Դատական իշխանության անկախության հարցը անկախացումից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն խնդիրներից մեկն է եղել, որին տասնամյակներ շարունակ ուղղված են եղել ինչպես օրենսդրական, այնպես էլ պրակտիկայի փոփոխությունների ծրագրեր։
2019 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ Կառավարության կողմից ընդունվեց Դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությունն ու դրանից բխող գործողությունների ծրագրերը հաստատելու մասին որոշումը։
Ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրերի վերջնանպատակն էր դատարանների և արդարադատության համակարգին առնչվող պետական ինստիտուտների վերակառուցումը անկախության և հաշվետվողականության չափանիշներով, ինչն անհրաժեշտ է ժողովրդավարական պետության զարգացման համար։ Ըստ ռազմավարության՝ դատական համակարգը պետք է լիարժեք անկախանա, որպեսզի կարողանա հավասարակշռող ուժ դառնալ իշխանության մյուս ճյուղերի հետ հարաբերություններում։
Սույն ուսումնասիրությունը ներկայացնում է մի կողմից դատական իշխանության անկախության համար անհրաժեշտ միջազգային չափանիշները, մյուս կողմից ՀՀ ներպետական կարգավորումները՝ համեմատական վերլուծությամբ։ Հաշվի առնելով հատկապես վերջին տարիների զարգացումները՝ առանձնակի ուշադրություն է դարձվում Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ որպես դատական իշխանության անկախության ապահովման երաշխավորողի դերը, կազմավորման կարգն ու հիմնական գործառույթները, մասնավորապես՝ դատավորների ընտրությունն ու նշանակումը, առաջխաղացումները, կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելն ու դատավորների գործունեության գնահատումը։ Վերջիններս դատական համակարգի անկախության գնահատման հիմնական բաղադրիչներն են, որոնց մանրամասն ուսումնասիրությունը ներկայացվում է ԶԵԿՈՒՅՑՈՒՄ։ Ստորև ներկայացնում ենք մեր առաջարկությունները։
Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմն ու ձևավորումը
- Ապահովել Ազգային ժողովի կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի ոչ դատավոր անդամների թեկնածուների առաջադրման և ընտրության մրցակցային, թափանցիկ և արժանիքահեն գործընթաց։
- Վերանայել Բարձրագույն դատական խորհրդի ոչ դատավոր անդամների ընտրության պրակտիկան՝ բացառելով գործադիր կամ օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև քաղաքական հարում ունեցող թեկնածուների ընտրությունը Խորհրդում։
- Հստակեցնել ԲԴԽ կազմում Ազգային ժողովի կողմից ոչ դատավոր անդամի թեկնածու իրավաբան-գիտնականներին առաջադրվող պահանջները՝ աշխատանքի հիմնական ուղղությունը, ոլորտը, ժամանակահատվածը, ինչպես նաև հեղինակավոր իրավաբանին առաջադրվող պահանջները և դրա գնահատման օբյեկտիվ չափանիշները։
Դատավորների ընտրություն և նշանակում
- Օրենսդրորեն ամրագրել Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորների ընտրության և առաջխաղացման առնչությամբ կայացվող որոշումների պատճառաբանված լինելու պահանջը՝ հատկապես բացասական եզրակացությամբ նշանակումների դեպքում։
- Վերացնել Բարձրագույն դատական Խորհրդի կողմից բացասական բարեվարքության գնահատական ունեցող դատավորների թեկնածուների նշանակումն ու առաջխաղացումը դատական համակարգում։
- Օրենսդրությամբ նախատեսել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից կայացվող բարեվարքության գնահատման եզրակացությունների եզրափակիչ մասը հրապարակային դարձնելու պահանջ։
Դատավորների կարգապահական պատասխանատվությունը
- Վերացնել կարգապահական վարույթ հարուցելու իրավասություն ունեցող մարմինների կողմից դատավորների նկատմամբ «պատժիչ» նպատակով կամ ընտրողաբար վարույթ հարուցելու պրակտիկան։
- Վերանայել դատավորների էթիկայի և կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի կազմը՝ նախատեսելով կազմում քաղհասարակության լայն ներգրավվածություն։
- Ոչ դատավոր անդամներին առաջադրել մասնագիտական գործունեության հստակ պահանջներ, վերջիններիս համար նախատեսել քաղաքական չեզոքության պարտադիր պահանջ։
- Օրենքով նախատեսել, որ Դատավորների ընդհանուր ժողովը Էթիկայի և կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի անդամների ընտրությունը, ինչպես թեկնածուին ընտրելը, այնպես էլ մերժելը, իրականացնում է պատճառաբանված որոշում ընդունելով։Փակուղային իրավիճակներից խուսափելու համար նախատեսել, որ Ընդհանուր ժողովի կողմից ոչ դատավոր անդամ չընտրվելու դեպքում ընտրությունը իրականացվում է Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից։
- Ապահովել, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու ցանկացած որոշում պարունակի լիարժեք պատճառաբանություն և հիմնավորում ընտրված կարգապահական պատասխանատվության միջոցի տեսակի առնչությամբ։
- Ապահովել Բարձրագույն դատական խորհրդի կայացած որոշումների դեմ դատավորների կողմից բողոք բերելու իրավունքն ու գործադրել անհրաժեշտ արդյունավետ մեխանիզմները։
Սույն ուսումնասիրությունն իրականացվել է Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի օժանդակության շնորհիվ «Արդարացի դատաիրավական բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակներում:

ISSUES OF JUDICIAL INDEPENDENCE IN ARMENIA: Report
The issue of judicial independence has been one of the most important issues of the Republic of Armenia since independence, and both legislative and practice change programs have been aimed at it for decades.
