Դատարանը մասնակի բավարարել է Արթուր Սաքունցի հայցն ընդդեմ Նարեկ Մալյանի
Բարոյական վնասի փոխհատուցման իրավունք | Գործունեություն | Իրավունքներ | Հաջողության պատմություններ | Ռազմավարական գործեր
6 տարի ձգվող դատական գործը հասավ իր հանգուցալուծմանը․ Փետրվարի 4-ին Կոտայքի մարզի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել մասնակի բավարարել Արթուր Սաքունցի հայցն ընդդեմ Նարեկ Մալյանի։ Դատարանի որոշել է Մալյանից հօգուտ Ա. Սաքունցի բռնագանձել 400.000 ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության համար հասցված ոչ նյութական վնասի հատուցման գումար: Վճիռը կարող է բողոքարկվել մեկ ամսվա ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին Նարեկ Մալյանը իր ֆեյսբուքյան էջում  հրապարակել էր գրառում, որով ապատեղեկատվություն էր տարածել ՀՔԱՎ գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի հասցեին՝ արատավորելով վերջինիս անձն ու արժանապտվությունը, հանրու­թյան մոտ սխալ կարծիք ստեղծելով Ա․ Սաքունցի անձի մասին։ Մասնավորապես, Մալյանը ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել էր․
• Սորոսական Արթուր Սաքունցին բոլորը գիտեն, բայց քչերն են տեղյակ, որ հողեր հանձնելու քարոզչության համար Սորոսի գրասենյակից Սաքունցը հունվարին ստացել է 221 հազար դոլար․․։
Մալյանը նույնիսկ հին տեսանյութի կոնտեքստից կտրված հատված էր հրապարակել և այն վերնագրել՝ «Սորոսի վաստակ Արթուր Սաքունցը առաջարկում է հանձնել ազատագրված տարածքները»։
ՀՔԱՎ գրասենյակը իր տեսլականում միշտ ունեցել է ապատեղեկատվության դեմ պայքարը և դրան ընդդեմ իրականացրել է ռազմավարական դատավարություններ, որոնցից մեկն էլ «Ա․ Սաքունցն ընդդեմ Մալյանի» գործն էր։
Հպարտությամբ ուզում ենք նշել, որ Մալյանի շահարկած Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի 221․000 դոլարի ինստիտուցիոնալ աջակցությամբ ՀՔԱՎ գրասենյակը 2019թվականին անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրել 1236 քաղաքացու։ Վարել է 144 ռազմավարական դատավարություն։ 2019-ի դրությամբ ունեցել է ՄԻԵԴ ներկայացված 31 գանգատ։ Իրավական աջակցության արդյունքում վերականգնվել է ավելի քան 250 քաղաքացու խախտված իրավունք։ ՀՀ 8 մարզերում  զորակոչի և զինծառայության վերաբերյալ իրազեկման դասընթացներին մասնակցել եւ իրազեկվել է 300  անձ։ 8 օրենսդրական նախագծերի վերաբերյալ ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովմանն ուղղված 120 օրենսդրական առաջարկություն։ ՏԻՄ ընտրությունների դիտորդական առաքելության շրջանակում ներգրավվել է 96 դիտորդ և շատ ավելին։

The court has partially upheld the claim against Narek Malyan
The six-year court case has now concluded. On February 4, the Kotayk Region Court of First Instance of General Jurisdiction partially upheld Artur Sakunts' claim against Narek Malyan. The court ordered Malyan to pay 400,000 AMD to Sakunts as compensation for non-pecuniary damages resulting from defamation. This decision can be appealed within one month.
It should be mentioned that in 2019, Narek Malyan published a Facebook post that contained disinformation against Artur Sakunts, the chairman of HCA Vanadzor, defaming the latter's personality and dignity,  creating a wrong opinion about the personality of A. Sakunts among the public. In particular,  Malyan mentioned in the Facebook post.
• All know Sorosian Artur Sakunts, but few are aware that in January, Sakunts had received 221 thousand dollars from the office of Soros for the propaganda of handing over the lands.
Malyan had also published part out of context from an old video and named it “Sorosian Artur Sakunts suggests handing over the liberated territories”
HCAV has always fought against disinformation as its priority and has conducted strategic litigations against that, one of which was the case of “A. Sakunts against Malyan”.
We want to proudly state that the “Open Society Foundations - Armenia”,  which was mentioned by Narek Malyan, in 2019, has provided free legal support to 1236 citizens through the institutional support of 221 thousand dollars. It has also conducted 144 strategic litigations. As of 2019, 31 complaints have been submitted to ECHR. As a result of legal support, the violated rights of more than 250 citizens have been restored. In the 8 regions of the RA, 300 persons participated and were informed in the training aimed at awareness raising about conscription and mobilization. 120 legislative proposals aimed at ensuring the protection of human rights regarding the 8 draft laws have been presented. 96 observers have been included in the framework of observation missions of the Local Government Elections and much more.