ԿԳՄՍ նախարարությունը խախտում է քննական գործընթացում ներգրավված ուսուցիչների իրավունքները
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
ԿԳՄՍ նախարարությունը 9-րդ դասարանի ավարտական քննությունների օր է նշանակել նաև ոչ աշխատանքային համարվող հուլիսի 5-ը և անտեսելով Աշխատանքային օրենսգրքի դրույթները՝ քննական գործընթացում ընդգրկված աշխատակիցներին հնարավորություն չի տալիս ընտրելու ոչ աշխատանքային օրերի վարձատրության եղանակը։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 18.05.2021 թվականի թիվ 785-Ա/2 հրամանով 9-րդ դասարանի Օտար լեզվի ավարտական քննության օր է սահմանվել հուլիսի 5-ը, որը ոչ աշխատանքային օր է: Անհասկանալի է, թե ինչ հիմքերով է այդ օրը ներառվել քննությունների օրերի շարքում այն դեպքում, երբ ուսուցիչներին քննական գործընթացում ներգրավելը Աշխատանքային օրենսգրքի 156-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված բացառություններից չէ:
Սրա վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու ակնկալիքով Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2021 թ․ հունիսի 23-ին գրավոր դիմել է ԿԳՄՍ նախարար Վ․ Դումանյանին։ ՀՔԱՎ-ը, մասնավորապես, տեղեկություն է հայցել այն մասին, թե ի՞նչ հիմնավորմամբ է ոչ աշխատանքային օրը սահմանվել ավարտական  քննության օր և արդյո՞ք  առկա է ուսումնական հաստատություններին տրված հրահանգ՝ քննական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված աշխատակիցների վարձատրությունը Աշխատանքային օրենսգրքի 185-րդ հոդվածին համապատասխան կազմակերպելու վերաբերյալ:
ՀՔԱՎ-ի հարցմանը պատասխանել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժ․ Անդրեասյանը։ Նա նշել է, որ երկրում համաճարակային (COVID 19) իրավիճակով պայմանավորված՝ ուսումնական պարապմունքներն սկսվել և ավարտվել են սահմանված ժամկետից ուշ, որի արդյունքում առաջացել են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ քննաշրջանի և վերաքննության համար սահմանված են սուղ ժամկետներ (հուլիսի 6,7,8), և ելնելով երեխայի լավագույն շահերից, այլընտրանք չունենալով՝ քննության օր է նշանակվել նաև հուլիսի 5-ը:
Ինչ վերաբերում է քննական հանձնաժողովի աշխատակիցներին վարձատրելու կարգի մասին մեր հարցմանը, նախարարի տեղակալը հայտնել է, որ ուսումնական հաստատություններին շրջաբերականով հանձնարարական կտրվի՝ քննական գործընթացում ներագրավված աշխատակիցներին մեկ ամսվա ընթացքում վճարովի այլ հանգստյան օր տրամադրելու մասին։
Նշենք, որ  Աշխատանքային օրենսգրքի 185-րդ հոդվածով սահմանվում է հանգստյան և ոչ աշխատանքային` տոնական և հիշատակի օրերին կատարվող աշխատանքի վարձատրության 3 ձև՝ ժամային (օրական) դրույքաչափի կամ գործավարձի առնվազն կրկնակի չափով վարձատրություն, աշխատողին մեկ ամսվա ընթացքում վճարովի այլ հանգստյան օրվա տրամադրում կամ տրամադրվելիք հանգստյան օրը ամենամյա արձակուրդին ավելացում, ընդ որում՝ վարձատրությունը կատարվում է կողմերի՝ գործատուի և աշխատողի համաձայնությամբ որոշված ձևով:
Անպատասխան է մնում այն հարցը, թե հակառակ Աշխատանքային օրենսգրքի վկայակոչված հոդվածի տրամաբանության՝ ի՞նչ հիմնավորմամբ է ուսումնական հաստատություններին տրվելու հանձնարակական այն մասին, որ վերջիններս  վարձատրությունը կազմակերպեն թվարկված ձևերից արդեն իսկ կանխորոշված ձևով՝ անտեսելով Կողմերի համաձայնությամբ այն որոշելու՝ օրենսդրությամբ սահմանված հնարավորությունը:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports violates the rights of teachers involved in the examination process
Labor Rights | Activities | Publications | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
The ESCS Ministry has included July 5 - considered a non-working day - among the days on which 9th grade final examinations are to be held, and ignoring provisions of the Labor Code, does not allow workers included in the examination process to choose the method of remuneration for non-working days.
As per order N 785-Ա/2 issued on 18.05.2021 by the Minister of Education, Science, Culture and Sports, 9th grade “Foreign Language” final examination is set to be held on July 5, which is a non-working day. It is not clear on what grounds that day was designated as an examination day, given that involving teachers in the examination process is not among exceptions established by Article 156 part 2 of the Labor Code.
On 23 June 2021, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor applied to the ESCS Minister V.Dumanyan to get clarifications on this issue. In particular, HCA Vanadzor requested information regarding the grounds on which a non-working day was set as a final examination day and if the educational institutions were ordered to remunerate workers included in the examination commission in line with Article 185 of the Labor Code.
Deputy ESCE Minister Zh.Andreasyan responded to HCA Vanadzor inquiry, stating that  due to the COVID-19 epidemic situation in the country, educational process started and ended later than the terms envisaged, which entailed a number of issues, including  short deadlines for the examination process and the resit (July 6,7,8). Therefore, based on the child’s best interests and having no alternative, examinations were  appointed also on July 5.
With regard to the procedure of remunerating examination commission members, the Deputy Minister responded that educational institutions would be instructed to provide workers included in the examination process a paid day off within a month.
Article 185 of the Labor Code sets that there are three ways of remuneration for the work performed on rest days and non-working days of holidays and commemoration days established by law: upon the consent of the parties, namely, the employer and the employee, the relevant work shall be remunerated in at least double the amount of the hourly (daily) pay rate or task rate, or the employee shall be granted another paid rest day within a month, or that day shall be added to the annual leave.
It remains unclear on what grounds, in contrast to the logic of the Labor Code Article invoked, educational institutions will be instructed to organize remuneration of teachers  by a predetermined method out of the listed ones, by ignoring the legislation which gives an opportunity to decide on the remuneration method based on the consent of the Parties.