Քաղհասարակությունը դիմել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարին՝ Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան դիտորդական առաքելություն ուղարկելու պահանջով
April 3, 2023
Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Համատեղ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Նորություններ
Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության շուրջ 20 կազմակերպություն համատեղ նամակով դիմել են ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքին, որում կոչ են անում հանձնակատարի գրասենյակին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների շուրջ ահագնացող իրավիճակի հետ կապված։
«Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպությունները, դիմում ենք Ձեզ՝ պահանջելու Ձեր անհապաղ միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների շուրջ ահագնացող իրավիճակի հետ կապված՝ ռազմական էսկալացիայի մեծացող ռիսկի պայմաններում, որը կարող է հանգեցնել մարդկության դեմ հնարավոր հանցագործությունների և էթնիկ զտումների: Մենք պահանջում ենք, որ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը հրատապ դիտորդական առաքելություն ուղարկի Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք՝ մշտադիտարկելու կյանքի, առողջության, ազատ տեղաշարժի ու մի շարք այլ իրավունքների իրացումը: Մենք կարծում ենք, որ չափազանց կարևոր կլինի նաև երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն տեղակայել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով՝ հաշվի առնելով 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացրած հարձակումը, որը հանգեցրել է Հայաստանի սահմանամերձ որոշ տարածքների օկուպացիային, այդ համայնքների բնակիչների իրավունքների լրջագույն սահմանափակումների», - ասված է քաղհասարակության կազմակերպությունների համատեղ նամակում։
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին հասցեագրված նամակը ստորագրել են Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնը, Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Հանրային լրագրության ակումբը, «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ, Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, Մարդու իրավունքների միջազգային ծառայությունը (IHRS), Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան, Կանանց ռեսուրսային կենտրոնը, Կանանց աջակցման կենտրոնը, Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիան, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ:
«Մենք խորապես հավատացած ենք, որ միջազգային հետևողական ուշադրությունը և տեղում ֆիզիկական ներկայությունը վճռորոշ են իրավիճակը կայունացնելու և մարդու իրավունքների վայրագությունները և հնարավոր էթնիկ զտումները կանխելու համար, և Գերագույն հանձնակատարն այստեղ պետք է առաջնային դեր ստանձնի: Առանց պատշաճ ուշադրության և միջամտության մարդու իրավունքների մեխանիզմները կարող են ամբողջությամբ խաթարվել»,- ասված է նամակում։
Քաղհասարակության կազմակերպությունները ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին ներկայացրել են մի շարք առաջարկություններ։ Մասնավորապես, հանրային կերպով, այդ թվում Մարդու իրավունքների խորհրդի նիստերի ընթացքում դատապարտել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, ուղարկել հրատապ դիտորդական առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք՝ դիտարկելու տեղի բնակչության իրավունքների վիճակը և հրապարակելու առաքելության արդյունքները, տեղակայել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի երկարաժամկետ առաքելություն Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով՝ որպես ուժի կիրառման և մարդու իրավունքների հետագա խախտումները կանխարգելելու միջոց։ Քաղհասարակության կազմակերպությունները շեշտել են, որ, ի տարբերություն Եվրամիության դիտորդական առաքելության, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի առաքելությունը կունենա մարդու իրավունքների հստակ մանդատ և կապահովի անկախ հանրային զեկույցներ տեղում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ և կձգտի մանդատ ունենալ նաև Ադրբեջանում:

Armenian CSOs request urgent OHCHR mission to Nagorno Karabakh and Armenia
With the initiative of the Democracy Development Foundation (DDF), about 20 civil society organizations of Armenia submitted a joint letter to the United Nations High Commission for Human Rights Volker Türk, calling on the Commissioner's office to take immediate measures regarding the human rights emergency in Nagorno Karabakh.
“We, the undersigned civil society organizations, are writing to bring your attention and request your urgent intervention in what we believe to be a pressing human rights emergency in Nagorno-Karabakh in the face of a growing risk of military escalation, leading to possible crimes against humanity and ethnic cleansing. We request that you consider an urgent OHCHR mission to Nagorno-Karabakh as well as Lachin corridor, the only lifeline that connects Nagorno-Karabakh to Armenia and the world with a view to monitor rights to life, food, health, peace,
freedom of movement as well as a range of other rights. We also believe it would be extremely important to launch a longer-term monitoring mission along the border of Armenia and Azerbaijan, given how the rights of local communities in Armenia have been impacted following the September 2022 attack of Azerbaijan against Armenia proper, which resulted in occupation of certain bordering territories of Armenia”, states the letter.
Joint letter is signed by Democracy Development Foundation, International Service for Human Rights, “Association of Women with University Education” Social Organization, “For Equal Rights” NGO, Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation, Coalition of Domestic Violence Support Centers, Disability Rights Agenda NGO, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor NGO, Journalists Club Asparez NGO, Law Development and Protection
Foundation, Peace Dialogue NGO, Protection of Rights without Borders NGO, Public Journalism Club NGO, Regional Centre for Democracy and Security, Transparency International Anti- Corruption Center NGO, Union of Informed Citizens NGO, Women Resource Center NGO and Women’s Support Center NGO.
“We strongly believe that consistent international attention and a physical presence on the ground are crucial to stabilizing the situation and preventing human rights atrocities and possible ethnic cleansing, and the High Commissioner should play a leading role here. Without proper attention and intervention, there is a risk of discrediting human rights mechanisms designed to prevent serious human rights abuses.
Our recommendations are publicly condemn the blockade of the Lachin corridor, including during relevant sessions of the Human Rights Council, request and organize an urgent OHCHR mission to Nagorno-Karabakh as well as Lachin corridor to monitor the rights to life, food, health, peace, freedom of movement, and other rights and publish the findings of this mission as well as brief States, such as at an inter-sessional meeting of the UN Human Rights Council, request and deploy a longer-term monitoring OHCHR mission along the border between Armenia and Azerbaijan as a preventive measure against the further use of force and human rights abuses. In contrast with the EUMA, such a mission would have an explicit human rights mandate and provide independent public reporting on the human rights situation on the ground and would seek to have a mandate also in Azerbaijan”, says the letter.