Վանաձորի 20 գրադարանավարների հայցը Վարչական դատարանը մերժեց
Այսօր՝ 2019 թ․ դեկտեմբերի 3-ին, ՀՀ վարչական դատարանի Վանաձորի նստավայրի դատավոր Ա․ Ալավերդյանը մերժեց Վանաձորի 20 գրադարանավարների հայցը՝ Վանաձորի ավագանու 2017 թ. ապրիլի 18-ի թիվ 18-Ա որոշման 1.1 կետը առոչինչ ճանաչելու վերաբերյալ։
«Վանաձորի Հրանտ Մաթևոսյանի անվան գրադարանների կենտրոնացված համակարգ» ՀՈԱԿ-ը գրադարանավարների հետ աշխատանքային պայմանագրերը լուծել է 2017 թ. հունիսի 26-ին` հիմք ընդունելով նաև Վանաձորի ավագանու՝ 2017թ. ապրիլի 18-ի թիվ 18-Ա որոշման 1.1 կետը: Վանաձորի ավագանին որոշման այդ կետով սահմանել է ՀՈԱԿ-ի հաստիքացուցակը և ըստ դրա՝ հայցվոր գրադարանավարների հաստիքները կրճատվել են:
Գրադարանավարների հայցը 2018թ. դեկտեմբերի 18-ին դատարան էր ներկայացրել նրանց ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը և նշել էր, որ Վանաձորի ավագանու՝ 2017թ. ապրիլի 18-ի նիստը իրավազոր չի եղել, քվորում չի ապահովվել:
Դա հիմնավորել Է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2017թ. նոյեմբերի 10-ի որոշմամբ, որով Սահմանադրական դատարանը պարտադիր է համարել կոլեգիալ մարմնի կողմից որոշում կայացնելու համար բազմակարծության ու այնպիսի թվաքանակի ապահովումը, որը կերաշխավորի որոշում կայացնելու կարողունակությունը: Եվ այդ որոշմամբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ուժը կորցրած է ճանաչել Վանաձորի ավագանու՝ 2017թ. մարտի 31-ի մի շարք որոշումներ:
ՀՀ վարչական դատարանի՝ 2019 թ․ դեկտեմբերի 3-ի որոշումը գրադարանավարների ներկայացուցիչ Ա․ Զալյանը կբողոքարկի ՀՀ Վերաքննիչ դատարանում։

The Administrative Court rejected the application of 20 librarians from Vanadzor
Today, on December 3, 2019, A. Alaverdyan, Judge of Vanadzor Residence of the RA Administrative Court, rejected the claim of 20 librarians from Vanadzor to recognize null and void Vanadzor Council of Elders’  18-A decision 1.1 point, dated April 18, 2017.
“Vanadzor centralized system of libraries named after Hrant Matevosyan” community non-commercial organization resolved the work contract with the librarians on June 26, 2017, also based on Vanadzor Council Of Elders’ decision 18-A point 1.1 dated April 18, 2017. By the mentioned point, Vanadzor Council of Elders determined the staff list of community non-commercial organization and in compliance with it, the positions of the plaintiff librarians were reduced.
The librarians’ claim was presented to the Court on December 18, 2018, by their representative Arayik Zalyan, who mentioned that Vanadzor Council of Elders’ session dated April 18, 2017, was not legitimate, quorum was not secured.
It was substantiated by the RA Constitutional Court decision dated November 10, 2017, by which the Constitutional Court found it obligatory to ensure pluralism of opinions and such a number for a decision to be taken by the collegial body, which will ensure the capacity for making a decision. By that decision, RA Constitutional Court recognized null and void a number of decisions made by Vanadzor Council of Elders on March 31, 2017.
The aforementioned decision by Vanadzor Council of Elders was made on April 18, 2017, in the same way, i.e. without quorum, pluralism of opinions and legitimacy. Thus, Vanadzor Council of Elders made a decision without having the power to make a decision.
A. Zalyan, representative of the librarians, will appeal the RA Administrative Court decision dated December 3, 2019, in the RA Appeal Court.