«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի վերաբերյալ կարծիք
Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը խնդրահարույց է գնահատում հանրային քննարկման դրված «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում (այուհետ՝ Օրենք)  լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի (այուհետ՝ Նախագիծ) այն դրույթի ընդունումը, որը վերաբերում է Օրենքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասում առաջարկվող պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող եղբայրների կամ ծառայության մեջ եղբոր գտնվելու պարագայում մյուս եղբոր զորակոչի դեպքում նույն զորամասում ծառայելու պայմանների փոփոխություններին։
Նախագծում որպես իրավական ակտի ընդունման հիմնավորում ներակայցվում է զորակոչվող եղբորը զինվորական ծառայության մեջ գտնվող եղբոր զորամաս ուղարկելու անհնարինությունն այն պարագայում, երբ զորակոչվող եղբայրը չունի համապատասկան մասնագիտացում (վարորդական իրավունք)։ Ըստ այդմ առաջարկվում է եղբոր ծառայության վայր ուղարկելու վերաբերյալ զորակոչվողի դիմումը մերժել այն դեպքերում, երբ տվյալ զորամասում համալրում նախատեսված է միայն մասնագիտական պաշտոններում նշանակելու համար և զորակոչվող եղբայրը չունի համապատասխան մասնագիտացում։
Նախագծի հեղինակ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես «համապատասխան մասնագիտացում» մատնանշել է «վարորդական իրավունքի» առկայությունը, ինչը նշանակում է, որ առաջարկվող փոփոխությամբ սույն դրույթը պարտավորեցնում է զինապարտ եղբայրներին ունենալ վարորդի մասնագիտացում Օրենքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված իրենց իրավունքից օգտվելու համար։ Մինչդեռ, գործնականում զինապարտ եղբայրները կարող են վարորդի մասնագիտացում չունենալ տարբեր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով։
Գտնում ենք, որ նման կարգավորումը խտրական է այն զորակոչիկների նկատմամբ, ովքեր չունեն նույն մասնագիտացումը, ինչ զինվորական ծառայության մեջ գտնվող իրենց եղբայրները։
Բացի այդ, հայտարարված զորակոչի շրջանակներում ծառայության մեջ գտնվող եղբոր ծառայության վայրի զորամասի համալրում նախատեսված չլինելու համգամանքը ևս խոչընդոտում է եղբայրների նույն զորամասում ծառայության անցնելուն։
Հիմք ընդունելով այն հանգամանքը որ միաժամանակ զորակոչվող եղբայրների կամ ծառայության մեջ եղբոր գտնվելու պարագայում մյուս եղբոր զորակոչի դեպքերը օբյեկտիվորեն չեն կարող զգալի լինել, և չեն կարող բացասաբար ազդել բանակի մարտունակության վրա, ինչպես նաև եղբայրների միասին ծառայությունը բխում է  զինծառայողների լավագույն շահերից այն իմաստով, որ զորակոչվող եղբայրը կկարողանա ավելի հեշությամբ ինտեգրվել զինվորական ծառայության մեջ զինծառայող եղբոր աջակցության շնորհիվ, որն իր հերթին կնպաստի վերջինիս ծառայողական պարտականությունների պատշաճ կատարմանը, առաջարկում ենք
• Օրենքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեված եղբայրների նույն զորամասում ծառայության անցնելու մասին դրույթի կիրառման հիմքում չդնել ծառայության մեջ գտնվող եղբոր ծառայության վայրի զորամասի համալրում նախատեսված չլինելու համգամանքը և զորակոչվող եղբոր մասնագիտացումը, հնարավորություն ընձեռելով եղբայրներին ծառայելու նույն զորամասում։

Opinion on draft addenda and amendments to the Law on Military Service and Status of a Serviceperson
HCA Vanadzor finds problematic adoption of the provision in the draft addenda and amendments to the Law on Military Service and Status of a Serviceperson (which has been put for public discussion) concerning changes in part 4 of Article 26 on conditions regarding serving in the same military unit if brothers are conscripted for compulsory military service simultaneously or if one of the brothers is already serving military service.
Adoption of the draft legal act is based on the justification that in case the other brother conscripted does not have a relevant specialization (driver’s license), he cannot be sent to the military unit where his brother is serving military service. It is thus proposed to refuse the conscript’s application to be sent to his brother’s military unit in cases when only specialized positions shall be replenished in the military unit and the conscripted brother does not have the relevant specialization.
The author of the draft, i.e., the RA Ministry of Defense, specified existence of a “driver’s license” as “the relevant specialization”, which means that by the proposed change this provision shall oblige enlisted brothers to have a driver’s specialization in order to exercise their right under part 4 of Article 26. Whereas in practice, enlisted brothers may not have a driver’s specialization for various objective and subjective reasons.
We find that this regulation is discriminatory towards conscripts who do not have the specialization that their brother serving military service does.
In addition, the condition that there might not be planned replenishment of the military service where the brother is serving is also an obstacle to brothers serving in the same military unit.
Taking into account the condition that cases of brothers being drafted together or a serviceperson being drafted to the same military unit as his brother objectively cannot be significant and cannot have a negative impact on the army’s combat capability, and that united service of brothers stems from the best interests of servicepersons in the sense that the drafted brother will be able to integrate in military service easily due to his brother’s support, which will contribute to his proper performance of military obligations, we propose
• not to form the precondition of planned replenishment of the military unit where the brother is serving and the drafted brother’s specialization for the provision of brothers serving in the same military unit under part 4 of Article 26 of the Law, and thus give an opportunity to brothers to serve in the same military unit.