Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ պատրաստել են «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» ԶԵԿՈՒՅՑը։
Զեկույցը ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող էթնիկ հայերի իրավիճակը 2020 թվականի Երկրորդ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ավարտից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերյան ադրբեջանական վարչակարգի ռազմական հարձակումը, ինչպես նաև դրա հետևանքները։ Զեկույցը բացահայտում է բազմաթիվ խոշոր խախտումներ մարդու իրավունքների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի նկատմամբ, որոնք իրականացվել են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության դեմ: Դրանք ներառում են արտադատական սպանություններ, բազմամսյա շրջափակում, հարկադիր տեղահանություն, ինչպես նաև տեղահանությունից հետո մշակութային ջնջման և գույքի ոչնչացման քաղաքականություն։
Փաստաթղթավորված ապացույցները համընկնում են նախկին Հարավսլավիայի համատեքստում ՄԱԿ-ի փորձագետների հանձնաժողովի կողմից ներկայացված էթնիկ զտումների սահմանմանը: Փաստահավաք զեկույցը հաստատում է՝ Լեռնային Ղարաբաղում փաստագրված գործողությունները հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ։
Հիմնական բացահայտումները ներառում են.
- Ադրբեջանական պետության գործողությունները էթնիկ զտումներ են և իրականացվում են հարկադիր տեղահանության միջոցով։ Այն գործեց համապարփակ, մեթոդաբար իրականացված ռազմավարությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ հայ բնակչությունից և պատմամշակութային ներկայությունից դատարկելու համար: Փաստաթղթավորված ապացույցները համապատասխանում են էթնիկ զտումների չափանիշներին, որոնք սահմանվել են ՄԱԿ-ի փորձագետների հանձնաժողովի զեկույցով, որն ուսումնասիրում է 1990-ականների սկզբին նախկին Հարավսլավիայում միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները:
- 2023 թվականի սեպտեմբերին 100,000 էթնիկ հայերի տեղահանումը ինտենսիվ, տարիներ տևած արշավի գագաթնակետն էր։ Ադրբեջանական պետության այս արշավը ներառում էր մարդու իրավունքների համատարած խախտումներ էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ տարբեր ձևերով՝ օգտագործելով ահաբեկման և շրջափակման երկարատև մարտավարությունը: Նման գործողությունները անհնարին դարձրեցին Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելը։
- Էթնիկ հայ բնակիչների իրավունքներն ու ազատությունները բազմիցս ոտնահարվել են։ Փաստահավաքները փաստագրել են բնակիչների կյանքի, առողջության, սննդի, տեղաշարժի ազատության, համապատասխան կենսապայմանների, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության, կրթության և սեփականության իրավունքների խախտումներ: Խախտվել են նաև մշակութային իրավունքները։ Էթնիկ հայերը նաև ենթարկվել են խոշտանգումներից և վատ վերաբերմունքից զերծ ապրելու իրենց իրավունքների խախտմանը։ Հանցագործները դիտավորյալ սպանել են խաղաղ բնակիչների՝ նույնիսկ խաղաղապահների ներկայությամբ, և օգտվել են բացարձակ անպատժելիությունից։ Սա էլ ավելի է խորացրել անապահովությունը և սարսափի մթնոլորտը բնակչության շրջանում մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած զանգվածային տեղահանությունը։
- Խախտումները Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում են՝ հայկական մշակութային և պատմական ներկայությունը ջնջելու տեսքով։ Սա ներառում է հայկական մշակութային հուշարձանների, եկեղեցիների, գերեզմանատների և բնակելի թաղամասերի պլանավորված կամ արդեն իրականացված ոչնչացումը։
Զեկույցում նշվում են մի շարք քայլեր, որոնք ժողովրդավարական կառավարությունները կարող են ձեռնարկել անպատժելիության դեմ պայքարելու համար: Այս առաջարկությունները ներառում են.
