Լրացված։ Ն․ Մալյանը Ա․ Սաքունցի խոսքերը ներկայացրել է համատեքսից դուրս բերված և խեղաթյուրված․ Սաքունցը դատարան է դիմել
August 1, 2022
ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը դատարան 2 հայց է ներկայացրել, որոնցով Նարեկ Մալյանից պահանջում է հերքել իր և կազմակերպության հասցեին հնչեցրած զրպարտությունը և փոխհատուցել արժանապատվությանը պատճառած վնասը
2019 թ․ դեկտեմբերի 7-ին Նարեկ Մալյանը, որը հայտնի է իրավապաշտպաններին թիրախավորելով, իր ֆեյսբուքյան էջում ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցի մասին սուտ լուրեր է հրապարակել՝ նրա գործունեության վրա ստվեր գցելու, նրա՝ որպես իրավապաշտպանի պատիվն ու արժանապատվությունը հասարակության մոտ արատավորելու և նսեմացնելու նպատակով։ Ն․ Մալյանը Ա․ Սաքունցի՝ տարիներ առաջ տված հարցազրույցից վերցրել է առանձին հատվածներ և ներկայացրել համատեքստից դուրս՝ խեղաթյուրելով խոսքերի բովանդակությունը, դրանով ապատեղեկատվություն տարածել, թե Ա․ Սաքունցի ղեկավարած Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը  գումարներ է ստացել «հողերը վաճառելու նպատակով», և 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմի պարտությունը վերագրել է Արթուր Սաքունցին ու ՀՔԱՎ-ին։  Զրպարտությունը հրապարակայնորեն հերքելու և պատվին, արժանապատվությանը պատճառած վնասի հատուցման պահանջներով Ա․ Սաքունցը 2019 թ․ դեկտեմբերի 19-ին դիմել է դատարան։ Հայցադիմումին ընթացք էր տրվել, սակայն շուրջ 1 տարի գործի քննությունը ձգձգվել է դատավորի ժամանակավոր անաշխատունակության պատճառով և միայն 2022 թ հունվարի 19-ին դատավոր Ա․ Մուշեղյանը որոշել է Նարեկ Մալյանի դեմ Արթուր Սաքունցի հայցը վարույթ ընդունել։
Գործը քննում է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2022 թ․ հոկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 16։00-ին, Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Եղվարդի նստավայրում։
Սա առաջին դեպքը չէ, որ Նարեկ Մալյանը փորձում է զրպարտության միջոցով նսեմացնել իրավապաշտպանների գործունեությունը և ժողովրդավարական արժեքները։ 2021 թ․ փետրվարի 3-ին էլ Ն․ Մալյանը մեկ այլ հարցազրույցում մեղադրել է Ա․ Սաքունցին 44-օրյա պատերազմից հետո ոչ հայրենանպաստ գործունեության մեջ։ Սրա հիման վրա ևս Ա․ Սաքունցը զրպարտությունը հրապարակայնորեն հերքելու և արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման պահանջներով հայց է ներկայացրել դատարան։ Այս գործով նախնական դատական նիստը տեղի կունենա 2022 թ․ օգոստոսի 2-ին՝ ժամը 14։30-ին, Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Եղվարդի նստավայրում։
Լրացում։ Օգոստոսի 2-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել է հայցվոր կողմի խնդրանքով՝ պատասխանողի ներկայացրած հայցադիմումի պատասխանն ուսումնասիրելու և դիրքորոշում հայտնելու նպատակով։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2022 թ․ դեկտեմբերի 13-ին՝ 14։20-ին։

Updated: N. Malyan presents A. Sakunts’s words distorted, and taken out from the context. Sakunts applies to court.
August 1, 2022
HCAV Chairperson Artur Sakunts made two lawsuits to court, demanding from Narek Malyan to refute the defamation against him and the Organization and compensate for the damage caused to dignity.
On 7 December 2019, Narek Malyan - who is known for targeting human rights activists - published fake news about HCAV Chairperson Artur Sakunts on his Facebook page aiming to cast a shadow on his activity, and to tarnish and degrade his honor and dignity as a human rights activist in the eyes of society. N. Malyan cut certain parts from an interview A. Sakunts gave years ago and presented those parts out of the context  by distorting the substance of the content, and disseminated disinformation that Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office - headed by A.Sakunts - received money “in order to sell territories”, and attributed the defeat of the 44-day war of 2020 to Artur Sakunts and HCAV. On 19 December 2019, A.Sakunts applied to court claiming to publicly refute the defamation and compensate for the damage caused to honor and dignity. The lawsuit was processed, however, investigation of the case was delayed for about a year due to the temporary incapacity of the judge, and only on 19 January 2022, did judge A.Musheghyan decide to accept the proceedings of Artur Sakunts’s lawsuit against Narek Malyan.
The case is being examined by the Kotayk Region General Jurisdiction Court. The next court hearing is scheduled for 20 October 2022 at 16:00 o’clock in the Yeghvard Residence of Kotayk Region General Jurisdiction Court.
This is not the first case when Narek Malyan has tried to degrade the activity of human rights activists and democratic values through slander. In an interview of 3 February 2021, N.Malyan accused A.Sakunts of unpatriotic activity after the 44-day war. Based on this, A.Sakunts also made a lawsuit, claiming to publicly refute the defamation and compensate for the damage caused to dignity. In the frame of this case, the preliminary hearing will take place on 2 August 2022 at 14:30, in the Yeghvard Residence of Kotayk Region General Jurisdiction Court.
Update: The court hearing scheduled for August 2 was postponed upon the request of the plaintiff in order to examine the defendant’s response to the lawsuit and present their position. The next court hearing is scheduled on 13 December 2022 at 14:20.