ԲՀՀ-Հայաստանի դեմ իրականացվող հարձակումների մասին
Ավելի քան յոթ ամիս Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի (ԲՀՀ) հայաստանյան գրասենյակը ենթարկվում է տարբեր բնույթի հարձակումների մի խումբ անձանց կողմից: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում, այսպես կոչված «Վետո» խմբակը, շրջափակելով ԲՀՀ-Հայաստանի գրասենյակը, հետևողաբար ատելության խոսք օգտագործելով և հոգեբանական ճնշման ենթարկելով հիմնադրամի աշխատակիցներին և գործընկերներին, սպառնալիքներ հասցեագրելով գրասենյակի այցելուներին, խոչընդոտում է տվյալ կառույցի բնականոն գործունեությունը:
ԲՀՀ – Հայաստանը՝ 1997 թ. ձևավորման օրվանից սատարել է իրավապաշտպան և ժողովրդավարական գործընթացները Հայաստանում՝ աջակցելով  մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը, ազատ և արդար ընտրությունների կայացմանը, մատչելի կրթությանը, առողջապահությանը, իրավունքի գերակայությանը, կոռուպցիայի և անպատժելիության դեմ պայքարին: Եվ ակնհայտ է, որ ներկայում ԲՀՀ-Հայաստանին թիրախավորած անձինք փաստացի հրապարակային հարձակում են իրականացնում ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների արժեքների դեմ՝ բացի ԲՀԻ Հայաստանի գրասենյակից, թիրախավորելով նաև այդ արժեքներին դավանող քաղաքացիական հասարակության մյուս միավորումներին: Նաև աներկբա է, որ հարձակումները կազմակերպված հրահրվում և իրականացվում են այն մարդկանց կողմից, ում պաշտոնավարման ժամանակ ոտնահարվել են հազարավոր քաղաքացիների արդար դատաքննության իրավունքը, տասնյակ հազարավոր երեխաների կրթության իրավունքը, հարյուր հազարավոր աշխատավորների աշխատանքային իրավունքը, իսկ հիմա նրանք պայքար են ծավալում ժողովրդավարական հեղափոխության արժեքների և հեղափոխական իշխանությունների դեմ՝ վերջիններիս վերաբերյալ տարածելով խեղաթյուրված ու սուտ տեղեկություններ և պիտակավորելով իբր «միջազգային գործակալներ»՝ օգտվելով հանրության շրջանում իրենց իսկ կողմից արմատավորվող նախապաշարմունքներից:
Ցավով արձանագրում ենք, որ «Վետո» խմբակի ակցիաներին զուգահեռ ՀՀ ոստիկանության ներկայությունը տարածքում ապահովելուց բացի Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները  չեն ձեռնարկում որևէ քայլ՝ ապահովելու Հայաստանում գրանցված և օրինական գործունեություն ծավալող կազմակերպության գործունությունը: Իր դրսևորած անգործությամբ այն փաստացի ձախողում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը (հոդված 3, մաս 2) և, այդպիսով, խրախուսելով ատելության հիմքով բռնության  հետագա տարածումը և անպատժելիության մթնոլորտի ձևավորումը: Հետագա անգործությունը անթույլատրելի է և կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի հետեւանքների:
Հարկ ենք համարում նկատել, որ Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստանի գրասենյակն  արգելափակվում և հարձակումների են ենթարկվում աշխարհի միայն հատուկենտ երկրներում, որտեղ տիրում կամ հաստատվում են բռնապետական կամ ավտորիտար ռեժիմները:
Հուսով ենք, որ ՀՀ կառավարության կողմից դրսևորվող անտարբերությունը և գնահատականի բացակայությունը չի նշանակում դեպի բռնապետություն գնալու միտում:
«Վետո» խմբակի գործողությունները չեն կարող պաշտպանված լինել ժողովրդավարական պետության չափանիշներով, քանի որ դրանք իրենց բովանդակությամբ ոտնահարում են ժողովրդավարական պետության կողմից պաշտպանվող արժեքները, խրախուսում են խտրականությունը, հանգեցնում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված մի շարք իրավունքների ոտնահարման, մասնավորապես՝
1. արժանապատվությունը, որը մարդու իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է (hոդված 3),
2. հոգեկան անձեռնմխելության իրավունքը (hոդված 25),
3. մասնավոր կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության իրավունքը (hոդված 31),
4. ազատ գործելու իրավունքը (hոդված 39),
5. ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը (hոդված 40),
6. միավորումների ազատությունը (hոդված 45):
1. Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունից՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ վերացնելու ԲՀՀ-Հայաստանի գրասենյակի և նրա աշխատակիցների դեմ ոտնձգությունները, ապահովելով  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը,
2. Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանից՝ անհապաղ հանդես գալ «Վետո» խմբակի գործունեության արդյունքում մարդու իրավունքների ոտնահարումների վերաբերյալ պաշտոնական դիրքորոշմամբ,
3. Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարից՝ ներկայացնել իր գնահատականը 2019թ. սեպտեմբերի 25-ին ուսուցիչների վերը նշված իրավունքների ոտնահարումների  վերաբերյալ.
4. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովից՝ հանդես գալ միավորումների ազատության պաշտպանության առնչությամբ պետության պարտավորության իրականացման վերաբերյալ գնահատականով և հանդես գալ ատելության խոսքի տարածումը սահմանափակող և պատժամիջոցներ նախատեսող իրավակարգավորումների մասին օրենսդրական նախաձեռնությամբ:

Statement on the attacks on OSF-Armenia
The Armenian office of Open Society Foundations – OSF-Armenia has been subjected to various types of attacks over the last seven months. For the last two weeks the so-called “Veto” initiative has impeded the regular functioning of OSF- Armenia office by blocking it, consistently using hate speech and exerting psychological pressure on the foundation’s staff and partners, along with threatening its visitors.
Since it began its work in 1997, OSF-Armenia assisted human rights and democratization processes in Armenia by supporting the protection of fundamental human rights, the conduct of free and fair elections, access to education and health care, rule of law, and fight against corruption and impunity. It is evident that currently by targeting OSF-Armenia, in fact they publicly attack the values of democracy and human rights, targeting besides OSF-Armenia other associations as well, that cherish those values. The arranged attacks are obviously provoked and launched by those people during whose tenure of employment thousands of citizens’ right to fair trial, myriad children’s right to education and innumerable employees’ labor rights were violated. And now they wage a struggle against the values of democratic revolution and revolutionary authorities by disseminating distorted and false information about the latter and by labeling them as “foreign agents”, thus taking advantage of the prejudice which they stir up in public.
Unfortunately, we have to state that except for ensuring police presence in the area, in parallel with “Veto” initiative’s campaign, the Armenian authorities do not take any actions to safeguard the organization’s activity, which is registered in Armenia and carries out legitimate actions. By their factual inaction they fail to perform their duty - the respect for and protection of the basic rights and freedoms of the human being and the citizen, stipulated by the Constitution of the Republic of Armenia (Article 3, para. 2), thus encouraging further spread of violence based on hate and atmosphere of impunity. Subsequent inaction is impermissible and may lead to unpredictable consequences.
It is worthwhile noting that the Open Society Foundations offices are blocked and attacked only in limited countries in the world, where tyrannical rule or authoritarian regimes reign.
We hope that the indifference displayed by the Armenian authorities and lack of any assessment do not imply an inclination toward tyranny.
The actions taken by “Veto” initiative should not be supported according to the standards of democratic states, since they, as a matter of fact, violate the values supported by democratic states, encourage discrimination, cause violation of a number of rights stipulated by the Constitution of the Republic of Armenia, in particular,
1. dignity of the human being that shall constitute the integral basis of his or her rights and freedoms (Article 3)
2. the right to mental integrity (Article 25)
3. the right to inviolability of his or her private life, honor and good reputation (Article 31)
4. the right to act freely (Article 39)
5. the right to freedom of movement (Article 40)
6. the freedom of associations (Article 45).
We demand that
1. the Police of the Republic of Armenia take immediate measures to eliminate infringement against OSF-Armenia office and its staff, by ensuring the protection of the Armenian citizens,
2. the Human Rights Defender of the Republic of Armenia present his official position on the human right violations caused due to “Veto” initiative,
3. the Minister of Education, Science, Culture and Sport make his assessment on the above-mentioned violations of teachers’ rights, committed on September 25, 2019
4. the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly of Armenia come up with an assessment on the state’s commitment to protect freedom of association and a legislative initiative providing restriction of spreading hate speech.