում ամրագրված հիմքերից որևէ մեկի առկայությունը։
Վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի քաղաքական վերադասի (կամ) անմիջական քաղաքական ղեկավարի փոփոխության դեպքում վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձի հետ աշխատանքային հարաբերությունների լուծումը միայն նորանշանակ ղեկավարի կամայական, սուբյեկտիվ հայեցողությամբ, առանց օբյեկտիվ հիմքի, համահունչ չէ Օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված հանրային ծառայության սկզբունքներին, քանի որ հանրային ծառայությունը հիմնվում է արժանիքների և մասնագիտական ընդունակությունների վրա հիմնված գործառույթների կատարման, հանրային ծառայության կայունության և անհիմն  միջամտության հիմնարար սկզբունքների վրա, իսկ վերադասի կամ անմիջական ղեկավարի փոփոխությունը հանգեցնում է կամայական միջամտության, պետական կամ հանրային ծառայության անկայունության և հանրային ծառայողի պարտականությունների կամ վարքագծի հետ չկապված պատճառներով ծառայության դադարեցման։
Վերանայված Եվրոպական սոցիալական խարտիան բոլոր աշխատողների, այդ թվում՝ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձանց աշխատանքային հարաբերությունների «դադարեցումը» կապում է միայն աշխատողի կարողությունների կամ վարքագծի հետ կապված պատճառների հետ, այլ կերպ ասած՝ աշխատողից անկախ պատճառնելով աշխատանքային հարաբերությունների դադարեցում չի թույլատրվում, ուստի՝ այս համատեքստում Օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերում ամրագրված կարգավորումները որպես աշխատանքային հարաբերությունների դադարեցման առանձին, ինքնուրույն հիմքեր դիտարկելը, չի համապատասխանում միջազգային իրավական պրակտիկային։
Ըստ այդմ՝  «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերը հակասում են «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածին, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, Սահմանադրության 57-րդ և 81-րդ հոդվածներին և Եվրոպական սոցիալական խարտիայի 24-րդ հոդվածներին։
Այսպիսով՝ անհրաժեշտ է վերանայել նշված իրավակարգավորումները՝ դրանք համապատասխանեցնելով ՀՀ Սահմանադրությանը և աշխատանքային իրավունքի պաշտպանության ոլորտում ձևավորված միջազգային իրավական չափանիշներին։

Is determining the change of the superior or immediate supervisor as a ground for terminating the public servant’s service in line with the RA legislation and international obligations undertaken by the RA
HCA Vanadzor hereby presents its position on Article 6 clause 2 and clause 3 of the RA Law on Public Service.
In this position we address the question whether determining the change of the superior or immediate supervisor as a ground for terminating the public servant’s service is in line with international obligations undertaken by the Republic of Armenia and public service principles of the prohibition to dismiss an incumbent – enshrined in Article 12 of the Law – which is part of free choice of employment.
It stems from the analysis of Article 6 of the RA Law on Public Service that
1․an administrative official may be replaced as a result of the change in the ratio of political forces, and
2․ change of an administrative official’s superior or immediate supervisor automatically, i.e., in a compulsory procedure, makes the administrative official a temporarily acting incumbent, who holds the office until a new incumbent is employed for that position.
The judicial practice views part 2 and part 3 of Article 6 of the Law as independent, separate grounds for halting employment, and violation of incompatibility requirements set by Article 31 of the Law or a ground enshrined in Article 113 of the Labor Code should not necessarily be in place for termination of labor relations with an administrative official.
Termination of labor relations with an administrative official in case of the change of the administrative official’s political superior or immediate supervisor only at the arbitrary, subjective discretion of the newly appointed head, without an objective ground, is not in line with the public service principles set in Article 12 of the Law, since public service is based on performance of functions based on merit and professional competence, basic principles of public service stability and ungrounded interference. Whereas, change of the superior or immediate supervisor leads to arbitrary interference, instability of state and public service and termination of service for reasons not related to obligations or conduct of the public servant.
The Revised European Social Charter states that termination of labor relations of public servants should be conditioned only by the employee’s capacity or conduct; in other words, it is not admissible to terminate employment for reasons not related to the employee. Therefore, in this context, it goes against international legal practice to view regulations enshrined in part 2 and part 3 of Article 6 of the Law as independent, separate grounds for employment termination.
Thus, part 2 and part 3 of Article 6 of the Law on Public Service contradict Article 12 of thr Law on Public Service, part 2 of Article 6 of the Law on Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings, Article 57 and Article 81 of the Constitution and Article 24 of the European Social Charter.
It is therefore necessary to review the aforementioned legal regulations by making them in line with the RA Constitution and international legal standards formed in labor rights protection sphere.