Ներկայացվեց հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին դիմագրավելու ՀՔԱՎ մշակած փաստաթուղթը՝ հիմնված միջազգային չափանիշների և տարածաշրջանային փորձի վրա
December 3, 2022
Հրապարակումներ | Նորություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2022 թ․ նոյեմբերի 22-ին Երևանում կայացավ «Համավարակով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներում պետության կողմից հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության» քաղաքականության մշակման փաստաթղթի քննարկում-աշխատաժողովը։ Աշխատաժողովի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել և ստացված դիտարկումների հիման վրա ամբողջացնել փաստաթուղթը։
Փաստաթուղթը պատրաստվել է «Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը» ծրագրի շրջանակում։
Փաստաթուղթը եզրափակվում է առաջարկություններով՝ ուղղված համավարակներով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակներում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների ապահովմանը։
Աշխատաժողովին ներկա էին ինչպես պետական մարմինների, հոգեբուժական հաստատությունների, խնամքի շուրջօրյա տների, հասարակական դիտորդական խմբերի, այնպես էլ Վրաստանի և Մոլդովայի մեր գործընկերները, որոնք նաև ներկայացրին իրենց փորձը։
Բացման խոսքում ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը կարևորեց այս նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս համադրել ինչպես միջազգային չափանիշները, այնպես էլ հոգեբուժական հաստատություններում համավարակին դիմագրավելու այլ երկրների փորձը, ինչը թույլ է տալիս ոչ միայն աշխատել համանման իրավիճակներում հետևանքների վերացման ուղղությամբ, այլև կանխարգելման։
ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը ներկայացրեց Covid-19 համավարակի վիճակը Հայաստանում, մասնավորապես՝ անդրադարձավ հոգեբուժական հաստատություններում համավարակով պայմանավորված վիճակին և մարտահրավերներին։
Հաջորդիվ իրենց երկրների փորձով կիսվեցին Վրաստանի և Մոլդովայի գործընկերները։
Վրաստանի հոգեբույժների միության նախագահ Էկա Չկոնիան, որն աջակցել է նաև Վրաստան կատարած ՀՔԱՎ այցի ընթացքում, ներկայացրեց հոգեբուժական հաստատություններում համավարակների դիմագրավման վրացական փորձը, ինչպես նաև հոգեկան առողջության ոլորտում Վրաստանի ռազմավարական առաջնահերթությունները։
«Համավարակի գրեթե երեք տարիների ընթացքում սոցիալական մեկուսացումն ու անբարենպաստ սոցիալ-տնտեսական հանգամանքները հանգեցրեցին դեպրեսիայի և տագնապայնության 25% աճի ողջ աշխարհում։ Երեխաներն ու երիտասարդները դեռ երկար տարիներ կարող են զգալ ՔՈՎԻԴ-19-ի ազդեցությունը իրենց հոգեկան առողջության և ինքնազգացողության վրա։ Շատ կարևոր է համախմբել մեր գիտելիքն ու համավարակի ընթացքում քաղված դասերը և օգտագործել դրանք՝ հետագա մարտահրավերներին դիմակայելու համար։ Քաղաքականության այս փաստաթուղթը տեղեկատվության լավ աղբյուր է մեր բոլոր երկրների համար, քանի որ մենք շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից»․ նշում է Է․ Չկոնիան։
Մոլդովայի մարդու իրավունքների ինստիտուտի փորձագետ Սվետլանա Դոլտուն ներկայացրեց Մոլդովայում հոգեկան առողջության համակարգը և թե ինչպիսին է հոգեբուժական հաստատություններում COVID-19-ին դիմագրավելու մոլոդովական փորձը։
«Մոլդովան, Հայաստանն ու Վրաստանը համանման փորձ ունեն։ Այդ առումով յուրաքանչյուր երկրի տված լուծումները ընդհանուր առմամբ կիրառելի են բոլորի համար, այսպիսով՝ այս փաստաթուղթը կառավարական և ոչ կառավարական դերակատարների միջև փորձի փոխանակման հնարավորություն է տալիս, այդ թվում՝ հոգեկան առողջության ծառայություններում գենդերազգայունության ու մարդու իրավունքների ապահովման համատեքստում, և առաջին քայլն է շարունակական համագործակցության և առողջապահական ու հոգեկան առողջության ոլորտներում միջինստիտուցիոնալ և միջազգային մակարդակում լավ փորձի տարածման համար»։
Քննարկմանը ներկա մասնագետները ներկայացրին իրենց դիտարկումները և հոգեբուժական հաստատություններում համավարակի դիմագրավման իրենց փորձառությունը։ Ներկայացված դիտարկումների հիման վրա փաստաթուղթը կամբողջացվի և կհրապարկվի առաջիկայում։

Presentation of the document developed by HCA Vanadzor – based on international standards and local experience – on combating pandemics in psychiatric institutions
Project title: COVID-19 Solidarity Programme 2020-2022
On 22 November 2022, HCA Vanadzor held a discussion-workshop of the policy brief “Effective State Protection of the Rights of Persons with Mental Health Problems in the Pandemic-Related Emergency Situations” in Yerevan. The aim of the workshop was to discuss the policy brief with stakeholders and finalize the document based on the submitted observations.
The document has been prepared within the framework of the project “Contribute to the adoption of procedures for systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia”.
The workshop was attended by representatives of state authorities, psychiatric institutions, 24/7 care homes, public observation groups, as well as our partners from Georgia and Moldova, who presented their experience.
In his opening speech, HCAV Chairperson Artur Sakunts attached importance to this initiative, noting that the document gives an opportunity to combine international standards, as well as other countries’ experience in combating the pandemic in psychiatric institutions, which gives an opportunity to work to eliminate consequences of and prevent similar situations.
Head of the Department of Epidemiology of Infectious and Non-Infectious Diseases at the National Center for Disease Control and Prevention Romella Abovyan presented the COVID-19 pandemic situation in Armenia, and particularly addressed  the pandemic-related situation and challenges in psychiatric institutions.
Further, our partners from Georgia and Moldova presented the experience of their countries.
President of the Society of Georgian Psychiatrists Eka Chkonia, who also supported us during our visit to Georgia, presented the Georgian experience of combating pandemics in psychiatric institutions, as well as Georgia’s strategic priorities in the mental health sphere.
“After nearly three years of the pandemic, social isolation and strained socio-economic circumstances caused a 25% global rise in depression and anxiety.
Children and young people could feel the impact of COVID-19 on their mental health and well-being for many years to come.
It’s very important to consolidate our knowledge and learned lessons through the pandemic and use it to resist future challenges.
This policy document is a good source of information for all our countries as we can learn from each other a lot”, E. Chkonia notes.
Svetlana Doltu, expert at the Moldovan Institute for Human Rights, presented the mental health system in Moldova and the experience of Moldova’s psychiatric institutions in withstanding COVID-19.
“Moldova, Armenia and Georgia have similar experience. In these terms, the solutions identified by each country are largely applicable to all, so the Report presents an opportunity for the transfer of good practices between governmental and non-governmental actors, including the implementation of the gender dimension and human rights in mental health services and is only a first step for the continuation of collaboration and the inter-institutional and international dissemination of good practices in health and mental well-being”, S. Doltu notes.
The specialist participating in the workshop presented their observations and their experience in combating the pandemic in psychiatric institutions. Based on the submitted observations, the document will be finalized and published before long.