On October 10, 2019, the Government of the Republic of Armenia adopted a decision on approving the Strategy for Judicial and Legal Reforms for 2019-2023 and the resulting action plans.
The ultimate goal of the Strategy and the resulting action plans was the reconstruction of state institutions related to the courts and the justice system in accordance with the standards of independence and accountability, which is necessary for the development of a democratic state. According to the Strategy, the judicial system must become fully independent in order to become a balancing force in relations with other branches of government.
This study presents, on the one hand, the international standards necessary for the independence of the judiciary, and, on the other hand, the domestic regulations of the Republic of Armenia, with a comparative analysis. Taking into account the developments of recent years, special attention is paid to the role of the Supreme Judicial Council as a guarantor of ensuring the independence of the judiciary, the procedure for its formation and the main functions, in particular, the selection and appointment of judges, promotions, disciplinary liability and assessment of the activities of judges. The latter are the main components of the assessment of the independence of the judicial system, a detailed study of which is presented in the REPORT. Below we present our recommendations.
Composition and formation of the Supreme Judicial Council
Ensure a competitive, transparent and merit-based process for the nomination and election of non-judge members of the Supreme Judicial Council by the National Assembly.
Review the practice of electing non-judge members of the Supreme Judicial Council, excluding the election of representatives of the executive or legislative bodies, as well as candidates with political affiliations to the Council.
Clarify the requirements set by the National Assembly for non-judge candidate legal scholars in the composition of the Judicial Council: the main direction, field, period of work, as well as the requirements set for an authoritative lawyer and the objective criteria for its evaluation.
Selection and appointment of judges
Legislatively enshrine the requirement that decisions made by the Supreme Judicial Council regarding the selection and promotion of judges be reasoned, especially in the case of appointments with a negative conclusion.
Abolish the appointment and promotion of candidates for judges with a negative integrity assessment by the Supreme Judicial Council in the judicial system.
Legislatively provide for the requirement to make the final part of the integrity assessment conclusions made by the Corruption Prevention Commission public.
Disciplinary liability of judges
Abolish the practice of bodies authorized to initiate disciplinary proceedings against judges for “punitive” purposes or selectively.
Review the composition of the Commission on Ethics and Disciplinary Issues of Judges, providing for broad involvement of civil society in its composition.
Set clear requirements for professional activity for non-judge members, and provide for a mandatory requirement of political neutrality for the latter.
Provide by law that the General Assembly of Judges shall select members of the Commission on Ethics and Disciplinary Issues, both by selecting and rejecting a candidate, by adopting a reasoned decision. In order to avoid deadlocks, provide that in the event that a non-judge member is not selected by the General Assembly, the selection shall be carried out by the Supreme Judicial Council.
Ensure that any decision by the Supreme Judicial Council to subject judges to disciplinary liability contains full reasoning and justification regarding the type of disciplinary liability measure chosen.
Ensure that judges have the right to appeal against the decisions of the Supreme Judicial Council and implement the necessary effective mechanisms.
This study was carried out with the assistance of the Foundation for Democracy Development within the framework of the “Fair Judicial and Legal Reforms” program.