Մեկնարկել է «Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը» ծրագիրը
August 3, 2022
2022 թվականի հուլիսի 15-ից Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն սկսել է Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը
ծրագիրը, որի նպատակն է ջատագովել հոգեբուժական հաստատություններում համավարակների պայմաններում համակարգային գործելու ընթացակարգի ներդրումը՝ նպաստելու բուժում և խնամք ստացող անձանց իրավունքների ապահովմանը։

The project “Contribute to the adoption of procedures for a systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia” was launched
On 15 July 2022, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor launched the project “Contribute to the adoption of procedures for a systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia” aiming to advocate for the introduction of a procedure for systemic action in the conditions of a pandemic in psychiatric institutions so as to contribute to the human rights of persons receiving treatment and care.