Շուրջ 4մլն դրամ վատնման եղանակով հափշտակելու համար քրեական գործ է հարուցվել Լոռու մարզի Լեռնավանի դպրոցի տնօրենի նկատմամբ
February 27, 2019
Լոռու մարզի Լեռնավան գյուղի դպրոցի տնօրեն Պայծառ Վարդանյանի նկատմամբ 2018թ. դեկտեմբերի 21-ին Ոստիկանության Սպիտակի բաժնում քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով (Յուրացումը կամ վատնումը՝ առանձնապես խոշոր չափերով):
Քրեական գործը հարուցվել է նույն դպրոցի աշխատակից Գ. Գ.-ի հաղորդման հիման վրա: Հաղորդումը 2018թ. նոյեմբերի 28-ին ՀՀ գլխավոր դատախազին էր ներկայացրել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը:
Գ. Գ.-ն հաղորդման մեջ նշել էր, որ Պայծառ Վարդանյանը որպես գիշերային պահակ աշխատանքի է ընդունել եղբոր հարսին, ապա՝ եղբոր կնոջը: Երկուսն էլ աշխատանքի չեն գնացել:
Բացի դրանից՝ նա աշխատավարձեր է վճարել ուսուցիչների, որոնք աշխատանքի չեն գնացել և ատեստատներ է տրամադրել աշակերտների, որոնք դպրոց չեն հաճախել: Գ. Գ.-ի փոխանցմամբ՝ մյուսների աշխատավարձերը բարձրացնելուն զուգահեռ իջեցրել է իր և նույն դպրոցում աշխատող քրոջ՝ Ն. Գ.-ի աշխատավարձերը, անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել իրենց նկատմամբ:
Այդ վերաբերմունքի պատճառը, նրա պնդմամբ, իրենց իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնող ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի՝ իրենց վերաբերյալ փաստաթղթեր ստանալու՝ տնօրենին ուղղված հարցումն է եղել:
Նշենք, որ Պ. Վարդանյանը ամիսներ շարունակ խուսափում էր ստանալ փաստաբանի հարցումները, և դրանց պատասխանել է միայն այդ հարցով վերադաս մարմիններին ուղղված բողոքներից հետո:
ՀՀ ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ավագ օպերլիազոր Ե. Դանիելյանը, քննարկելով տնօրենի ապօրինությունների վերաբերյալ Գ. Գ.-ի հաղորդումը, պարզել է, որ Պայծառ Վարդանյանը 2014թ. սեպտեմբերի 24-ին որպես գիշերային պահակ աշխատանքի է ընդունել իր եղբոր հարսին, իսկ 2015թ. ապրիլի 29-ից՝ եղբոր կնոջը: Երկուսն էլ աշխատանքի չեն գնացել, իսկ նրանց աշխատավարձերը, հարսի մասով՝ նաև նախածննդյան և հետծննդյան նպատակային արձակուրդի վճարները (ընդհանուր՝ 3.963.615 ՀՀ դրամ) ստացել է տնօրեն Պ. Վարդանյանը: Այսինքն՝ Պ. Վարդանյանը վատնման եղանակով հափշտակել է այդ գումարը:

A criminal case was initiated against Lernavan school headmaster for arrogating around 4 million AMD by way of squandering it
On December 21, 2018, a criminal case was initiated in Police Spitak division against Lernavan village school headmaster Paytsar Vardanyan under Article 179 § 3 point 1 of the RA Criminal Code (Squandering or embezzlement in significant amount).
The criminal case was initiated on the basis of G.G., who is an employee in the same school. The report was presented to the RA Prosecutor General by HCA Vanadzor on November 28, 2018.
G.G. mentioned in the report that Paytsar Vardanyan employed her brother’s daughter-in-law and later her brother’s wife as a night guard. Neither of them went to work.
Besides, she paid salaries to teachers who did not go to work and provided certificates to pupils who did not attend school. As G.G. tells, parallel to raising others’ salaries, she lowered her and her sister’s (N.G. who works in the same school) salaries and manifested a disrespectful attitude towards them.
The reason for the attitude, as G.G. claims, is the inquiry that HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan addressed to the headmaster in order to receive documents concerning them.
It should be mentioned that P. Vardanyan avoided receiving the lawyer’s inquiries for months on end and responded to them only after the complaints pertaining to the matter were made to superior bodies.
Discussing G.G.’s report on illegalities of the headmaster, RA Police Spitak division senior detective E. Danielyan found out that on September 24, 2014, Paytsar Vardanyan employed her brother’s daughter-in-law as a night guard and on April 29, 2015, she employed her brother’s wife in the same position. Neither of them went to work, however, their salaries, including  the prenatal and postnatal paid leave payments of her brother’s daughter-in-law ( 3,963,615 AMD in total) were received by headmaster P. Vardanyan. That is to say, P. Vardanyan arrogated the money by way of squandering.
The initiated criminal case was sent to preliminary investigation.
It is important to add that P. Vardanyan made redundant G.G., who raised issues of her illegalities.