Նամակ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարին և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտաքին գերատեսչություններին
Խաղաղասիրություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2020 | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Համատեղ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ
2020թ․ հոկտեմբերի 14-ին մի շարք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ դիմել էին Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային, ՆԱՏՕ-ի Բրյուսելում Կովկասի պատասխանատու Դեսպինա Աֆենտուլինին, Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուգլիսին եւ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանություններին՝ կանխելու ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական սրացմանն ուղղված գործողությունները:
Մասնավորապես՝ տվյալ նամակով տեղեկացրել ենք, որ Թուրքիայի աջակցությամբ և միջնորդությամբ Սիրիայից Ադրբեջան են ուղարկվել հազարավոր վարձկաններ, այդ թվում՝ միջազգային հանրությանը հայտնի ահաբեկչական միավորումների զինյալներ՝ անմիջականորեն մասնակցելու էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին։ Այս տեղեկությունները բացահայտվել են ինչպես մի շարք լրատվամիջոցների հետաքննությունների արդյունքում, այնպես էլ հաստատվել են բազմաթիվ պետությունների՝ ներառյալ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության, ինչպես նաև ԱՄՆ, Եվրոպական խորհրդարանի և ՄԹ պաշտոնատար անձանց կողմից: Ի լրումն՝ համացանցում արդեն իսկ հայտնվել են բազմաթիվ տեսանյութեր, որոնք վկայում են վարձկանների, այդ թվում՝ ահաբեկիչների, ներգրավումը պատերազմական գործողություններին:
Բացի վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումից, միջազգային առաջատար իրավապաշտպան կազմակերպություններն ահազանգում են, որ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառվում են միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված զինամթերք, այդ թվում՝ կասետային ռումբեր, բալիստիկ հրթիռներ, տեղի են ունենում պատերազմական հանցագործություններ, որոնք վերլուծվել և հաստատվել են նաև միջազգային լրատվամիջոցների կողմից։ Օրինակ՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացումներ, խոշտանգումներ և սպանություն, սպանված զինծառայողների դիակների փոխանակման մերժում հրադադարի հաստատումից հետո և այլն։ Ավելին՝ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք պետությունների նախագահների կողմից միջնորդած և կնքված երեք հրադադարների հաստատմանը՝ Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարությունը յուրաքանչյուր դեպքով խրախուսել է Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսումը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, անմիջական պատասխանատվություն վերցնելով նաև հրադադարի ռեժիմի հաստատման խոչընդոտմանը։
Չնայած վերոնշյալ հանցագործությունների և խախտումների ներկայացմանը՝ մինչ օրս հասարակական կազմակերպությունների դիմումի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ից և ՆԱՏՕ-ի անդամ որևէ պետության կողմից որևէ արձագանք չենք ստացել, չի ներկայացվել դաշինքի դիրքորոշումը իր անդամ Թուրքիայի գործողությունների վերաբերյալ:
Մենք գտնում ենք, որ ՆԱՏՕ-ն, հանդիսանալով միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարող ռազմաքաղաքական կառույց, պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել կանխելու հետագա ահաբեկչական գործողությունները, ահաբեկչական միավորումների տեղակայումը Հարավային Կովկասում և ընդհանրապես ողջ տարածաշրջանում:
Հյուսիսատլանտյան դաշնագրի համաձայն՝ Միավորված ազգերի կանոնադրությամբ նախատեսված՝ կողմերը պարտավորվում են ցանկացած միջազգային հակամարտություն լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ չվտանգելով միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև արդարությունը: Կողմերը պարտավորվում են նաև իրենց միջազգային հարաբերություններում զերծ մնալ սպառնալիքների կամ ուժի այնպիսի կիրառումից, որը հակասում է Միավորված ազգերի նպատակին: Հայաստանը՝ որպես Համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի ակտիվ գործընկեր, համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ պաշտպանության ոլորտում՝ Աֆղանստանում և Կոսովոյում, և քաղաքականության ու անվտանգության ոլորտներում՝ ժողովրդավարության չափանիշներ, իրավունքի գերակայություն և կոռուպցիայի դեմ պայքար։ Այս լույսի ներքո` ՆԱՏՕ-ի դաշնակցի կողմից ՆԱՏՕ-ի գործընկեր պետության նկատմամբ, ինչպես նաև մեկ գործընկեր պետության (Ադրբեջանի) կողմից մեկ այլ գործընկեր պետության (Հայաստանի) նկատմամբ ռազմական գործողությունը խարխլում են ՆԱՏՕ-ի հանուն խաղաղության համագործակցության ոգին և ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը՝ խրախուսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։
Քաղաքացիական հասարակությունը մտահոգություն է հայտնում, որ ՆԱՏՕ-ի և նրա անդամ պետությունները Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի անդամ, իրենց գործընկեր պետության Թուրքիայի կողմից ձեռնարկվող ահաբեկիչների ներգրավման, և ահաբեկչության ծավալմանն ուղղված գործողությունների կանխման, կասեցման ուղղությամբ որևէ միջոցներ չեն ձեռնարկել, որը կարող է դիտարկվել անգործություն և անտարբերություն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հիմնարար սկզբունքների պահպանման նկատմամբ:
Ակնկալում ենք, որ անհրաժեշտ միջոցառումներ այնուամենայնիվ կձեռնարկվեն ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների կողմից, ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար պրն․ Ստոլտենբերգի կողմից Բրյուսելում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում հրադադարի ռեժիմի շարունակվող խախտումների և դրանց հետևանքով մարդկային կորուստների վերաբերյալ հայտնած մտահոգություններից կոնկրետ և իրական գործողություններ, քայլեր կատարելու ուղղությամբ:
Ուստի, սույն նամակով վերստին դիմում ենք Ձեզ՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություններին, որոնք իրապես շահագրգիռ են լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով, առանց ուժի կիրառման  սկզբունքներին համապատասխան,  առաջարկելով ՆԱՏՕ կանոնադրության համաձայն՝ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի օրակարգում հրատապ կարգով քննարկման դնել հետևյալ հարցերը՝

Letter from Civil Society organizations in Armenia to the Secretary General of NATO and Foreign Affairs Departments of member states
Peacebuilding | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2020 | Peaceful Regulation of Conflicts | Joint | Announcements | Publications
On 14 October 2020, a number of civil society organizations had addressed James Appathurai, NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, as well as Despina Afentouli, NATO Brussels Caucasus officer, and Rosaria Puglisi, Head of NATO Liaison office in Georgia, and the NATO Member States’ embassies in Armenia, with an appeal to prevent actions aimed at military escalation of the Nagorno Karabakh conflict by Turkey, a member state of NATO.
In the said letter, we had informed that Turkey had supported and mediated the transfer from Syria to Azerbaijan of thousands of mercenaries, including combatants of terrorist groups known to the international community, in order to participate directly in the hostilities against Nagorno Karabakh, which is populated by ethnic Armenians. This information has been revealed through a number of journalistic investigations and confirmed by officials of many states, including France, the Russian Federation, the Islamic Republic of Iran, the Syrian Arab Republic, as well as officials of the USA, the European Parliament, and the United Kingdom. Moreover, there are numerous videos online proving that mercenaries including terrorists, are engaged in military actions.
The leading international human rights organizations have warned that, in addition to engaging terrorist mercenaries, Azerbaijan is, with Turkey’s support, using against the civilian population of Nagorno Karabakh ammunitions that are prohibited by international humanitarian law, including cluster bombs and ballistic missiles, and that war crimes are being committed, which have been analyzed and confirmed by the international media, among others. Some examples include the humiliation, torture, and killing of Armenian prisoners of war, or Azerbaijan’s refusal to exchange the bodies of killed military personnel after the ceasefire, etc. Moreover, despite the three concluded ceasefires brokered by the presidents of the three co-chair countries of the OSCE Minsk Group, Turkey’s top leaders have each time encouraged Azerbaijan to resume the fighting against Nagorno Karabakh, thereby assuming direct responsibility also for hindering the ceasefire to hold.
Despite the reports of the said crimes and violations, NATO or any of its member states have to date failed to respond to the letter of the non-governmental organizations; the position of the Alliance on the actions of its member Turkey has not been presented.
We consider that NATO, as a military-political alliance fighting against international terrorism, is obligated to take effective measures to prevent future terrorist acts and the deployment of terrorist groups in the South Caucasus or the wider region.
According to the North Atlantic Treaty, the Parties undertake, as set forth in the Charter of the United Nations, to settle any international dispute in which they may be involved by peaceful means in such a manner that international peace and security and justice are not endangered, and to refrain in their international relations from the threat or use of force in any manner inconsistent with the purposes of the United Nations. Armenia is NATO's active partner under Partnership for Peace Programme, Armenia cooperates with NATO in the defence sphere, in Afghanistan and Kosovo and on political and security issues, democratic standards, rule of law, and the fight against corruption. In this light, military operations by a NATO Ally towards a NATO Partner country, as well as of a NATO Partner (Azerbaijan) towards another NATO partner (Armenia) undermine the spirit of NATO Partnership for Peace and NATOs stance on encouraging peaceful resolution of Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Civil society hereby expresses concern over the fact that NATO and its Member States have failed to take any measures to prevent or stop Turkey, their ally and a NATO member state, from introducing terrorists into the South Caucasus and unfolding terrorist activities. This may be viewed as inaction and indifference towards respecting the fundamental principles of the North Atlantic Alliance.
We expect that NATO Member States will, nevertheless, take the required measures, including specific and genuine steps in line with the concerns expressed over the continuing violations of the ceasefire and the ensuing casualties during the meeting held in Brussels between Jens Stoltenberg, the Secretary General of NATO, and Armen Sargsyan, the President of the Republic of Armenia.
Therefore, we hereby once again call upon the NATO Member States that are genuinely interested in settling the Nagorno Karabakh conflict by peaceful means and without use of force, in accordance with the North Atlantic Treaty, to put the following issues to an urgent discussion in the agenda of the NATO Parliamentary Assembly: