Հայտարարություն՝ բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող դատավորի ընտրության վերաբերյալ
November 24, 2022
2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող դատավորների կազմում ընդգրկվելու համար հարցազրույցի փուլին մասնակցող 2 թեկնածուից դատավոր է ընտրվել է  Մնացական Մարտիրոսյանը՝ 6 կողմ, 3 դեմ ձայնով:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս, խիստ անընդունելի և դատապարտելի ենք համարում Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության իրականացնող դատավորների կազմում դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի ընտրությունը:
Մնացական Մարտիրոսյանը հայտնի է որպես քաղաքական հնչեղ գործերով ներգրավված դատավոր, ում դատավճիռներով դատապարտվել են քաղաքական բանտարկյալներ, որոնց թվում են՝ 2008թ. մարտի 1-ից հետո «7»-ի գործով դատապարտված Ալեքսանդր Արզումանյանը, Նիկոլ Փաշինյանը և այլ անձինք: 2006թ.-ին Մնացական Մարտիրոսյանի վճռով է ազատազրկման դատապարտվել ընդդիմադիր գործունեություն իրականացնող, այդ ժամանակ «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանը, 2007թ.-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը, 2017թ.-ին Գևորգ Սաֆարյանը և այլ անձինք: Մնացական Մարտիրոսյանը քննել է նաև 2001թ. Պողոս Պողոսյանի սպանության դեպքի վերաբերյալ քրեական գործը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներով հաստատվել են հիմնարար իրավունքների խախտումները և քաղաքական հետապնդման փաստը, որոնց արդյունքում նրանցից ոմանք տարիներ անց արդարացվել են Հայաստանի Հանրապետության դատարանների կողմից:
Այս համատեքստում Մնացական Մարտիրոսյանի՝ բացառապես քաղաքական կլանային շահերին սպասարկող գործունեությունը խաթարել է ոչ միայն արդարադատության ընկալումը ու վնասել Հայաստանի դատական իշխանության հեղինակությունն ու հանրային վստահությունը, այլև նյութական վնաս է պատճառել Հայաստանի Հանրապետությանը: Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների կողմից նման վարկանիշ ունեցող դատավորին հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրելը խեղաթյուրում է պետության հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը  և խորացնում է դատական համակարգի նկատմամբ տիրող անվստահությունը։
Նման ընտրությունը ուղղակիորեն հակասում է 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխության արժեքներին ու արժեքային ընտրությանը՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանում համաժողովրդական շարժումը արդարադատության արատավոր բարքերի, կոռուպցիայի և հալածանքների դեմ էր։ Նմանատիպ ընտրությունը դեմ է Հայաստանի ժողովրդավարեցման օրակարգին և հետևանք է Հայաստանի Հանրապետության իշխանության կողմից վեթինգի ու անցումային արդարադատության տապալման, որոնց իրականացման անհրաժեշտությունը բազմիցս բարձրաձայնվել և հիմնավորվել է քաղաքացիական հասարակության և իրավաբանական համայնքի ներկայացուցիչների կողմից:
Ժողովրդավարության զարգացումը Հայաստանում մեր քաղաքական կապիտալն է, որի շնորհիվ է նաև, որ մի շարք արևմտյան երկրներ և կառույցներ ներգրավվում են Հայաստանի անվտանգության հարցերում: Դրա բացակայության պայմաններում խնդիրներ ենք ստեղծում նաև մեր երկրի անվտանգության շուրջ:
Սույնով նաև ստիպված ենք արձանագրել, որ Բարձրագույն Դատական Խորհուրդը ամբողջությամբ անտեսում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ու իր իսկ կողմից որպես ազգային փորձագետ ներգրավված «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացուցչի` թեկնածուների բարեվարքության եզրակացությունները։ Բարեվարքության բացասական եզրակացություն ստացած թեկնածուի նշանակումը վկայում է ԲԴԽ անդամների մեծամասնության կողմից հակակոռուպցիոն այդ կարևոր գործիքի անտեսման մասին:
Մնացական Մարտիրոսյանի վերջնական նշանակման պարագայում ստիպված կլինենք վերագնահատել բարեվարքության ստուգման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության, ի դեմս «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման», ներկայացուցչի մասնակցությունը։
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ խստորեն դատապարտում ենք Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից Մնացական Մարտիրոսյանի հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրությունը:
Այդ նպատակով պահանջում ենք Հանրապետության Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանից չնշանակել Մնացական Մարտիրոսյանին կոռուպցիոն հանցագործություններ քննող դատավորի պաշտոնում և նրա թեկնածությունը առարկություններով վերադարձնել Բարձրագույն դատական խորհրդին:

Statement on the election of a judge investigating corruption crimes by the Supreme Judicial Council
November 24, 2022
On November 21, 2022 the Supreme Judicial Council elected Mnatsakan Martirosyan as a judge investigating corruption crimes from the 2 candidates participating in the interview stage, with 6 votes in favour and 3 against.
