ՀՔԱՎ-ը շարունակում է մշտադիտարկել ընդդեմ ՀՀ-ի կայացրած ՄԻԵԴ վճիռների կատարումը
Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | ՄԻԵԴ-ի՝ ՀՀ վերաբերյալ վճիռների կատարման այլընտրանքային տեղեկատվություն | Ռազմավարական գործեր | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
2023 թվականի հոկտեմբերի 24-ին  ՀՔԱՎ գրասենյակը ներկայացրել է հաղորդում «Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով կայացված ՄԻԵԴ վճռի կատարման վերաբերյալ։
Հաղորդումն արվել է Նախարարների կոմիտեի 1483 (Մարդու իրավունքներ) դեկտեմբերյան նստաշրջանին ընդառաջ և ի պատասխան  Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ  գործի վերաբերյալ Հայաստանի կողմից ներկայացված 2023 թվականի հոկտեմբերի 10–ի գործողությունների ծրագրին:
«Մուրադյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործը վերաբերում է 2002 թվականին դիմումատուի որդու, պարտադիր ժամկետային հայ զինծառայողի մահվան գործով արդյունավետ քննության բացակայությանը (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի (Կոնվենցիա) 2-րդ հոդվածի ընթացակարգային խախտում), ինչպես նաև իշխանությունների կողմից նրա վնասվածքի և դրա հետևանքով առաջացած մահվան դեպքով արժանահավատ բացատրություն չտրամադրելուն (2-րդ հոդվածի նյութական խախտում)։
Ներկայացված հաղորդմամբ ՀՔԱՎ գրասենյակը անդրադարձել է ՀՀ զինված ուժերում կյանքի իրավունքի և վատ վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունքի շարունակվող խախտումներին, մատնանշել է դրանց պատճառները, նպաստող պայմանները, ինչպես նաև առաջարկել է ՀՀ իշխանություններին և ԵԽ Նախարարների կոմիտեին ուշադրություն դարձնել, ի թիվս այլի, սպա-հոգեբանների ինստիտուտի կայացմանը և զարգացմանը, ինչպես նաև պաշտպանական ոլորտում ժողովրդավարական վերահսկողության ապահովման համար՝ ռազմական օմբուդսմենի գրասենյակի ներդրմանը։
ԵԽ Նախարարների կոմիտեն կումունիկացրել է 24․10․2023 թ․ ներկայացված հաղորդումը ՀՀ կառավարությանը։ Ներկայացված հաղորդմանը ՀՀ կառավարությունը 08․11․2023 թ․  արձագանքել է պատասխան դիրքորոշմամբ, որով դրսևորել է ոչ կառուցողական և ոչ համագործակցային վերաբերմունք՝ փորձ անելով ՀՔԱՎ գրասենյակին մեղադրել տվյալների մանիպուլյացիայի մեջ։
16.11. 2023թ․ ՀՔԱՎ գրասենյակը ներկայացրել է «Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով  երկրորդ հաղորդումը՝ ի պատասխան 08․11․2023 թ․ ՀՀ կառավարության կողմից հրապարակված դիրքորոշման։
ՀՔԱՎ գրասենյակը վերստին ընգծել է սպա-հոգեբանի ինստիտուտի կայացման անհրաժեշտությունը, քանի որ զինված ուժերում ոչ կանոնադրային հարաբերությունների հետևանքով շարունակվում են արձանագրել մահվան դեպքեր։
Հիշնենք, որ «Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով կայացված ՄԻԵԴ վճռի կատարումը քննարկվելու է Նախարարների կոմիտեի 1483 (Մարդու իրավունքներ) դեկտեմբերյան նստաշրջանին` 2023 թ․ դեկտեմբերի 5-7 ընկած ժամանակահատվածում։

On 24 October 2023, HCA Vanadzor submitted a communication regarding execution of ECHR judgments in Muradyan v Armenia cases.
Observations were presented in a procedure established under Rule 9.2 of the Rules of the Committee of Ministers for the supervision of the execution of judgments and of the terms of friendly settlements.
The communication was submitted ahead of the 1483rd meeting of the Committee of Ministers in December and in response to the Action Plan presented by Armenia on 10 October 2023 regarding the case of Muradyan v Armenia.
In the communication, HCA Vanadzor addressed continuous violations of the right to life and the right to be free from ill-treatment in the RA Armed Forces, pointed out its reasons, contributing factors, and drew attention of the RA authorities and CoE Committee of Ministers to, inter alia, well-establishment and development of the practice of officer-psychologists, as well as introduction of military ombudsman to ensure democratic oversight of the defense sector.
CoE CM communicated the report submitted on 24.10.2023 to the RA Government. In response, on 08.11.2023 the RA Government presented a position, whereby they manifested a non-constructive, non-cooperative attitude, trying to accuse HCA Vanadzor of manipulating data.
On 16.11. 2023, HCA Vanadzor presented the second communication in the Muradyan v Armenia case in response to the RA Government’s position of 08.11.2023.
HCA Vanadzor once again emphasized the need for well-establishment of the practice of officer-psychologists, as non-statutory relations continue to entail death cases in the Armed Forces.
Execution of the ECHR judgment in the case of Muradyan v Armenia is to be discussed during the 1483rd (Human Rights) meeting of the Committee of Ministers (5-7 December 2023).