Անմեղ քաղաքացուն բաժնում ծեծել են, ապա արձակել․ ՀՔԱՎ-ի դիմումի հիման վրա դատարանը ոչիրավաչափ է ճանաչել ձերբակալության մասին որոշումը
January 27, 2025
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք
2025թ․-ի հունվարի 24-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Լ․ Սեփխանյանի նախագահությամբ որոշում է կայացրել բավարարելու կազմակերպության իրավական պաշտպանության ներքո գտնվող Վ․Մ․-ի ձերբակալման արձանագրության իրավաչափության վերաբերյալ ներկայացված դիմումը։
Սույն թվականի հունվարի 10-ին առավոտյան ժամը 7։45-ին քաղաքացի Վ․Մ․-ի  բնակարան են այցելել քաղաքացիական հագուստով 2 անձ, ովքեր ներկայացել են որպես ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցներ։ Վերջիններս առանց որևէ հիմնավորման և փաստաթուղթ ներկայացնելու հորդորել են Վ․Մ․-ին իրենց հետ գնալ Վարչություն, նշելով, որ զրուցելու բան ունեն։
Նույն օրը Վարչությունում Վ․Մ․-ն ենթարկվել է անձնական խուզարկության՝ առանց համապատասխան իրավական հիմքերի։ Խուզարկությունից հետո Վարչության աշխատակիցները ֆիզիկական բռնություն  են կիրառել Վ․Մ․ նկատմամբ՝ իր կողմից չկատարած արարքի համար ինքնախոստովանություն կորզելու նպատակով։ Չկարողանալով ստանալ խոստովանությունը՝ առանց որևէ իրավական հիմնավորման հաջորդ օրը ժամը 13:00-ի սահմաններում Վ․Մ․-ին ազատ են արձակել։
ՀՔԱՎ-ը և գրասենյակի Իրավաբանական բաժնի համակարգող Անի Չատինյանը ստանձնել են Վ․Մ․-ի իրավունքների պաշտպանությունը։ Հունվարի 15-ին Չատինյանը ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան բողոք է ներկայացրել, որը հունվարի 24-ին բավարարվեց։
Վ.Մ․-ին ձերբակալելու մասին արձանագրությունը և անազատության մեջ պահելուն ուղղված գործողությունները եղել են ակնհայտ ոչ իրավաչափ և առկա բոլոր իրավական և փաստական հիմքերի հիման վրա դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել վերջինիս ձերբակալումը։

An innocent citizen was beaten in the department and then set free. The court has recognized the decision of the arrest as illegal based on the application of HCAV
January 27, 2025
Activities | Legal Support | Rights | Right to Freedom from Torture
On January 24, 2025, the court of First Instance of General Jurisdiction of the Lori region, presided over by Judge L. Sepkhanyan, decided to uphold the submitted application regarding the arrest record of V.M., who is under the legal protection of the Organization.
On January 10 of this year, two persons in civilian clothes visited the V.M. 's apartment at 7:45 in the morning, who introduced themselves as the employees of the Lori regional police department of the RA Ministry of Internal Affairs. The latter, without any justification and presenting a document, urged V.M. to go to the Department, noting that they need to talk.
On the same day, V.M. was subjected to a personal search without legal grounds. After the search, the employees of the department subjected V.M. to physical violence to extract a confession for an act he had not committed. Unable to extract a confession, the next day, at around 13:00, V.M. was set free without any legal justification.
HCAV and Ani Chatinyan, the coordinator of the legal department of HCAV have undertaken the protection of the rights of V.M. On January 15, Chatinyan filed a complaint with the court of the First Instance of the General Jurisdiction of the Lori region, which was granted on January 24.
The record to arrest V. M.  and the actions to arrest him were evidently illegal, and the court recognized the latter’s arrest illegal based on the existing legal and factual grounds.