We, the undersigned civil society organizations, consider the election of Judge Mnatsakan Martirosyan among the judges investigating corruption crimes by the Supreme Judicial Council as highly unacceptable and condemnable.
Mnatsakan Martirosyan is known as a judge involved in high-profile political cases. On his court decisions a number of political prisoners were convicted, including Alexander Arzumanyan, Nikol Pashinyan and other persons of the “7case” after the events of March 1, 2008.
In 2006, upon the court decision of Mnatsakan Martirosyan, Arman Babajanyan, editor-in-chief of "Zhamanak" newspaper at that time, who carried out opposition activities, Zhirayr Sefilyan in 2007, Gevorg Safaryan in 2017 and other persons were sentenced to prison. In 2001 Mnatsakan Martirosyan also investigated the criminal case regarding the murder of Poghos Poghosyan.
The judgments of the European Court of Human Rights confirmed the violations of fundamental human rights and the fact of political persecution, as a result of which some of the prisoners were acquitted years later by the courts of the Republic of Armenia.
In the given context the activity of Mnatsakan Martirosyan, who exclusively serves the interests of political clans, not only undermined the perception of justice and damaged the authority and public trust of the judiciary of Armenia, but also caused material damage to the Republic of Armenia.
The election of a judge with such reputation to the position of judge of the anti-corruption court by the members of the Supreme Judicial Council distorts the anti-corruption policy of the state and deepens the distrust towards the judicial system.
Such an election directly contradicts the values and choice of values of the Velvet Revolution of 2018, considering that the popular movement in Armenia was against the corrupt manners of justice, corruption and persecution. Such an election is against the democratization agenda of Armenia and is a consequence of the failure of vetting and transitional justice by the authorities of the Republic of Armenia, the necessity of which has been repeatedly voiced and justified by representatives of civil society and the legal community.
Development of democracy in Armenia is our political capital, due to which number of Western countries and agencies are involved in security issues of Armenia.  In the absence of democracy development, we create problems regarding the security of our country.
Hereby, we also have to note that the Supreme Judicial Council completely ignores the conclusions on the integrity check of candidate judges, carried out by the Corruption Prevention Commission and the representative of the "Union of Informed Citizens" involved by the SJC as a national expert.  The appointment of a candidate who  received a negative conclusion of integrity check proves the fact that the majority of members of the SJC ignore this important anti-corruption tool.
In case of final appointment of Mnatsakan Martirosyan, we will have to reassess the participation of the representative of the civil society, represented by the "Union of Informed Citizens" in the process of integrity check.
Based on the above, we strongly condemn the election of Mnatsakan Martirosyan as a judge of the anti-corruption court by the Supreme Judicial Council.
For this purpose, we request the President of the Republic of Armenia Mr. Vahagn Khachaturyan not to appoint Mnatsakan Martirosyan to the position of a judge investigating corruption crimes and to return his candidacy to the Supreme Judicial Council with objections.