- Հորդորել պատասխանատվության ենթարկել անպատժելիության գործողությունների համար: Աջակցել միջազգային ջանքերին` հետապնդելու մարդկության դեմ հանցագործությունները և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ կատարված պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում` Միջազգային Քրեական Դատարան (ՄՔԴ) դիմելու միջոցով՝ պետության կողմից։ Իրականացնել թիրախային պատժամիջոցներ, ինչպիսիք են ճանապարհորդությունների արգելքը և ակտիվների սառեցումը, Ադրբեջանի պաշտոնյաների, ռազմական առաջնորդների և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների և ռազմական հանցագործությունների մեջ ներգրավված անձանց նկատմամբ:
- Պաշտպանել տեղահանված էթնիկ հայերի իրավունքները։ Հորդորել ադրբեջանական պետությանը պայմաններ ստեղծել տեղահանված հայերի Լեռնային Ղարաբաղ անվտանգ և կամավոր վերադարձի համար՝ անվտանգության ամուր երաշխիքներով և խտրականության չկիրառման երաշխիքներով: Աջակցել նախաձեռնություններին, որոնք պաշտպանում են բռնի տեղահանվածների իրավունքները և սատարել ուժեղ իրավական պաշտպանության և աջակցության ծառայությունների իրականացմանը: Ապահովել, որ տուժած բնակչության ձայնը լսվի և նրանց իրավունքները պաշտպանվեն բոլոր համապատասխան միջազգային ֆորումներում:
- Պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունը։ Հորդորել Ադրբեջանին պահպանել մշակութապահպանության միջազգային չափանիշները և կանխել հայկական մշակութային արժեքների հետագա ոչնչացումը կամ փոփոխությունը: Խրախուսել Ադրբեջանին համագործակցել ՄԱԿ-ի Մշակույթի, Գիտության և Կրթության Կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) և այլ համապատասխան մարմինների հետ՝ անկախ մոնիթորինգային առաքելությունների իրականացումն աջակցելու և այդ վայրերի պաշտպանության ու վերականգնման համար միջազգային երկխոսություն խթանելու նպատակով։
Փաստահավաք առաքելությունը կազմել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Freedom House-ը, “Միջազգային համագործակցություն հանուն մարդու իրավունքների” միջազգային հասարակական կազմակերպությունը (IPHR), Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը (DDF), Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ն, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը և Truth Hounds-ը:
Առաքելության ամբողջական զեկույցը վկայություններ է հավաքել 330 վկաների հարցազրույցներից, որոնք ներկայացնում էին Լեռնային Ղարաբաղի 107 համայնքներից 71-ը: Այն մանրամասնում է 2024 թվականի հունիսին հրապարակված նախնական բացահայտումները՝ լրացուցիչ փաստագրված ապացույցներով և վերլուծություններով 2023 թվականի սեպտեմբերյան ռազմական հարձակման, դրան հետևած Լեռնային Ղարաբաղից էթնիկ հայերի տեղահանման և դրա հետևանքների վերաբերյալ, ընդգրկելով մանրամասներ այն բոլոր այն ուղիների վերաբերյալ, որոնցով բնակիչները տարհանվել են։ Այն նաև մանրամասն ներկայացնում է իրավական շրջանակները և տրամադրում է առաջարկությունների համապարփակ փաթեթ:

The Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office and a number of human rights organizations have prepared the REPORT “Why Are There No Armenians in Nagorno-Karabakh?”
The report presents the situation of ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh from the end of the Second Nagorno-Karabakh War in 2020 until the military offensive of the Azerbaijani regime in September 2023, as well as its consequences. The report reveals numerous gross violations of human rights, international humanitarian law, and international criminal law committed by the Azerbaijani authorities against the ethnic Armenian population of Nagorno-Karabakh. These include extrajudicial killings, a months-long blockade, forced displacement, as well as a policy of cultural erasure and destruction of property after displacement.
The documentary evidence meets the definition of ethnic cleansing set out by the UN Commission of Experts in the context of the former Yugoslavia. The fact-finding report confirms that the actions documented in Nagorno-Karabakh constitute war crimes and crimes against humanity.
Key findings include:
The Azerbaijani state’s actions constitute ethnic cleansing and are being carried out through forced displacement. It has operated in a comprehensive, methodically implemented strategy to empty Nagorno-Karabakh of its ethnic Armenian population and historical and cultural presence. The documentary evidence meets the criteria for ethnic cleansing set out in the report of the UN Commission of Experts investigating violations of international humanitarian law in the former Yugoslavia in the early 1990s.
The displacement of 100,000 ethnic Armenians in September 2023 was the culmination of an intensive, years-long campaign. This campaign by the Azerbaijani state included widespread human rights violations against the ethnic Armenian population in various forms, using prolonged tactics of intimidation and blockade. Such actions made it impossible for the ethnic Armenian population of Nagorno-Karabakh to live in safety and dignity.
The rights and freedoms of the ethnic Armenian population have been repeatedly violated. Fact-finding has documented violations of the residents’ rights to life, health, food, freedom of movement, adequate living conditions, liberty and personal integrity, education, and property. Cultural rights have also been violated. Ethnic Armenians have also been subjected to violations of their rights to be free from torture and ill-treatment. The perpetrators have deliberately killed civilians, even in the presence of peacekeepers, and have enjoyed complete impunity. This has further deepened the insecurity and climate of fear among the population, leading up to the mass displacement that took place in September 2023.
Violations continue in Nagorno-Karabakh, in the form of the erasure of the Armenian cultural and historical presence. This includes the planned or already implemented destruction of Armenian cultural monuments, churches, cemeteries and residential areas.
The report outlines a number of steps that democratic governments can take to combat impunity. These recommendations include:
Urge accountability for acts of impunity. Support international efforts to prosecute crimes against humanity and war crimes committed against the population of Nagorno-Karabakh, including through state referral to the International Criminal Court (ICC). Implement targeted sanctions, such as travel bans and asset freezes, against Azerbaijani officials, military leaders and individuals involved in gross human rights violations and war crimes.
Protect the rights of displaced ethnic Armenians. Urge the Azerbaijani state to create conditions for the safe and voluntary return of displaced Armenians to Nagorno-Karabakh, with strong security guarantees and guarantees of non-discrimination. Support initiatives that protect the rights of forcibly displaced persons and support the implementation of strong legal protection and assistance services. Ensure that the voices of affected populations are heard and their rights are protected in all relevant international forums.
Protect Armenian cultural heritage. Urge Azerbaijan to uphold international standards for cultural preservation and prevent further destruction or alteration of Armenian cultural assets. Encourage Azerbaijan to cooperate with the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) and other relevant bodies to support the implementation of independent monitoring missions and to promote international dialogue for the protection and restoration of these sites.
The fact-finding mission was organized by the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, Freedom House, “International