Դատարանը հաստատել է ԼՂ երկու ընտանիքի իրավաբանական նշանակություն ունեցող կարևոր փաստեր
ՀՔԱՎ գրասենյակը 2023թ․-ի նոյեմբերից տրամադրում է անվճար իրավաբանական աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց։ Մինչ օրս անվճար իրավախորհրդատվություն է ստացել գրեթե 2000 արցախցի։ Իրավախորհրդատվության արդյունքում, արձանագրված խնդիրների շրջանակներում տարբեր պետական մարմիններ է ուղարկվել 450-ից ավելի գրություն։
ՀՔԱՎ գրասենյակի և կազմակերպության իրավաբան Ալբերտ Նալբանդյանի ջանքերով երկու դատական գործով հաստատվել է իրավաբանական նշանակություն ունեցող կարևոր փաստեր, որոնք հետագայում հիմք կհանդիսանան քաղաքացիության անխոչընդոտ ստացման, ապա բնակարանային ապահովման ծրագրի շահառու դառնալու համար։
Առաջին դատական գործի շրջանակներում ՀՔԱՎ-ը իրավաբանական նշանակություն ունեցող՝ երեխայի սերման փաստը հաստատելու պահանջ է ներկայացրել դատարան։  ԼՂ-ի քաղաքացի Մ․Ե․-ն 2022թ-ից փաստացի գտնվել է ամուսնական հարաբերությունների մեջ, սակայն ամուսնությունը պետական գրանցում չի ստացել: 2023 թվականի մայիսին Մ․Ե․-ի ամուսինը գտնվել է մարտական դիրքերում, որտեղ նրա ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, ինչին էլ հաջորդել է սրտի կանգ, և վերջինս մահացել է։ 2024 թվականի հունվարին ՀՀ-ում ծնվել է Մ․Ե․-ի որդին: Երեխայի հայրությունը չի որոշվել Մ․Ե․-ի ամուսնության գրանցված չլինելու պատճառով։ Երեխայի հայրության ճանաչման համար Մ․Ե․-ն  դիմել է ՀՀ ԱՆ ՔԿԱԳ գործակալություն, սակայն ստացել է մերժում՝  հիմքով, որ վերջինիս ներկայացրած փաստաթղթերը բավարար չեն հայրության փաստը ճանաչելու համար:
Քանի որ երեխայի հայրության փաստը իրավական եղանակով ձևակերպված չէր, Մ․Ե․-ի ընտանիքը չի կարողացել օգտվել ՀՀ պետական նպաստներից և զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ցուցաբերվող աջակցություններից:
2024թ․ դեկտեմբերին Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՔԱՎ-ի ներկայացրած պահանջը՝ Մ․Ե․-ի որդու հայրության փաստը ճանաչվելով։
Երկրորդ դատական գործի շրջանակներում ևս ՀՔԱՎ-ը դատարան է դիմել իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստի հաստատման պահանջով։ Կազմակերպություն դիմած ԼՂ քաղաքացի Թ․Լ․-ն 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է՝ այնտեղ թողնելով մի շարք փաստաթղթեր, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում իրավաբանական այլ գործողություններ իրականացնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր են։ Մասնավորապես, Թ․Լ․-ին անհրաժեշտ էր ծնողի մահվան վկայականը։ ՀՔԱՎ-ի իրավաբան Ալբերտ Նալբանդյանը դիմել է ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Թ․Լ․-ի ծնողի մահվան պատճենի վկայականը ստանալու հայցով։ Հայցը բավարարվել է։
ՀՔԱՎ գրասենյակը շարունակում է  տրամադրել անվճար իրավաբանական աջակցություն ԼՂ–ից բռնի տեղահանված անձանց։ Իրավական աջակցություն ստանալու համար  զանգահարեք`

The court has approved important facts of legal significance for two NK families
Since November 2023, HCAV has been providing free legal support to the forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh. Up to now, 2000 Artsakh residents have received free legal support. As a result of the legal support, within the framework of the recorded problems, more than 450 letters have been sent to different state bodies.
Through the efforts of HCAV and the Organization's lawyer, Albert Nalbandyan, important facts of legal significance have been established in two court cases, which will later serve as the basis for unhindered acquisition of citizenship and then becoming a beneficiary of the housing program.
In the first court case, HCAV filed a claim with the court to confirm the fact of the child's paternity, which has legal significance. M.E., a citizen of Nagorno-Karabakh, has been in a de facto marital relationship since 2022, but the marriage has not been state-registered. In May 2023, M.E. 's husband was in combat positions, where his well-being deteriorated sharply, which was followed by a cardiac arrest, and the latter died. In January 2024, M.E.'s son was born in the Republic of Armenia. The child's paternity has not been determined since M.E.'s marriage has not been registered. M.E. applied to the Civil Registry Agency of the Ministry of Health of the Republic of Armenia to recognize the child's paternity but was refused on the grounds that the documents submitted by him were insufficient to recognize the fact of paternity.
As the paternity fact of the child was not legally formalized, the family of M.E. could not benefit from the state pensions of the RA and the support programs for the serviceman’s family members.
In December 2024, the court of the First Instance of the General Jurisdiction of the Lori region upheld the submitted claim of HCAV recognizing the paternity fact of the M.E.’s son.
Within the framework of the second court case, HCAV has applied to court with the claim to approve the fact of legal importance. T. L., a citizen of the NK, who has applied to the Organization, was forcibly displaced from Nagorno Karabakh as a result of the Azerbaijani aggression on September 19, 2023, leaving some documents there that were important documents for conducting other legal actions. Albert Nalbandyan, the lawyer of HCAV, has applied to the court of the first instance of general jurisdiction of the Lori region of the RA with a claim to acquire the death certificate of T.L.’s parent. The claim has been upheld.
HCAV continues to provide free legal support for the persons forcibly displaced from NK. To get free legal support, please call at the following numbers: