Ինչու՞ ԼՂ-ում հայեր չկան․ Ասուլիս
Գործունեություն | Իրավունքներ | Լրատվականները մեր մասին | Լրատվամիջոցները մեր մասին | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Սեփականության իրավունք | Տեսադարան
Factor.am-ը անդրադարձել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի և մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից պատրաստված «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» ԶԵԿՈՒՅՑԻՆ։
300-ից ավելի արցախցիներ վկայություն են տվել նախորդ 4 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից հարձակումների ենթարկվելու, ահաբեկման, տարրական իրավունքներից և կենսապայմաններից զրկված լինելու և զանգվածային տեղահանությունների մասին։
Ահաբեկում, մեկուսացում և բռնություն․ արցախցիների իրավունքների այսպիսի խախտումներ են արձանագրել իրավապաշտպան կառույցները փաստահավաք զեկույցում։ Դրանում ամփոփված են 330-ից ավելի մարդկանց վկայությունները, որոնք 2023-ի օգոստոսի դրությամբ բնակվում էին Արցախի 71 տարբեր բնակավայրերում։
Փաստահավաք զեկույցում ուսումնասիրվել են ռուս խաղաղապահ զորակազմի տարածած հաղորդագրությունները․ դրանց մեծ մասի դեպքում արձանագրում է եղել հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին։ Զեկույցում ներկայացված են ապացույցներ, որոնք վկայում են՝ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց գործողություններն իրականացրել են մեթոդական և համակարգված ձևով՝ նպատակ ունենալով Լեռնային Ղարաբաղը մաքրել էթնիկ հայերից, տարածաշրջանը հայկական պատմական ժառանգությունից ու մշակույթից։
Զեկույցի հեղինակները, ուսումնասիրելով Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններն ու հռետորաբանությունը, նկատել են, որ այն հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ հայերի բռնի տեղահանումը եղել է միտումնավոր:
Փաստերը ցույց են տալիս, որ գոյություն ունի համակարգված երկարաժամկետ ծրագիր, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ հայ բնակչությունից ազատելուն: Այդ քաղաքականությունն իրականացվել է կանոնավոր գործողությունների միջոցով, որոնք հանդիսանում են մարդու իրավունքների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի կոպիտ խախտումներ։ Ադրբեջանական պետությունն աստիճանաբար և մեթոդաբար ստեղծել է այնպիսի կենսապայմաններ, որոնք նպատակ են ունեցել կա՛մ հայ բնակչության աստիճանական ոչնչացման, կա՛մ էլ անհնարին դարձնելու նրանց մնալն Արցախում, որը հանգեցրել է բռնի տեղահանության:

Why are there no Armenians in Nagorno-Karabakh? Press conference
Factor.am has referred to the REPORT “Why Are There No Armenians in Nagorno-Karabakh?” prepared by the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office and a number of human rights organizations.
More than 300 Artsakh residents have testified about being attacked, intimidated, deprived of basic rights and living conditions, and mass deportations by Azerbaijan over the past 4 years.
Intimidation, isolation, and violence: such violations of the rights of Artsakh residents were recorded by human rights organizations in a fact-finding report. It summarizes the testimonies of more than 330 people who, as of August 2023, lived in 71 different settlements of Artsakh.
The fact-finding report examined the reports disseminated by the Russian peacekeeping contingent; most of them recorded violations of the ceasefire regime. The report presents evidence that the Azerbaijani authorities have carried out their actions in a methodical and systematic manner, aiming to cleanse Nagorno-Karabakh of ethnic Armenians, the region of Armenian historical heritage and culture.
The authors of the report, having studied the actions and rhetoric of the Azerbaijani authorities, noted that it provides grounds to conclude that the forcible displacement of Armenians was intentional.
The facts show that there is a systematic long-term program aimed at ridding Nagorno-Karabakh of the ethnic Armenian population. This policy was implemented through systematic actions that constitute gross violations of human rights, international humanitarian law and international criminal law. The Azerbaijani state gradually and methodically created living conditions that were aimed either at the gradual destruction of the Armenian population or at making it impossible for them to remain in Artsakh, which led to the forcible displacement.