ԿՈՉ Հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակելու, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմից զինվորականների և քաղաքացիական անձանց աճյունները վերադարձնելու ուղղությամբ անհապաղ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին
December 1, 2020
Խաղաղասիրություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Համատեղ | Հայտարարություններ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զինված ուժերը լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեցին Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) նկատմամբ: 44-օրյա զինված հակամարտության ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում էին Արցախի խիտ բնակեցված քաղաքային և գյուղական բնակավայրերը՝ օգտագործելով ծանր զինատեսակներ, այդ թվում՝ համազարկային հրթիռային կրակի «Սմերչ» և «Գրադ» համակարգեր, ինչպես նաև մեծաթիվ անօդաչու թռչող սարքեր՝ հարձակումներում ուղղակիորեն թիրախավորելով քաղաքացիական անձանց, քաղաքացիական օբյեկտները և ենթակառուցվածքը:
Հարկ է ընդգծել, որ քաղաքացիական օբյեկտների և ենթակառուցվածքի դեմ լայնորեն կիրառվում էին նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն արգելված կասետային զինատեսակներ, հատկապես՝ Ստեփանակերտում, ինչի հետևանքով ոչ միայն պատճառվեցին զանգվածային ավերածություններ, այլ նաև՝ բնակավայրերում չպայթած զինամթերք մնաց՝ լրացուցիչ ռիսկեր առաջացնելով քաղաքացիական բնակչության համար: Արցախում կլաստերային զինատեսակների կիրառությունն հաստատվել է նաև մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների կողմից: 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ից սկսած՝ ադրբեջանական զինված ուժերն այրող զինատեսակներ էին կիրառում՝ առաջացնելով մեծամասշտաբ անտառային հրդեհներ և վտանգելով թե՜ մարդկային կյանքը, թե՜ շրջակա միջավայրը: Նախնական տեղեկությունները և արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ հրդեհները և վերքերն հավանաբար պատճառվել են սպիտակ ֆոսֆորի կիրառության հետևանքով:
Զինված հակամարտության ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի գործած պատերազմական հանցագործությունների ցանկը ներառում է նաև Ադրբեջանի հսկողության տակ հայտնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների սպանությունը և խոշտանգումը:
Մարդու իրավունքների այդօրինակ աղաղակող խախտումների մի քանի օրինակներ ներկայացված են ստորև:
2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Հադրութ քաղաքում գտնվող իրենց տան մեջ սպանվեցին հաշմանդամություն ունեցող անձը և նրա տարեց մայրը:
2020 թվականի հոկտեմբերի 15-ին սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին տեսահոլովակներ, որոնցում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը Հադրութ քաղաքում նվաստացնում և սպանում Հադրութ քաղաքի և Տայք գյուղի երկու բնակիչների։ Նրանց սպանելուց զատ՝ ադրբեջանական զինծառայողները նրանց ձեռնաշղթաներ հագցրած վիճակում սպանել էին՝ փաթաթելով Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի դրոշներով՝ այդ կերպ նպատակ ունենալով ատելություն ի ցույց դնել հայերի նկատմամբ։
2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկություններ հրապարակեց ադրբեջանական բանակի սպայի կողմից հայ զինվորի գլխատելու վերաբերյալ։ Այդ տեղեկությունների համաձայն՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողը զանգահարել էր տվյալ հայ զինվորի եղբորը և ասել, որ վերջինիս եղբայրն իրենց վերահսկողության ներքո է, իրենք նրան գլխատել են և նրա լուսանկարը տեղադրելու են սոցիալական ցանցում։ Դա արվել էր՝ նպատակ ունենալով ծանր տառապանք պատճառել ընտանիքի անդամներին։ Հետո՝ մի քանի ժամ անց, եղբայրը գտել էր իր սպանված եղբոր լուսանկարը վերջինիս պատկանող սոցիալական ցանցի օգտահաշվում։ Սոցիալական ցանցերում հրապարակվել են Արցախի պաշտպանության բանակի զինվորների գլխատման այլ դեպքեր ևս։
Տեղեկություններ ստացվեցին այն մասին, որ Տող գյուղ ներթափանցած դիվերսիոն խումբը սպանել էր երկու քաղաքացիական անձանց՝ գլխատելով մեկին և կրակելով սպանելով մյուսին։ Եթե անձին գլխատել են կենդանի վիճակում, ապա դա նույնպես կյանքի իրավունքի և խոշտանգման արգելքի խախտում է։ Բացի դրանից, գլխատելու և լուսանկարը սոցիալական ցանցերում տեղադրելու փաստը նաև ծանր տառապանք է պատճառել տվյալ անձանց ընտանիքի անդամներին։
2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ին սոցիալական ցանցերում հայտնվեց մեկ այլ տեսանյութ, որում պնդում էին, որ ներկայացված են ըստ երևույթին դիտավորությամբ սպանված՝ Արցախի պաշտպանության բանակի գերեվարված զինծառայողներ։ Տեսանյութում երևում էին Արցախի պաշտպանության բանակի առնվազն 19 զինծառայողների մարմիններ, նրանցից ոմանք՝ ձեռնաշղթաներով, մյուսները՝ մերկ։ Զինծառայողներից ոմանց մարմինների գլուխներին տոպրակներ էին հագցված, իսկ ձեռքերը կապված էին մեջքի ետևում։ Տեսանյութի գեոլոկացիան Կովսականում (Զանգելան) էր, որը վերցված էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից։
Հրապարակայնորեն առկա տեղեկությունների համաձայն՝ առնվազն 3 քաղաքացիական անձ էր հայտնվել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։ Քաղաքացիական անձանցից մեկը՝ 85-ամյա Է.Բ.-ն, տեղափոխվել էր Հայաստան 2020 թվականի հոկտեմբերի 29 -ին, իսկ մյուս անձի՝ ադրբեջանական իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող 84-ամյա Մ.Մ.-ի մահվան փաստն արձանագրվել էր 2020 թվականի հոկտեմբերի 30-ին։ 2020 թվականի նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն տեղեկացրեց, որ 84-ամյա Մ.Մ.-ի վերադարձված դիակի հերձման նախնական արդյունքների համաձայն՝ մահը վրա է հասել բռնության հետևանքով՝ ուղեղի տրավմայի պատճառով։ Ավելին, 85-ամյա Է.Բ.-ն իր ցուցմունքում նշել էր ադրբեջանական իշխանությունների հսկողության տակ գտնվելու ընթացքում կիրառված դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերի մասին։ Կինը պատմել էր նաև, որ ոստիկանության բաժնում եղել են ազգությամբ հայ երկու քաղաքացիական անձինք, և որ ավելի ուշ ոստիկաններն իրեն հայտնել էին, որ այդ անձանց սպանել են։
2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ադրբեջանական «Կանալ 1» լրատվական ալիքը տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերի զինվորականներն Արցախի պաշտպանության բանակի համազգեստ կրող ութ անձանց հրամայում ասել «Ղարաբաղ-Ադրբեջան»։ Նրանցից մեկը կանգնած էր թեքված վիճակում՝ ցավի մեջ լինելու ակնհայտ նշաններով։ Ադրբեջանական սոցիալական ցանցերի օգտատերերի հրապարակած մեկ այլ տեսանյութում մի խումբ հայ զինվորների հրամայում էին ծնկաչոք լինել՝ ձեռքերը գլուխների ետևում, և բարձրաձայն արտաբերել «Ղարաբաղ-Ադրբեջան»։ Սոցիալական ցանցերում տեղադրված ևս մեկ տեսանյութում երևում էր Արցախի պաշտպանության բանակի զինվոր՝ ադրբեջանական զինվորականների վերահսկողության ներքո, ովքեր ոտքերով հարվածներ էին հասցնում նրա գլխին և հրամայում, որ հայհոյի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ այդ կերպ փորձելով նվաստացնել երկրի ղեկավարին և տվյալ անձին։ Տեսանյութում ակնհայտորեն երևում էր, որ զինվորը ցավի և սթրեսային վիճակի մեջ է։
2020 թվականի նոյեմբերի 1-ին Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից բռնված սիրիացի վարձկանն իր ցուցմունքում հայտնել էր, որ իրեն խոստացել են ամսական 2,000 ԱՄՆ դոլար Արցախում կռվելու համար, ինչպես նաև 100 ԱՄՆ դոլարի «պարգևավճար» «կաֆիրի» (անհավատի) գլխատված գլխի դիմաց։
2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին տեսանյութ հայտնվեց սոցիալական ցանցերում, որում երևում էր, թե ինչպես է մի տարեց մարդ անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվում ադրբեջանական զինծառայողների կողմից։ Ավելի ուշ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 19-ին, Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանն հայտարարեց, որ այդ անձը Շուշիի բնակիչ 80-ամյա Ջ. Տ.-ն է, ով չէր հասցրել հեռանալ Շուշիից և հայտնվել էր ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո։
2020 թվականի նոյեմբերի 22-ին շոկային տեսանյութ հայտնվեց սոցիալական ցանցերում, որում երևում էր, թե ինչպես է հայ քաղաքացիական անձը մերկ վիճակում կենդանի գլխատվում ադրբեջանական զինծառայողների կողմից։ Անձին կենդանի գլխատելու փաստն ակնհայտ է, քանի որ գլխատված գլխի զգայարանների գործառույթները դեռևս շարունակում էին ակտիվ մնալ։
2020 թվականի նոյեմբերի 23-ին մեկ այլ տեսանյութ հայտնվեց սոցիալական ցանցերում, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող հայ զինվորները նվաստացվում։ Մասնավորապես, նրանց թվում էր Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Է. Խ.-ն։ Տեսանյութում երևացող մյուս հայ զինվորների ինքնությունը դեռևս չի պարզվել։
2020 թվականի նոյեմբերի 23-ին հրապարակայնորեն առկա տեղեկությունների համաձայն՝ ինքնությունն հաստատված ռազմագերների թիվը գերազանցում է 60-ը։ Նախնական տվյալների համաձայն՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ են ավելի քան 100 հայ ռազմագերիներ։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության համաձայն, պետք է իրականացվի ռազմագերիների, պատանդների և ազատությունից զրկված այլ անձանց, ինչպես նաև մահացածների մարմինների փոխանակում։
Այս առումով մենք խորը մտահոգությամբ և ափսոսանքով ենք նշում, որ թե՜ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, թե՜ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տրամադրած պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն, և չնայած հարյուրավոր ընտանիքների կողմից ներկայացված անմիջական խնդրանքներին, ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող ռազմագերները դեռևս չեն փոխանակվել և/կամ վերադարձվել։ Ադրբեջանական իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տասնյակ աճյուններ չեն վերադարձվում իրենց ընտանիքներին՝ հնարավոր չդարձնելով կրոնական ծեսերին համապատասխան նրանց թաղումը։ Նմանապես, մահվան իրական վտանգի մեջ են հարյուրավոր քաղաքացիական անձինք և զինվորականներ, ովքեր հնարավոր է թաքնված են Արցախի Հադրութի շրջանի անտառներում, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։
Հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած վայրագությունների, ինչպես նաև աճյունների խեղման տեսանյութերը և լուսանկարները, որոնք շրջանառում են սոցիալական ցանցերում, խորացնում են ընտանիքների անդամների անհանգստությունը և տագնապը՝ կապված իրենց հարազատների գտնվելու վայրի և վերադարձի հնարավորության հետ։ Ավելին, պետության հովանավորությամբ տեղի ունեցող ռասայական խտրականությունը և ատելությունը, որը լայնորեն կիրառվել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից էթնիկ հայերի դեմ, հիմնավորում է հայաստանյան և միջազգային հանրության մտահոգությունները՝ կապված կենդանի կամ մահացած վիճակում ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված ցանկացած հայի խոշտանգելու, սպանելու և խեղելու բարձր հավանականության առկայության հետ։
Միջազգային հանրությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցները պետք է հրատապ կարգով ուշադրության արժանացնեն տվյալ իրավիճակը և ադրբեջանական իշխանությունների ստեղծած խոչընդոտները, ինչպես նաև կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն դրանց առնչությամբ՝ իրապես ցույց տալով, որ պատրաստ են պաշտպանել և երաշխավորել մարդու հիմնական իրավունքները և հավատարիմ մնալ իրենց հռչակած արժեքներին։
Մենք, քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, հարգալից կոչով դիմում ենք Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, որպեսզի վերջինս քայլեր ձեռնարկի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրով երաշխավորված հիմնական իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ և հորդորի ադրբեջանական իշխանություններին չխոչընդոտել ռազմագերների փոխանակումը, ինչպես նաև՝ միջազգային կառույցների ներգրավմամբ անվտանգ միջանցք բացել իր վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում գտնվող քաղաքացիական և այլ անձանց համար, վերադարձնել զինվորականների և քաղաքացիական անձանց աճյունները և դադարեցնել ռազմագերիների և այլ անձանց կյանքը և ֆիզիկական անձեռնմխելիությունն անմիջական վտանգի ենթարկող բոլոր գործողությունները։

Call for Immediate Action for the Exchange of Armenian Prisoners of War and Civilians and Return of the Corpses of Soldiers and Civilians from the Azerbaijani Control
On 27 September 2020, the Azerbaijani armed forces launched a widespread aggression against the Nagorno-Karabakh Republic (also known as Artsakh Republic). During 44 day armed conflict the Azerbaijani armed forces targeted densely populated communities and villages of Artsakh making use of heavy weaponry such as multiple rocket launchers “Smerch” and “Grad” as well as large number of unarmed aerial vehicles directly targeting civilians, civilian objects and infrastructure.
It should be emphasized that cluster munitions, prohibited under IHL, were also widely used against civilian objects and civilian population, especially in Stepanakert, the consequence of which was not only mass distractions, but also contamination of settlements with unexploded ordnance, posing additional risks for the civil population. The use of cluster munitions in Artsakh has been confirmed also by international human rights organizations. Starting from 30 October 2020 the Azerbaijani armed forces had been using incendiary weapons causing large scale fires of forests risking human life and environment. Based on the preliminary information and satellite images show that the fires and wounds might have been caused by use of white phosphorus.
War crimes committed by the Azerbaijani armed forces during the armed conflict encompass also execution and torture of civilians and prisoners of war under the control of Azerbaijan.
Examples of such blatant violations of human rights include:
The killing of a person with disability and his elderly mother in their home in Hadrut town on 10 October 2020.
On 15 October 2020 video clips were circulated on social media showing humiliation and execution of two residents of Hadrut town and Tayk village by Azerbaijani armed forces in Hadrut town. Not only they were executed but by wrapping handicapped men in the flags of the Republic of Armenia and Artsakh respectively, the Azerbaijani military personnel did it with an aim to demonstrate hatred against Armenians.
On 18 October 2020, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Mr. Arman Tatoyan publicized information in respect of beheading of an Armenian soldier by an Azerbaijani military officer. According to the information, on 16 October 2020, a member of the Azerbaijani armed forces called to the brother of the Armenian soldier at issue and told that his brother was under their control, they beheaded him and were going to post his photo on the social network. This was done to cause severe suffering to the family members. Afterwards, several hours later, the brother found the photo of his killed brother on the latter’s social media page. Other instances of beheading of Artsakh Defense Army soldiers were revealed in social media as well.
It was reported that a subversive group entered in Togh village killed two civilians beheading one and shooting the other. If beheaded alive, this also constitutes a violation of the right to life and prohibition of torture. In addition, the fact of beheading and posting the photo on social media also caused severe suffering to the family members.
On 30 October 2020, another video with an alleged deliberate killing of prisoners of war of Artsakh Defense Army appeared on social media. The footage showed at least 19 bodies of servicemen of Artsakh Defense Army some of them handcuffed and others naked. Some of the bodies of the military personnel had sacks on their heads and their hands were tied behind their backs. The geolocation of the footage was in Kovsakan (Zangelan) captured by Azerbaijani armed forces.
According to information available publicly there had been at least 3 civilians fallen under the Azerbaijani control. One of the civilians, 85-year-old E.B. was transferred to Armenia on 29 October 2020 and the other person, 84-year-old M. M. was reported dead on 30 October 2020 under the control of Azerbaijani authorities. On 05 November 2020, the Investigative Committee of Armenia informed that according to the preliminary results of autopsy of the returned body of 84-year-old M. M, the death was violent resulting from brain trauma. Moreover, 85-year-old E.B. told in her testimony about instances of ill-treatment under the control of the Azerbaijani authorities. The woman also told that there were two civilians of Armenian origin in the police department and she was later told by the policemen that they had been executed.
On 22 October 2020, the Azerbaijani media channel “Kanal 1” published a video showing eight persons in the uniform of the Artsakh Defense Army being ordered to say “Karabakh-Azerbaijan” by the military officers of Azerbaijani armed forces. One of them was standing bent down with evident signs of being in pain. In another video published Azerbaijani social media users, a group of Armenian soldiers were ordered to sit on their knees, with hands behind their heads and loudly pronounce that “Karabakh-Azerbaijan”. One more footage revealed in social media showed a soldier of the Artsakh Defense Army in hands of Azerbaijani officers being kicked in head and orders to swear on the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan aiming to humiliate the leader of the country and the person in question. The video clearly showed that the soldier was in pain and in stressful condition.
On 01 November 2020 a Syrian mercenary captured by the Artsakh Defense Army told in his testimony that he was promised 2000USD month for fighting in Artsakh and 100USD as a “reward” for decapitated head of a “kaffir” (unbeliever).
On 18 November 2020 video footage was revealed on social media showing an elderly man being inhumanly treated by the Azerbaijani military personnel. Later on 19 November 2020 the Human Rights Ombudsman of Artsakh, stated that the person was 80-year-old J. T., a resident of Shushi, who did not manage to leave Shushi and fell under the control of the Azerbaijani armed forces.
On 22 November 2020 a shocking video footage was revealed on social media showing an Armenian civilian naked and beheaded while alive by Azerbaijani armed personnel. The fact that he was beheaded while alive is evident as the sense functions of the decapitated head were still active.
On 23 November 2020 another video footage was revealed on social media showing Armenian soldiers in hands of Azerbaijani armed forces showing acts of humiliation of soldier of Artsakh Defense Army, E. Kh. Other Armenian soldiers seen in the video has not been identified yet.
According to the information available publicly as of 23 November 2020 there are more than 60 identified prisoners of war. Based on the preliminary data, there are more than 100 Armenian prisoners of war under the Azerbaijani control.
According to the statement on ceasefire of 09 November 2020 signed by the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliev, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, an exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead should be carried out.
In this respect, we state with deep concern and regret that according to the official information provided both by the Armenian Government and the ICRC as well as to the direct requests raised by hundreds of families, the prisoners of war under Azerbaijani control have not been exchanged and/or returned yet, dozens of corps under the control of Azerbaijani authorities are not allowed to be returned to their families for funeral respecting religious rituals. Similarly, dozens of civilians and soldiers possibly hidden in the forests of Hadrut region of Artsakh fallen under the control of Azerbaijan are in real danger of death.
The videos and images of atrocities committed against Armenian servicemen and civilians, as well as mutilation of their remains by the Azerbaijani armed forces circulating in social media increase the concern and anxiety of families as the whereabouts and possible return of their relatives. Moreover the wide range of state sponsored racial discrimination and hatred employed by the Azerbaijani authorities against ethnic Armenians justifies the concerns of Armenian and international community of the likelihood torture, execution and mutilation of any Armenian under the Azerbaijani control whether alive or dead.
The situation and obstacles created by the Azerbaijani authorities require the urgent attention and actions of international community and human rights protection agencies as a real manifestation of protection and promotion of fundamental human rights and adhesion to values adopted under it.
We, undersigned civil society organizations, respectfully request the United Nations High Commissioner for Human Rights to stand for the protection of the core rights protected by the International Covenant on Civil and Political Rights and to urge the Azerbaijani authorities not to hinder the exchange of prisoners of war; to open, with the engagement of international institutions, a secure corridor for civilians and other people in the territories under its control, to return the corpses of soldiers and civilians as well as to discontinue any action that puts the life and limbof prisoners of war and other individuals under imminent risk.